Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzeczne zeznania i odmowa wszczęcia śledztwa

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 27.10.2011

Zgłosiłem na policję doniesienie o przywłaszczeniu mojego samochodu przez byłą żonę. Pojazd był zakupiony ze środków pochodzących z mojego majątku osobistego (na co mam dowody), jednak była żona złożyła sprzeczne zeznania. Jak mogę odwołać się od odmowy wszczęcia śledztwa (wobec braku znamion czynu zabronionego – zdaniem policji)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jedynym dopuszczalnym przez procedurę karną środkiem zaskarżenia jest zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. W sporach między małżonkami organy ścigania popełniają często kardynalny błąd, uznając, iż objęcie małżonków ustrojem wspólności majątkowej małżeńskiej wyklucza możliwość popełnienia przestępstwa ze względu na brak ustawowych znamion czynu zabronionego.

 

Założenie to jest chybione zarówno na gruncie cywilistycznym, jak i karnistycznym. Prawo karne jako przestępstwo traktuje fakt zaboru mienia. Nie stosuje się wyłączeń podmiotowych dotyczących współwłaściciela. Na gruncie cywilistycznym stosunki właścicielskie są regulowane w sposób wyczerpujący. Prawo cywilne zna pojęcie deliktu cywilnego – naruszenia norm cywilistycznych także między współwłaścicielami.

 

Stanowisko organów ścigania jest błędne w dwóch płaszczyznach. Małżonek (współwłaściciel) może dokonać przywłaszczenia mienia małżonkowi (współwłaścicielowi) nawet w trakcie wspólności ustawowej. Stanowisko to jest potwierdzone przebogatym orzecznictwem Sądu Najwyższego.

 

W Pańskiej sprawie stan faktyczny jest jednoznaczny – samochód został nabyty ze środków pochodzących z majątku osobistego. Tym bardziej zastosowanie ma reguła wskazana przeze mnie powyżej.

 

Sugeruję więc wniesienie zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia do sądu rejonowego za pośrednictwem prokuratora wydającego postanowienie.

 

Zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia trzeba uzasadnić – należy w nim wskazać, że samochód był składnikiem Pańskiego majątku osobistego. Pomijając nawet to stwierdzenie, prawo w żaden sposób nie wprowadza wyłączeń podmiotowych w stosunku do współwłaściciela.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus VII =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »