
Indywidualne Porady Prawne
Sprzedaż mieszkania a alimenty z funduszu alimentacyjnegoAutor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 17.11.2020 |
Otrzymuję alimenty z funduszu alimentacyjnego. Poza mieszkaniem, w którym mieszkam, mam od 2013 r. mieszkanie po babci, które zamierzam sprzedać. Czy dochód ze sprzedaży tego mieszkania zostanie doliczony do tych dochodów, które uprawniają do otrzymywania alimentów z funduszu alimentacyjnego? Jeżeli ta kwota jest doliczana do dochodu, to czy jak kupię za te pieniądze inne mieszkanie, to fundusz alimentacyjny zaliczy do dochodu tylko różnicę? |
![]() |
Warunki otrzymywania alimentów z funduszu alimentacyjnegoPrzesłanki otrzymania świadczeń z funduszu alimentacyjnego określa ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Zgodnie z jej treścią „warunkiem koniecznym do uzyskania świadczeń jest:
Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych do dochodu rodziny, od którego zależy prawo do świadczenia alimentacyjnego, liczą się przychody podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazanych w:
Przychód ze sprzedaży mieszkaniaJeżeli zatem sprzeda Pani mieszkania, to zgodnie z podanym powyżej pojmowaniem dochodu rodziny pieniądze z jego sprzedaży zostaną policzone jako przychód. Niemniej jednak pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczy Pani na zakup mieszkania innego, zatem ta transakcja wpłynie na Pani rzeczywistą sytuację materialną.
Powyżej wymieniona ustawa wprowadza pojęcie dochodu utraconego. W art. 2 pkt 17 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów określono, iż „utrata dochodu – oznacza utratę dochodu spowodowaną:
Wymienione przypadki utraty dochodu stanowią katalog zamknięty, co oznacza, że żadna inna sytuacja nie może być traktowana jako utrata dochodów wpływająca na sposób liczenia dochodu do obliczenia świadczenia alimentacyjnego. Utracenie alimentów z funduszu po sprzedaży mieszkaniaWygląda więc na to, że dochód uzyskany ze sprzedaży pozbawi Panią alimentów z FA, natomiast kupno mieszkania za tę kwotę lub nawet mniejszą (niezależnie ile owo mieszkanie będzie kosztować) nie przywróci Pani prawa do tych alimentów, ponieważ brak jest stosownej podstawy w wyżej wymienionej ustawie do takiego działania MOPS-u. Niemniej jednak w decyzji odmownej powinna mieć Pani podane podstawy odmowy. Jeśli będą inne, wówczas można będzie ocenić szanse na ewentualne odwołanie od decyzji odmownej.
Zupełnie na marginesie wskazuję jednak, że postępowanie organów jest tak różne, że w swej praktyce spotkałam się z naprawdę różnymi decyzjami (i korzystnymi i częściej niestety niekorzystnymi dla uprawnionych), ale to tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że w tej kwestii nadal nie ma jednolitej wykładni. Natomiast co do zasady i w świetle wykładni przepisów prawa jest tak, jak wskazałam w opinii. Oczywiście może Pani się zwrócić do MOPS-u o interpretację, niemniej nie gwarantuję, że ją wydadzą i czy następnie się do niej w pełni zastosują.
JeĹźeli chcesz wiedzieÄ wiÄcej na ten temat â kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>