.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Sprzedaż mieszkania od rodziców i kupno drugiego a podatek

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 01.09.2019

W roku 2013 uzyskałem mieszkanie własnościowe jako darowiznę od rodziców. W roku 2016 kupiłem drugie mieszkanie za bankowy hipoteczny kredyt mieszkaniowy. W 2017 r. sprzedałem mieszkanie pierwsze (a więc przed upływem 5 lat) i kupiłem mieszkanie inne, tańsze. Czy mogę różnicę w cenie, żeby nie płacić podatku, wykazać jako wydatek na własne cele mieszkaniowe, uwzględniając spłatę części kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w 2016 r.?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż mieszkania od rodziców i kupno drugiego a podatek

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W rezultacie z tytułu sprzedaży w 2015 r. mieszkania otrzymanego w darowiźnie w 2011 r. powstał obowiązek podatkowy.

 

Nie zawsze jednak na podatniku ciąży konieczność zapłaty podatku, ponieważ istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem zwalania się od podatku w przypadku przeznaczenia całego przychodu uzyskanego ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Dodatkowo istotne jest, że wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe musi nastąpić w ciągu 2 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiła sprzedaż mieszkania.

 

W świetle art. 21 ust. 25 ustawy PIT za własne cele mieszkaniowe rozumie się m.in. wydatki na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego przed sprzedażą mieszkania na zakup innego mieszkania, w którym realizowane są cele mieszkaniowe.

 

W rezultacie kwotę uzyskaną ze sprzedaży mieszkania w 2015 r. mógł Pan przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania w 2014 r., jednak do zwolnienia są brane pod uwagę wyłącznie wydatki na spłatę kredytu do dnia 31.12.2017 r.

 

Dodatkową wątpliwością jest fakt posiadania przez Pana dwóch mieszkań. Podstawą do zastosowania zwolnienia jest realizacja własnych celów mieszkaniowych, co w opinii fiskusa oznacza, że przeznaczenie kwoty uzyskanej ze sprzedaży powinno nastąpić na to mieszkanie, które będzie służyło podatnikowi do celów mieszkaniowych. Co prawda pojawiają się wyroki sądowe stwierdzające, że podatnik może realizować cele mieszkaniowe w dwóch lokalach, ale w takiej sprawie trzeba liczyć się z możliwością wejścia w spór z urzędem skarbowym.

 

Ponadto z tytułu sprzedaży mieszkania w 2015 r. powinien Pan dokonać rozliczenia podatku na formularzu PIT-39 do 30 kwietnia 2016 r. W zeznaniu tym wskazuje się również kwotę do skorzystania ze zwolnienia. Rozumiem, że zastanawia się Pan nad ewentualną korektą tego zeznania.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 - dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl