Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż odziedziczonych działek a budowa domu i zwolnienie z podatku

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 13.02.2019

W 2014 r. zmarła moja mama. Spadek po niej odziedziczyła moja siostra, ja i mój tata. W skład dziedziczenia wchodziły grunty orne, które podzieliliśmy na działki budowlane, które następnie sprzedawaliśmy. Wszystkie grunty były i są we współwłasności. Po sprzedaży powinniśmy złożyć w US PIT 39 i wykazać dochód ze sprzedaży, gdyż nie minęło 5 lat od śmierci mamy (sprzedaże rok 2016, 2017). Jednakże na jednej z działek budujemy dom wspólnie z tatą i siostrą. Faktury na zakup materiałów są wystawiane raz na tatę, raz na siostra, raz na mnie. Działka, na której jest wybudowany dom, jest we współwłasności. Czy w takim razie jesteśmy zwolnieni z podatku od sprzedaży działek, skoro budujemy nowy dom? Urząd skarbowy twierdzi, że ja jestem zwolniony, a do siostry mają wątpliwości, ponieważ dla nich wyznacznikiem jest pozwolenie na budowę, które jest tylko na mnie (tata i siostra wyrazili zgodę). Czy budowany dom jest współwłasnością, czy tylko mój? Czy wszyscy będziemy zwolnienie z obowiązku płacenia podatku wynoszącego 19% od wartości sprzedaży (ponieważ budujemy dom)?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W analizowanej sprawie należy odnieść się do wymagań związanych ze zwolnieniem od podatku o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem zwalania się od podatku sprzedaż nieruchomości jeżeli kwota uzyskana ze sprzedaży zostanie przeznaczona na własne cele mieszkaniowe. Przeznaczenie musi mieć miejsce w ciągu 2 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiła sprzedaż.

 

Art. 21 ust. 25 ustawy PIT wyjaśnia, że za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uznaje się m.in. wydatki na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego.

 

W myśl natomiast art. 21 ust. 26 ustawy przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.

 

W rezultacie dopuszczalne jest skorzystanie ze zwolnienia w przypadku gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na budowę domu, który stanowi współwłasność. Dodatkowo należy zauważyć, że przepis nie uzależnia możliwości skorzystania ze zwolnienia od tego na kogo wydane jest pozwolenie na budowę. Dziwi mnie zatem stanowisko urzędu skarbowego, ponieważ w mojej ocenie brak wydania pozwolenia na budowę w stosunku do siostry oraz ojca jest w tej sytuacji bez znaczenia. Jeżeli działka, na której budowany jest dom, stanowi współwłasność, to i dom, który powstanie na tej działce, będzie stanowił współwłasność.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Sprzedaż odziedziczonych działek a budowa domu i zwolnienie z podatku

 

Istotne dla zwolnienia podatkowego jest to, aby środki uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone na budowę domu (nawet takiego, który stanowi współwłasność), w którym będą realizowane własne cele mieszkaniowe.

 

Jako potwierdzenie mogę przytoczyć interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13 marca 2015 r., nr IBPBII/2/415-1126/14/MMa:

 

„Użyte w przepisie pojęcie własny budynek oznacza, że osoba chcąca skorzystać z omawianego zwolnienia przedmiotowego musi posiadać tytuł prawny do budynku mieszkalnego, z którego wynikać będzie, że jest współwłaścicielem lub właścicielem tego budynku. Powołany przepis nie uzależnia natomiast prawa do zwolnienia od posiadania przez podatnika w momencie ponoszenia wydatków na budowę decyzji o pozwoleniu na budowę budynku, w związku z którą podatnik poniesie określone wydatki i będzie chciał skorzystać ze zwolnienia. Ustawodawca wymaga jedynie ponoszenia wydatków ze środków uzyskanych ze sprzedaży, w ustawowym terminie, na budowę własnego budynku mieszkalnego, w którym podatnik zaspokajał będzie własne potrzeby mieszkaniowe a więc mieszkał”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od emerytury za pracę w Niemczech

Otrzymuję emeryturę z trzech źródeł: emeryturę za pracę w Polsce, emeryturę za pracę w Niemczech oraz emeryturę po zmarłym mężu. Czy świadczenie z Niemiec też muszę w Polsce opodatkować?

Kredyt na osobę fizyczną a działalność gospodarcza

Prowadzę działalność gospodarczą – ośrodek szkolenia kierowców. Chcę wziąć kredyt jako osoba fizyczna na zakup samochodu, który będę wykorzystywać w firmie. Czy odsetki od tego kredytu mogę wliczyć w koszty działalności gospodarczej?

Abolicja podatkowa – Anglia

W 2004 r. wyjechałem z dziewczyną do Anglii, gdzie podjęliśmy legalną pracę. W 2004 r. nie pracowaliśmy i nie mieliśmy dochodów z innych źródeł w Polsce. Od tamtej pory do chwili obecnej przebywamy i pracujemy w Anglii. W 2005 r. za zarobione w Anglii pieniądze kupiliśmy mieszkanie w Polsce – jako inwestycję na przyszłość. W 2007 r. pobraliśmy się. Od czasu wyjazdu do dnia dzisiejszego mieszkamy w Anglii. Moje pytanie jest następujące: czy musimy rozliczyć się z polskim urzędem skarbowym za lata 2004–2006?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »