Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż mieszkania ze służebnością za połowę wartości a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 11.08.2017

Jesteśmy z małżonką właścicielami mieszkania od 9 lat. Chcemy sprzedać to mieszkanie za połowę wartości ze względu na ustanowioną służebność. Czy i jakie podatki zapłacimy my i kupujący?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż mieszkania ze służebnością za połowę wartości a podatek

Fot. Fotolia

Odpłatne zbycie mieszkania (nieruchomości) nie następujące w wykonaniu działalności gospodarczej i dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

 

Standardowo występuje więc w takiej sytuacji tylko podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%, który ciąży na nabywcy. Sprzedaż mieszkania obciążonego służebnością zmienia tu tylko podstawę opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych, bowiem jest nią wartość rynkowa, a ta w przypadku mieszkania ze służebnością jest niższa.

 

Jeśli służebność nie jest już ustanowiona tylko jest elementem umowy z nabywcą możliwe są różne opcje w tym zakresie, a ich konsekwencje odmienne. Służebność bowiem może mieć charakter odpłatny, jak i nieodpłatny. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega ustanowienie odpłatnej służebności i na nabywającym prawo służebności ciąży PCC (1%), a pobierający wynagrodzenie osiąga przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych, który w mojej ocenie opodatkowany jest według skali podatkowej jako przychód z tzw. innych źródeł. W przypadku służebności nieodpłatnej jej nabycie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ustanowienia tych praw. Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy (służebności nie mieszkania).

 

Wartość świadczeń powtarzających się (stosuje się odpowiednio do obliczenia wartości prawa użytkowania i służebności) przyjmuje się do podstawy opodatkowania w wysokości rocznego świadczenia pomnożonego:

1) w razie ustanowienia świadczeń na czas określony co do liczby lat lub ich części – przez liczbę lat lub ich części;

2) w pozostałych przypadkach, w tym w razie ustanowienia świadczeń na czas nieokreślony – przez 10 lat.

 

Roczną wartość użytkowania i służebności ustala się w wysokości 4% wartości rzeczy oddanej w użytkowanie lub obciążonej służebnością.

 

Zastosowanie znajduje skala podatkowa z art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + cztery =

»Podobne materiały

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania – różnice w przepisach obowiązujących w 2008 i 2009 roku

Mama zmarła prawie rok temu i zostawiła w spadku mnie i bratu mieszkanie spółdzielcze własnościowe (sprawa w sądzie odbędzie się w tym miesiącu). Jaki podatek dochodowy trzeba będzie zapłacić od sprzedaży tego mieszkania, jeżeli sprzedamy jej zaraz po uprawomocnieniu się orzeczenia? Jeden z nas spła

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »