Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż domu dawniej podzielonego jako spadek

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 04.06.2019

14 lat temu zmarła moja mama i ja jako jedynaczka z ojcem mieliśmy postępowanie spadkowe. Orzeczono, że w równych częściach dostajemy z ojcem dom i pieniądze z konta. Tata po latach ponownie się ożenił. Obecnie jesteśmy w trakcie sprzedaży tego domu dawniej podzielonego jako spadek. Jaka część jest moja, a jaka taty i jego obecnej żony?

Iryna Kowalczuk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z opisu Pani sprawy wynika, że sądowym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku po Pani mamie nabyła Pani ten spadek wraz z ojcem po 1/2. Stało się tak dlatego, że zastosowanie w Pani sprawie znalazł art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego. 

 

„Art. 931. § 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku”. 

  

W skład spadku po mamie wszedł jej majątek osobisty + 1/2 udziału w majątku wspólnym małżeńskim. Zatem z uwagi na okoliczność, iż Pani ojciec był współwłaścicielem mieszkania wraz ze zmarłą żoną, to w skład spadku po niej weszła połowa tego mieszkania i ta połowa została podzielona pomiędzy Panią i ojca jeszcze połowie.

 

Czyli Pani ojciec do swojej połowy, której jest właścicielem, otrzymał jeszcze w spadku połowę połowy swojej żony, czyli 1/4. Tak więc ostatecznie po śmierci Pani mamy Pani ojciec posiadał 3/4 własności domu (1/2+1/4), a Pani stała się właścicielką 1/4 udziału w domu.

 

O tym, czy przedmiot majątkowy nabyty przez jedno z małżonków stanie się składnikiem majątku wspólnego, decydują okoliczności obiektywne, wynikające z art. 31 § 1 i art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z art. 33 „do majątku osobistego każdego z małżonków należą:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Sprzedaż domu dawniej podzielonego jako spadek

 

 1. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,
 2. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,
 3. prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,
 4. przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,
 5. prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,
 6. przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,
 7. wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,
 8. przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
 9. prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,
 10. przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

 

Domniemywam, iż między Pani ojcem a jego drugą żoną obowiązuje tzw. wspólność majątkowa. W tej sytuacji udział 1/2 w domu nabyty jeszcze w trakcie małżeństwa z Pani mamą oraz udział 1/4 nabyty po śmierci Pani mamy w drodze dziedziczenia nie weszły w skład majątku wspólnego Pani ojca i jego drugiej żony, a więc całość należy tylko do ojca, a jego druga żona nie ma żadnego udziału w tej nieruchomości. Oczywiście pod warunkiem, że po zawarciu drugiego małżeństwa Pani ojciec i jego druga żona nie rozszerzyli wspólności majątkowej małżeńskiej na te udziały. Mogli tak zrobić umową, którą spisuje się u notariusza, ale tego to już musi się Pani od nich dowiedzieć. Jeżeli nic takiego nie miało miejsca, to tak, jak napisałam, właścicielem 3/4 udziału w domu jest Pani ojciec, a Pani przypadł udział w wysokości 1/4.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • IV + 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak udowodnić grabież pieniędzy z majątku spadkowego?

Mama zmarła w 2009 r., a tata w 2014 r. Po jego śmierci wraz z trojgiem rodzeństwa (jest jeszcze dwoje) udaliśmy się do domu rodziców. Znaleźliśmy pokaźną ilość pieniędzy, które rozdzieliliśmy między siebie. Nie ma na to świadków. Czując wyrzuty sumienia, wezwałam rodzeństwo do

Ochrona domu rodzinnego w sprawie spadkowej

Jestem współwłaścicielką 5/6 domu rodzinnego, pozostałą część, 1/6 domu, dziedziczą po moim zmarłym bracie jego żona i 2 nieletnich dzieci. Małżonka brata ma także 2 dzieci z pierwszego małżeństwa, na które płaci alimenty byłemu mężowi. Czy w przypadku przeprowadzenia sprawy

Posiadanie niewielkiej części mieszkania

Tata był właścicielem części mieszkania po swojej matce, druga połowa tego mieszkania za życia babci należała do mojego dziadka. Po śmierci matki jej część została podzielona między pięcioro rodzeństwa. Tata zmarł 8 lat temu, a dziadek w zeszłym roku. Dziadek przepisał swoją po
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »