Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż nieruchomości ze spadku i wydatek na garaż i przekształcenie działki

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 12.07.2017

Otrzymałam w spadku po siostrze 1/2 mieszkania i 1/2 garażu. Po roku sprzedałyśmy z drugą siostrą obie nieruchomości. Z kwoty uzyskanej ze sprzedaży tych nieruchomości zakupiłam miejsce garażowe (mam akt notarialny) i planuję przekształcić na własność działkę budowlaną z użytkowaniem wieczystym. Czy te oba wydatki mogę odpisać od kwoty do opodatkowania w związku ze spadkiem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nabycie ma miejsce w momencie śmierci spadkodawcy, jest tak, bowiem spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. właśnie z chwilą śmierci spadkodawcy. Jak Pani zapewne już wie, sprzedaż nabytej w drodze dziedziczenia nieruchomości (czy też udziału w niej) przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym dokonano nabycia, powoduje powstanie przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek wynosi tu obecnie 19% podstawy obliczenia podatku, którą stanowi dochód będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia), a w pewnym uproszczeniu kosztami (m.in. nabycia). Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania (lub udziału w nim) nabytego w drodze spadku uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły jego wartość a zostały przez Panią poczynione w czasie posiadania mieszkania oraz kwotę ew. zapłaconego podatku od spadków i darowizn (w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn – Pani najpewniej jednak skorzystała ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn składając SD-Z2). Rozliczenia dokonuje się zeznaniem PIT-39 do dnia 30 kwietnia następującego po roku podatkowym w którym dokonano zbycia.

 

Może Pani skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy ww., który stanowi, że wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Własne cele mieszkaniowe określa ustawodawca w ust. 25 tego samego artykułu. W mojej ocenie nabycie miejsca garażowego nie mieści się w katalogu wydatków uprawniających do ulgi. Odnośnie zaś gruntu wydatkami na własne cele mieszkaniowe będą wydatki poniesione na (art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. c) nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego – położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

 

 

 

Z poważaniem

Aleksander Słysz

www.eporady24.pl

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + VII =

»Podobne materiały

Rezydentura za granicą a zobowiązania podatkowe w Polsce

Mieszkam na stałe w Wielkiej Brytanii (wymeldowałem się z polskiego mieszkania), gdzie jestem traktowany jako rezydent podatkowy. Jestem dyrektorem i właścicielem 100% akcji firmy. W Wielkiej Brytanii płacę podatki; wypłatę i dywidendy otrzymuję na angielskie konto. Czy muszę dodatkowo składać

 

Fundusz ochrony zdrowia stworzony przez związek zawodowy

Związek zawodowy z dobrowolnych składek przekazywanych na konto związku stworzył fundusz ochrony zdrowia, którego celem jest pokrywanie kosztów leczenia członków związku w pewnych wypadkach. Czy słuszne będzie wystawienie PIT-8C dla wnioskodawcy (gdyż naszym zdaniem jest to jego przychód), a ty

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »