Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż nieruchomości z darowizny i zakup połowy domu od żony a podatki

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 28.08.2020

Mój mąż 2 lata temu stał się właścicielem nieruchomości w wyniku darowizny od swojego ojca. Ponieważ wkrótce zamierza tę nieruchomość sprzedać, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy. Zastanawiamy się, czy od dochodu ze sprzedaży swojego domu mąż mógłby odliczyć kwotę, którą wydałby na zakup połowy mojego domu. Jako żona, jestem jedyną właścicielką nieruchomości, o której mowa, i weszłam w jej posiadanie jeszcze przed naszym ślubem wiele lat temu. Zaznaczam, że nie mamy rozdzielności majątkowej. Mąż w chwili sprzedaży swojego domu nie będzie posiadał żadnej innej nieruchomości.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż nieruchomości z darowizny i zakup połowy domu od żony a podatki

Podatek dochodowy od zbycia nieruchomości

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT „zwalania się od podatku dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych”.

Przeznaczenie dochodu na cele mieszkaniowe

Dochód zwolniony należy obliczyć według następującego wzoru: dochód zwolniony = D x W/P, gdzie:

 

  • D – dochód ze sprzedaży,
  • W – wydatki na cele mieszkaniowe,
  • P – przychód ze sprzedaży.

 

W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia (sprzedaży) zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego. W przypadku natomiast, gdy część przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości zostanie przeznaczona na własne cele mieszkaniowe, podatek ulegnie proporcjonalnemu zmniejszeniu.

 

Istotne w kontekście powyższego przepisu jest ustalenie, co należy rozumieć poprzez „własne cele mieszkaniowe”. Odpowiedź wskazuje art. 21 ust. 25 ustawy PIT, zgodnie z którym za wydatki na własne cele mieszkaniowe uważa się m.in. wydatki poniesione na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem.

 

W myśl art. 21 ust. 26 ustawy PIT „przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach”.

Zakup połowy domu od żony

Organy podatkowe dopuszczają możliwość skorzystania z opisanego zwolnienia w sytuacji, gdy małżonek nabywa część udziału w nieruchomości drugiego małżonka z majątku odrębnego.

 

Tak np. czytamy w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 06.10.2017 r., nr 0115-KDIT2-1.4011.211.2017.2.JG:

 

„Wnioskodawczyni powzięła wątpliwość, czy środki uzyskane ze zbycia nieruchomości przeznaczone na nabycie udziału w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, który należy obecnie do małżonka Wnioskodawczyni, oraz który wchodzi do jego majątku odrębnego będą mogły korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

 

Zgodnie z przepisami prawa rodzinnego o zaliczeniu przedmiotów majątkowych do wspólnego czy też odrębnego majątku decyduje przede wszystkim moment oraz sposób ich nabycia. Nieruchomości nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej czy też w drodze darowizny zgodnie z art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowią wyłączną własność małżonka, którą może on swobodnie rozporządzać bez zgody drugiego z nich.

 

Zatem jeżeli Wnioskodawczyni przeznaczy przychód ze sprzedaży otrzymanej w drodze darowizny nieruchomości na cele wskazane w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych realizowanych poprzez zakup od męża z jego majątku odrębnego udziału w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym oraz zamieszkiwanie w tym budynku, będzie miała możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego w myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

 

W świetle powyższej interpretacji takie działanie jest dopuszczalne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - dziewięć =

»Podobne materiały

Jak rozliczać przychody z obrotu kryptowalutami?

W jaki sposób należy rozliczać przychody z obrotu kryptowalutami na giełdzie: czy w momencie wypłaty pieniędzy z giełdy, czy każdorazowo podczas zamiany kryptowaluty na walutę tradycyjną (np. PLN)? Gdybym na przykład wpłacił na giełdę 1000 zł i za taką kwotę kupił kryptowalutę, a następnie sprzedał

 

Rozliczenie działalności opodatkowanej ryczałtem wykonywanej poza granicami Polski

Niedawno założyłem jednoosobową firmę świadczącą usługi budowlane na terenie Francji. Ponadto jestem zatrudniony w innej firmie na umowę o pracę. Jak zatem będzie wyglądało moje rozliczanie się z urzędem skarbowym? Oddzielnie – jako zatrudniony na umowie o pracę tak jak do tej pory, i oddzieln

 

Amortyzacja kontenera

Do jakiej grupy środków trwałych należy kontener socjalny – metalowy, przeznaczony na pomieszczenie socjalne dla pracowników magazynowych? Jaka jest stawka amortyzacji kontenera?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »