.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż mieszkania, którym interesuje się komornik

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 27.04.2018

Odziedziczyłam mieszkanie własnościowe po mamie zmarłej dwa lata temu. Byłam w nim zameldowana. Chciałabym sprzedać to mieszkanie, ale w spółdzielni mieszkaniowej dowiedziałam się, że komornik sądowy kilka lat temu zadał pytanie o własność. Wówczas mama jeszcze była właścicielem. Chodzi o mój dług. Okazało się, że na zaświadczeniu ze spółdzielni o niezaleganiu w opłatach muszę mieć to wpisane, że komornik interesuje się tym mieszkaniem. Czy mogę sprzedać i jak to zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż mieszkania, którym interesuje się komornik

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż do czynności sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu konieczne jest zaświadczenie spółdzielni mieszkaniowej w której zasobach lokal się znajduje, o nie zaleganiu z opłatami. Takie zaświadczenie o braku zaległości finansowych jest konieczne dla wykazania, czy w akcie notarialnym wpisać kwestię zadłużenia, czy też nie.

 

Jednakże, o ile znalazła Pani kupca na mieszkanie, a przewiduje Pani np. możliwość częściowej zapłaty za prawo do lokalu w ten sposób, że osoba ta spłaci za Panią zadłużenie ciążące na lokalu, wówczas wspólnie z tą osobą może Pani zaproponować zmianę dłużnika.

 

Zgodnie z art. 519 Kodeksu cywilnego osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu). Przejęcie długu może nastąpić:

 

  1. przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron;
  2. przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron; jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna.

 

Takie rozwiązanie zdaje się być dla Pani najkorzystniejsze, bowiem pozbędzie się Pani zadłużenia, a jednocześnie lokal zostanie przez Panią sprzedany. Oczywiście dobrą wolą musi się wykazać także spółdzielnia w której zasobach lokal się znajduje, jednakże w mojej ocenie (jak pokazuje moja praktyka) dla spółdzielni najważniejsza jest kwestia zapłaty zadłużenia, a nie tego, kto takiej zapłaty dokona.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »