.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Sprzedaż komputera na Allegro - kupujący twierdzi że sprzęt jest uszkodzony

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 03.11.2017

Sprzedałem komputer na Allegro za 2600 zł. Gdy go wysyłałem do kupującego, wszystko było z nim w porządku. Po otrzymaniu kupujący stwierdził, że komputer jest uszkodzony i po upadku. Zdjęcia, które mi przysłał, wskazują na to, że komputer rzeczywiście uległ rozbiciu. Kupujący domaga się zwrotu pieniędzy i uważa, że sprzedałem mu uszkodzony sprzęt. Ja nie jestem w stanie udowodnić, że komputer w dniu wysyłki był sprawny. Posiadam tylko zdjęcia, które zrobiłem trzy dni wcześniej, gdy wystawiałem go na aukcji. Również kupujący nie jest w stanie udowodnić, że komputer nie został uszkodzony już u niego. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Kupujący straszy mnie, że przyjedzie po odbiór pieniędzy z kolegami.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie dotyczące informacji od kupującego, że przyjedzie po odbiór pieniędzy z kolegami, mogę tylko doradzić, aby zgłosił Pan ten fakt policji.

 

Zgodnie z art. 190 § 1 Kodeksu karnego (K.k.) – kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego, stąd musi Pan złożyć po prostu zawiadomienie, że ktoś Pana – mówiąc językiem potocznym – straszy.

 

Dodam jeszcze uzupełniająco, że w myśl art. § 12 K.k. – groźbą bezprawną jest zarówno groźba, o której mowa w art. 190, jak i groźba spowodowania postępowania karnego lub rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej; nie stanowi groźby zapowiedź spowodowania postępowania karnego, jeżeli ma ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem.

 

Generalnie sprawy takie jak Pana rozpoznaje się przed sądem cywilnym, a nie używa się argumentów o przyjeździe z kolegami, więc proszę poinstruować kupującego, że Pan to zgłasza policji.

 

Natomiast inną sprawą jest to, że ów kupujący może Pana pozwać w ramach tzw. roszczeń z rękojmi o zapłatę. Odbywa się to tak, że najpierw musi złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy, co rodzi skutek – jeśli oczywiście wada istnieje, że zapłata za komputer powinna mu zostać zwrócona. On oczywiście powinien zwrócić Panu komputer.

 

Przepis art. 559 Kodeksu cywilnego (K.c.) mówi, że sprzedawca jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które istniały w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego lub wynikły z przyczyny tkwiącej w rzeczy sprzedanej w tej samej chwili.

 

Tak więc bardzo istotne jest, czy komputer upadł, kiedy był w Pana władaniu, czy już u kupującego. Jeśli u kupującego – oczywiście Pan za to odpowiedzialności nie ponosi. Aczkolwiek podstawowe znaczenie ma tu ustalenie, kiedy to się stało, co – jak Pan sam słusznie zauważa – może być trudne.

 

Dodam, że zgodnie z art. 5562 K.c. – jeżeli kupującym jest konsument, a wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego. Zakładam jednak, że Pan sprzedał ten komputer także jako konsument a nie przedsiębiorca, więc ten przepis nie będzie miał zastosowania i to kupujący będzie musiał udowodnić, że sprzedał mu Pan wadliwy komputer, a nie Pan będzie musiał przekonywać, że komputer był nieuszkodzony. Można zatem stwierdzić, że trudniejsza w tym zakresie jest sytuacja kupującego, a nie Pana.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl