Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż mieszkania od rodziców i kupno drugiego a podatek

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 01.09.2019

W roku 2013 uzyskałem mieszkanie własnościowe jako darowiznę od rodziców. W roku 2016 kupiłem drugie mieszkanie za bankowy hipoteczny kredyt mieszkaniowy. W 2017 r. sprzedałem mieszkanie pierwsze (a więc przed upływem 5 lat) i kupiłem mieszkanie inne, tańsze. Czy mogę różnicę w cenie, żeby nie płacić podatku, wykazać jako wydatek na własne cele mieszkaniowe, uwzględniając spłatę części kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w 2016 r.?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Sprzedaż mieszkania od rodziców i kupno drugiego a podatek

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W rezultacie z tytułu sprzedaży w 2015 r. mieszkania otrzymanego w darowiźnie w 2011 r. powstał obowiązek podatkowy.

 

Nie zawsze jednak na podatniku ciąży konieczność zapłaty podatku, ponieważ istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem zwalania się od podatku w przypadku przeznaczenia całego przychodu uzyskanego ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Dodatkowo istotne jest, że wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe musi nastąpić w ciągu 2 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiła sprzedaż mieszkania.

 

W świetle art. 21 ust. 25 ustawy PIT za własne cele mieszkaniowe rozumie się m.in. wydatki na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego przed sprzedażą mieszkania na zakup innego mieszkania, w którym realizowane są cele mieszkaniowe.

 

W rezultacie kwotę uzyskaną ze sprzedaży mieszkania w 2015 r. mógł Pan przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania w 2014 r., jednak do zwolnienia są brane pod uwagę wyłącznie wydatki na spłatę kredytu do dnia 31.12.2017 r.

 

Dodatkową wątpliwością jest fakt posiadania przez Pana dwóch mieszkań. Podstawą do zastosowania zwolnienia jest realizacja własnych celów mieszkaniowych, co w opinii fiskusa oznacza, że przeznaczenie kwoty uzyskanej ze sprzedaży powinno nastąpić na to mieszkanie, które będzie służyło podatnikowi do celów mieszkaniowych. Co prawda pojawiają się wyroki sądowe stwierdzające, że podatnik może realizować cele mieszkaniowe w dwóch lokalach, ale w takiej sprawie trzeba liczyć się z możliwością wejścia w spór z urzędem skarbowym.

 

Ponadto z tytułu sprzedaży mieszkania w 2015 r. powinien Pan dokonać rozliczenia podatku na formularzu PIT-39 do 30 kwietnia 2016 r. W zeznaniu tym wskazuje się również kwotę do skorzystania ze zwolnienia. Rozumiem, że zastanawia się Pan nad ewentualną korektą tego zeznania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - 2 =

»Podobne materiały

Zakup mieszkania na kredyt i sprzedaż ze stratą

Kupiłem w 2007 r. mieszkanie na kredyt, a w zeszłym roku sprzedałem je ze stratą (musiałem nadpłacić kredyt o 10 tys. zł). W 2010 r. nie uzyskałem żadnych dochodów. Kwota za mieszkanie została przelana w całości na konto banku na poczet zaciągniętego kredytu. Jak

Niezgodność aktu notarialnego sprzedaży mieszkania – konsekwencje skarbowe

Pieniądze ze sprzedaży mieszkania musiałem przeznaczyć na cele mieszkaniowe. Urząd skarbowy nie chce jednak uznać kwoty wydanej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania, które sprzedałem. W akcie notarialnym jest bowiem zapis, że kwotę ze sprzedaży mieszkania kupujący wyp

Wynajem nieruchomości mieszkalnej na biuro

Półtora roku temu wraz z żoną zakupiliśmy dom mieszkalny z lokalem handlowym. Chcieliśmy założyć w nim działalność gospodarczą, ale okazało się, że warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla tej nieruchomości wygasły kilka lat wcześniej i muszę starać się o wydanie nowych.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »