
Indywidualne Porady Prawne
Sprzedaż udziału w domu bez poinformowania współwłaścicielaAutor: Marek Gola • Opublikowane: 29.10.2018 |
Czy moja matka wraz z siostrą mogą sprzedać swoje 5/6 udziału domu, nie poinformowania mnie jako współwłaściciela o tym? Dodatkowo na hipotece domu jest obciążenie w kwocie 50 000 zł. Wiem także, że jest wniosek komornika w sprawie egzekucji. Jakie obowiązki przejmuje właściciel 5/6 w sprawie komornika itd.? |
W pierwszej kolejności do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.
Istotne z punktu widzenia Pańskiego zapytania znaczenie ma przepis art. 198 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Innymi słowy Pana matka i siostra mają prawo sprzedać przysługujące im udziały, bez Pana zgody, co więcej, nie informując Pana o planowanej czynności (chyba że przysługuje Panu prawo do pierwokupu).
Jednakże z chwilą kiedy nastąpi sprzedać udziałów we współwłasności notariusz skieruje do sądu rejonowego, który prowadzi dla nieruchomości księgę wieczystą, wniosek o wpisanie nowego współwłaściciela do KW. Z chwila wpisania tegoż do KW zostanie Pan powiadomiony o tej czynności, otrzymując zawiadomienie o wykreśleniu dotychczasowych współwłaścicieli, którzy udział sprzedali i wpisaniu nowego współwłaściciela.
Zachodzi pytanie, jaką część nieruchomości obciąża hipoteka, a także wobec kogo stanowi ona obciążenie? Czy wobec współwłaścicieli, którzy chcą sprzedać swoje udziały? To w interesie nabywcy jest, by Dział IV księgi wieczystej „Hipoteka” był wolny w chwili zakupu nieruchomości. Inaczej obciążenie przejdzie na nowego nabywcę. Wejdzie ona zatem w miejsce dłużnika.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>