.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż do USA sprzętu elektronicznego dla osoby prywatnej

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 28.02.2018

Chciałbym sprzedać do USA towar dla osoby prywatnej, ale sprzedać jako firma. Towar to sprzęt elektroniczny (dokładnie wzmacniacz audio) o wartości 12000 dolarów. Czy muszę liczyć się z koniecznością zapłaty VAT-u?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż do USA sprzętu elektronicznego dla osoby prywatnej

Fot. Fotolia

W przypadku dokonywania eksportu towaru na rzecz osób fizycznych mieszkających poza terytorium UE obowiązują te same zasady co w przypadku eksportu na rzecz przedsiębiorców. W rezultacie istnieje możliwość zastosowania stawki 0% VAT w eksporcie pod warunkiem posiadania dokumentów potwierdzających wywóz towaru jeszcze przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy. Ustawa VAT wskazuje przykładowy katalog dokumentów potwierdzających:

 

  • dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez urząd celny wydruk tego dokumentu,
  • dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność (IE-599),
  • zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez urząd celny (SAD).

 

Co do zasady sprzedaż towaru na rzecz osoby prywatnej mieszkającej poza UE rodzi konieczność zaewidencjonowania takiej sprzedaży na kasie fiskalnej oraz wystawienia paragonu. Istnieje jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia od obowiązku wystawienia paragonu. Jeżeli bowiem zapłata za towar w całości dokonywana jest za pośrednictwem konta PayPal lub banku, a z dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej transakcji dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana, to dostawa ta wypełnia warunki do zwolnienia z obowiązku jej ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej, na podstawie § 2 ust. 1 w zw. z poz. 36 załącznika do rozporządzenia.

 

Podsumowując, eksport towarów na rzecz osoby prywatnej pozwala na skorzystanie ze stawki VAT 0%. W deklaracji VAT-7 wartość sprzedaży wykazujemy w pozycji „Eksport towarów”. Jeżeli zapłata za towar nastąpi za pośrednictwem rachunku bankowego, nie trzeba nabijać tej sprzedaży na kasę fiskalną i wystawiać paragonu. Nie ma przeciwwskazań, aby wystawić fakturę VAT (oczywiście ze stawką VAT 0%).

 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl