Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż lokalu bez wystawienia faktury VAT

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 06.03.2019

Jestem właścicielem lokalu niemieszkalnego. Lokal ten nabyłam aktem notarialnym w 2014 r. Nie płaciłam podatku VAT podczas zakupu tego lokalu. Obecnie chcę lokal też sprzedać. Jestem osobą fizyczną płacącą VAT z powodu najmu tego lokalu Czy mogę ten lokal sprzedać bez wystawiania faktury VAT, tylko aktem notarialnym? I czy muszę płacić jakieś podatki? Czy powinnam zawiadomić urząd skarbowy o tym fakcie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Sprzedaż lokalu bez wystawienia faktury VAT

W opisie sprawy wskazała Pani, że płaci VAT z tytułu wynajmu tego lokalu, co oznacza, że na gruncie ustawy VAT jest Pani traktowana jako podatnik prowadzący działalność gospodarczą. Co do zasady sprzedaż nieruchomości uznawana jest za odpłatną dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie zawsze jednak powstanie konieczność zapłaty podatku, ponieważ podatnicy mogą skorzystać ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 43 ustawy VAT.

 

Pragnę zwrócić Pani uwagę na art. 43 ust. 1 pkt. 10a ustawy, który wskazuje, że „zwalania się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części pod warunkiem że:

 

a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów”.

 

Wskazała Pani, że przy nabyciu tej nieruchomości nie odliczyła Pani podatku naliczonego. W rezultacie również w przypadku sprzedaży tej nieruchomości nie zapłaci Pani podatku należnego VAT. Zwolnienie to znajdzie zastosowanie, jeżeli nie ponosiła Pani wydatków na ulepszenie nieruchomości powyżej 30% wartości. W konsekwencji może Pani sprzedać nieruchomość bez konieczności zapłaty VAT-u, korzystając ze wspomnianego zwolnienia podatkowego.

 

Chciałbym jeszcze zwrócić Pani szczególną uwagę na kwestie związane z podatkiem dochodowym. Otóż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli zostało dokonane w ciągu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Stawka podatku w takim przypadku wynosi 19%. W rezultacie jeżeli lokal nabyła Pani w 2014 r., to do 31.12.2019 r. sprzedaż będzie wiązała się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego.

 

Również w tym przypadku istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku. Jak bowiem stanowi art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT zwalania się od podatku sprzedaż nieruchomości, jeżeli przychód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony na własny cel mieszkaniowy. Przez własny cel mieszkaniowy rozumie się nabycie gruntu, innej nieruchomości, remont posiadanej nieruchomości, spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu hipotecznego. Środki uzyskane ze sprzedaży należy przeznaczyć na własny cel mieszkaniowy w ciągu 2 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + VII =

»Podobne materiały

Ustalenie stawki VAT dla działalności szkoleniowej i doradczej

Prowadzę działalność szkoleniowo-doradczą. Przedmiotem mojej działalności są usługi (wpis do ewidencji): 70.22.Z, 85.59.B i 82.30.Z. Moje usługi to: 1. szkolenia otwarte (nabór uczestników przez ogłoszenia na stronach internetowych), 2. szkolenia zamknięte (dla konkretnego klienta), 3. doradztwo (w

Opodatkowanie prowizji brokerskiej

Firma X jest właścicielem statków, które są dzierżawione zagranicznym armatorom na podstawie umowy. Do zawarcia umowy doszło dzięki brokerowi polskiemu i zagranicznemu, którzy za tę usługę mają zagwarantowaną prowizję miesięczną trwającą przez okres czarteru. Polski broker obciąża firmę fakturą VAT

Stawka VAT 0% przy remoncie promu

Czy słusznie stosuję stawkę VAT „0” przy remoncie promu rzecznego na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług?  
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »