Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż działki przez spółkę cywilną a podatek

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 23.01.2018

Prowadzę działalność gospodarczą jako spółka jawna razem z córką i mam drugą działkę od 2000 roku, w akcie jako rolna, kupiłem bez VAT-u i do końca 2016 r. prowadziłem parking. Obecnie tam nic nie ma – puste pole. Myślę o sprzedaży działki jako spółkę cywilną, co zrobić, by nie oddać za dużo podatku przy sprzedaży. Czy mogę to dać komuś z rodziny jako darowiznę, np. synowi? Może jakieś inne rozwiązanie?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

 

Kwestia dokonania darowizny nieruchomości należącej do majątku firmowego pomiędzy członkami najbliższej rodziny wymaga analizy pod kątem kilku podatków.

 

1. Podatek od spadków i darowizn

 

Darowizna dokonana pomiędzy członkami najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych m.in. przez zstępnych, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. od dnia zawarcia umowy darowizny. Jeśli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, formalności związanych ze zgłoszeniem faktu otrzymania darowizny dokonuje notariusz.

 

2. Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

W pierwszej kolejności należy wskazać, że amortyzacji podlegają m.in. budowle stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok i wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się do końca tego miesiąca w którym następuje zbycie środka trwałego. Poprzez zbycie rozumie się również darowiznę. Oznacza to, że darczyńca przekazujący budowlę dokonuje amortyzacji do końca miesiąca, w którym dokonał przekazania środka trwałego na rzecz obdarowanego. Pozostała, niezamortyzowana wartość, nie będzie mogła stanowić kosztu uzyskania przychodu u darczyńcy. W przypadku obdarowanego, jeżeli nabytą w drodze darowizny budowlę będzie wykorzystywał do prowadzonej działalności gospodarczej, przysługuje mu prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów, od wartości początkowej tego środka trwałego. Stanowi o tym art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, (dalej: ustawa PIT), zgodnie z którym nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem tych nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy. Mając powyższe na uwadze, obdarowany będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości otrzymanej budowli i zaliczać je do kosztów uzyskania przychodu. Aby mógł takich odpisów dokonywać, konieczne jest ustalenie wartości początkowej takiego środka trwałego. W świetle art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy PIT za wartość początkową środków trwałych nabytych w drodze darowizny uważa się ich wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

(…)

 

3. Podatek od towarów i usług

 

W zakresie analizy podatku od towarów i usług należy wskazać, że zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 2 ustawy VAT opodatkowaniu podlega m.in. nieodpłatne przekazanie towarów, jeżeli przy nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym wskazano, że podatek VAT z tytułu zakupu nieruchomości nie został odliczony, w związku z czym nie powstanie również obowiązek zapłaty podatku z tytułu darowizny nieruchomości na rzecz najbliższego członka rodziny.

 

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Praca na statku morskim a zeznanie podatkowe

Pracuję na barce na morzu. Barka jest zakotwiczona, ale często się przemieszcza. Wykonuję pracę na wodzie, mimo że nie posiadam legitymacji marynarskiej. Firma, która mnie zatrudnia, ma siedzibę w Szwajcarii. Pracodawca płaci podatki w miejscu pracy (nie znam ich wysokości). Obecnie barka

Błąd w sprawozdaniu finansowym spółki z o.o.

Spółka z o.o. założona została w grudniu 2007 r. aktem notarialnym. W grudniu też spółka rozpoczęła działalność. W polityce rachunkowości określono, że rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, przy czym pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do 31.12.2008 r. P

Zasady księgowości związków zawodowych

Czy związek zawodowy, który nie prowadzi działalności gospodarczej, musi prowadzić pełną rachunkowość? Jeżeli nie, to w jakiej formie powinien rozliczać się z urzędem skarbowym i ZUS-em? Dodam, że związek założono w maju 2009 r., nie ma składek członkowskich, pobierano tylko
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »