.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż darowanego domu - jak uniknąć podatku?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 11.05.2017

W 2011 r. moja żona kupiła dom z majątku osobistego. W zeszłym roku przekazała go w darowiźnie swojej mamie. Teraz przy sprzedaży nieruchomości będzie obowiązywał podatek, który w przypadku darowizny będzie kolosalny. Jest możliwość cofnięcia darowizny i chciałbym to logicznie poprowadzić. Jak to zrobić? W tym przypadku bardziej odpowiadałoby pogorszenie sytuacji majątkowej. Jak to uzasadnić przed sądem? Wyprowadziliśmy się do innego miasta i teraz musimy wynajmować, a chcielibyśmy tu coś kupić. Czy będzie potrzebny rozwód, aby uwiarygodnić, że stan majątkowy żony się pogorszył i sąd musi cofnąć darowiznę? Gdy darowizna będzie cofnięta, to można by sprzedać dom bez podatku, bo minęło 5 lat od kupna. Czy da się z tego jakoś wybrnąć? Czy da się uniknąć podatku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedaż darowanego domu - jak uniknąć podatku?

Fot. Fotolia

Wydaje mi się, że jest lepsze rozwiązanie. Mama może córce darować ten sam dom, nie widzę tu przeszkód prawnych. Jest to zwolnione z podatku od spadków i darowizn po stronie obdarowanej, a po stronie darczyńcy nie powstaje przychód do opodatkowania i nie jest on podatnikiem również w podatku od spadków i darowizn. Co prawda wtedy dla córki datą nabycia nieruchomości będzie 2016 (jeśli darowizna będzie jeszcze w grudniu) i sprzedaż domu spowoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu – sprzedaż przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym dokonano nabycia, powoduje powstanie przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ale skoro planowany jest zakup mieszkania/domu, to by podatku żona nie musiała płacić, możne skorzystać z ulgi z art. 21 ust. 1 pkt 131, który stanowi, że wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

 

Szczegółowo cele mieszkaniowe wymienia art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mieści się w tamże zamieszczonym katalogu również poniesienie wydatków na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem oraz nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Jeśli na ww. cel żona wydatkuje całość przychodu (w określonym okresie) ze sprzedaży domu, to nie zapłaci w ogóle podatku dochodowego. Rozliczenia dokonuje się na PIT-39.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »