Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż odziedziczonych działek a budowa domu i zwolnienie z podatku

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 13.02.2019

W 2014 r. zmarła moja mama. Spadek po niej odziedziczyła moja siostra, ja i mój tata. W skład dziedziczenia wchodziły grunty orne, które podzieliliśmy na działki budowlane, które następnie sprzedawaliśmy. Wszystkie grunty były i są we współwłasności. Po sprzedaży powinniśmy złożyć w US PIT 39 i wykazać dochód ze sprzedaży, gdyż nie minęło 5 lat od śmierci mamy (sprzedaże rok 2016, 2017). Jednakże na jednej z działek budujemy dom wspólnie z tatą i siostrą. Faktury na zakup materiałów są wystawiane raz na tatę, raz na siostra, raz na mnie. Działka, na której jest wybudowany dom, jest we współwłasności. Czy w takim razie jesteśmy zwolnieni z podatku od sprzedaży działek, skoro budujemy nowy dom? Urząd skarbowy twierdzi, że ja jestem zwolniony, a do siostry mają wątpliwości, ponieważ dla nich wyznacznikiem jest pozwolenie na budowę, które jest tylko na mnie (tata i siostra wyrazili zgodę). Czy budowany dom jest współwłasnością, czy tylko mój? Czy wszyscy będziemy zwolnienie z obowiązku płacenia podatku wynoszącego 19% od wartości sprzedaży (ponieważ budujemy dom)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Sprzedaż odziedziczonych działek a budowa domu i zwolnienie z podatku

W analizowanej sprawie należy odnieść się do wymagań związanych ze zwolnieniem od podatku o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem zwalania się od podatku sprzedaż nieruchomości jeżeli kwota uzyskana ze sprzedaży zostanie przeznaczona na własne cele mieszkaniowe. Przeznaczenie musi mieć miejsce w ciągu 2 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiła sprzedaż.

 

Art. 21 ust. 25 ustawy PIT wyjaśnia, że za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uznaje się m.in. wydatki na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego.

 

W myśl natomiast art. 21 ust. 26 ustawy przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.

 

W rezultacie dopuszczalne jest skorzystanie ze zwolnienia w przypadku gdy pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na budowę domu, który stanowi współwłasność. Dodatkowo należy zauważyć, że przepis nie uzależnia możliwości skorzystania ze zwolnienia od tego na kogo wydane jest pozwolenie na budowę. Dziwi mnie zatem stanowisko urzędu skarbowego, ponieważ w mojej ocenie brak wydania pozwolenia na budowę w stosunku do siostry oraz ojca jest w tej sytuacji bez znaczenia. Jeżeli działka, na której budowany jest dom, stanowi współwłasność, to i dom, który powstanie na tej działce, będzie stanowił współwłasność.

 

Istotne dla zwolnienia podatkowego jest to, aby środki uzyskane ze sprzedaży zostały przeznaczone na budowę domu (nawet takiego, który stanowi współwłasność), w którym będą realizowane własne cele mieszkaniowe.

 

Jako potwierdzenie mogę przytoczyć interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13 marca 2015 r., nr IBPBII/2/415-1126/14/MMa:

 

„Użyte w przepisie pojęcie własny budynek oznacza, że osoba chcąca skorzystać z omawianego zwolnienia przedmiotowego musi posiadać tytuł prawny do budynku mieszkalnego, z którego wynikać będzie, że jest współwłaścicielem lub właścicielem tego budynku. Powołany przepis nie uzależnia natomiast prawa do zwolnienia od posiadania przez podatnika w momencie ponoszenia wydatków na budowę decyzji o pozwoleniu na budowę budynku, w związku z którą podatnik poniesie określone wydatki i będzie chciał skorzystać ze zwolnienia. Ustawodawca wymaga jedynie ponoszenia wydatków ze środków uzyskanych ze sprzedaży, w ustawowym terminie, na budowę własnego budynku mieszkalnego, w którym podatnik zaspokajał będzie własne potrzeby mieszkaniowe a więc mieszkał”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus dziewięć =

»Podobne materiały

Podatek od emerytury za pracę w Niemczech

Otrzymuję emeryturę z trzech źródeł: emeryturę za pracę w Polsce, emeryturę za pracę w Niemczech oraz emeryturę po zmarłym mężu. Czy świadczenie z Niemiec też muszę w Polsce opodatkować?

Kredyt na osobę fizyczną a działalność gospodarcza

Prowadzę działalność gospodarczą – ośrodek szkolenia kierowców. Chcę wziąć kredyt jako osoba fizyczna na zakup samochodu, który będę wykorzystywać w firmie. Czy odsetki od tego kredytu mogę wliczyć w koszty działalności gospodarczej?

Abolicja podatkowa – Anglia

W 2004 r. wyjechałem z dziewczyną do Anglii, gdzie podjęliśmy legalną pracę. W 2004 r. nie pracowaliśmy i nie mieliśmy dochodów z innych źródeł w Polsce. Od tamtej pory do chwili obecnej przebywamy i pracujemy w Anglii. W 2005 r. za zarobione w Anglii pieniądze kupiliśmy mieszkanie w Polsce –
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »