Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż mieszkania matki w celu zapewnienia jej opieki

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 15.04.2019

Aktualnie toczy się sprawa w sądzie okręgowym o ubezwłasnowolnienie całkowite mojej matki. Jest w tej chwili osobą leżąca, całkowicie niesprawną fizycznie, opłacam 2 opiekunki, ponieważ mieszkam w innym mieście. Co tydzień odwiedzam mamę, robię jej zakupy itp. Obecnie opieka nad nią mnie przerasta. Czy będę mógł sprzedać mieszkanie mamy w celu zapewnienia jej opieki w DPS-ie? Czy brat, który się nią nie interesuje, będzie miał prawo do połowy kwoty po sprzedaży nieruchomości?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Sprzedaż mieszkania matki w celu zapewnienia jej opieki

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż po ubezwłasnowolnieniu mamy na sprzedaż nieruchomości zgodę będzie musiał wyrazić sąd opiekuńczy. Po ubezwłasnowolnieniu sąd będzie musiał ustanowić opiekuna prawnego lub kuratora w zależności od rodzaju ubezwłasnowolnienia. Taki opiekun lub kurator będzie zobowiązany do zarządu majątkiem swojego podopiecznego i zgodnie z art. 156 w zw. z art. 175 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

 

Opiekun powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego/ubezwłasnowolnionego. Celem uzyskania zgody na sprzedaż nieruchomości konieczne będzie określenie wartość mieszkania, albowiem nawet jeżeli sąd wyda postanowienie o zezwoleniu na przeprowadzenie takiej czynności, będzie to możliwe jedynie w wówczas, gdy w postanowieniu wpisana zostanie określona kwota, poniżej której sprzedaż nie będzie mogła nastąpić. Pomimo sprzedaży mieszkania, nie jest także pewne by sąd wyraził zgodę na przeznaczenie uzyskanej z tego tytułu kwoty na zaspokajanie potrzeb matki w DPS-ie.

 

Opiekun obowiązany jest, w terminach oznaczonych przez sąd opiekuńczy, nie rzadziej niż co roku, składać temu sądowi sprawozdania dotyczące osoby pozostającego pod opieką oraz rachunki z zarządu jego majątkiem. Jeżeli dochody z majątku nie przekraczają prawdopodobnych kosztów utrzymania i wychowania pozostającego pod opieką, sąd opiekuńczy może zwolnić opiekuna od przedstawiania szczegółowych rachunków z zarządu; w wypadku takim opiekun składa tylko ogólne sprawozdanie o zarządzie majątkiem.

 

Reasumując, po ubezwłasnowolnieniu mamy nie sprzeda Pan mieszkania ot tak sobie, lecz będzie musiała uzyskać zgodę sądu. Mniemam, że jeżeli przedstawi Pan taką argumentację jak w treści pytania, to sąd, wydając zezwolenie na sprzedaż mieszkania, udzieli także zgody na przekazywanie środków pochodzących ze sprzedaży na rzecz pokrycia kosztów utrzymania mamy. Dopóty mama będzie żyła, dopóty brat nie będzie miał prawa do środków uzyskanych ze sprzedaży. Po śmierci mamy kwota ta będzie stanowiła spadek, który będzie dzielony na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Jeżeli nie żyje ojciec, a jesteście tylko Panowie, to każdy będzie miało prawo do połowy spadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - 0 =

»Podobne materiały

Osoba samotna w śpiączce – co robić?

Moja ciotka (siostra mojej mamy), osoba samotna, od kilku dni leży w szpitalu w śpiączce, w bardzo ciężkim stanie. Opiekowałem się nią od dłuższego czasu, reszta rodziny (łącznie z moją mamą) uważa więc, że to wyłącznie ja jestem za nią odpowiedzialny. Tymczasem ja boję się, co się stanie, kied

Ubezwłasnowolnienie alkoholika

Mój ojciec jest alkoholikiem. Niedawno wyprowadził się z domu i zamieszkał z konkubiną, z którą urządzają libacje alkoholowe. Chciałabym mu pomóc, ale jest to bardzo trudne. Czy można skierować ojca na przymusowe leczenie? Czy można go ubezwłasnowolnić, choćby ze względu na to, że wykazuje on z

Umieszczenie osoby chorej psychicznie w domu opieki

Moja ciotka od wielu lat leczy się psychiatrycznie. Zajmuje się nią wuj (jest jej opiekunem prawnym), niestety z uwagi na pracę nie może zapewnić jej całodobowej opieki, której ciotka z pewnością wymaga (ma urojenia, odmawia przyjmowania posiłków i leków, w dodatku jest agresywna). Chciałbym, żeby c
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »