Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzeczne zeznania i odmowa wszczęcia śledztwa

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 27.10.2011

Zgłosiłem na policję doniesienie o przywłaszczeniu mojego samochodu przez byłą żonę. Pojazd był zakupiony ze środków pochodzących z mojego majątku osobistego (na co mam dowody), jednak była żona złożyła sprzeczne zeznania. Jak mogę odwołać się od odmowy wszczęcia śledztwa (wobec braku znamion czynu zabronionego – zdaniem policji)?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jedynym dopuszczalnym przez procedurę karną środkiem zaskarżenia jest zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. W sporach między małżonkami organy ścigania popełniają często kardynalny błąd, uznając, iż objęcie małżonków ustrojem wspólności majątkowej małżeńskiej wyklucza możliwość popełnienia przestępstwa ze względu na brak ustawowych znamion czynu zabronionego.

 

Założenie to jest chybione zarówno na gruncie cywilistycznym, jak i karnistycznym. Prawo karne jako przestępstwo traktuje fakt zaboru mienia. Nie stosuje się wyłączeń podmiotowych dotyczących współwłaściciela. Na gruncie cywilistycznym stosunki właścicielskie są regulowane w sposób wyczerpujący. Prawo cywilne zna pojęcie deliktu cywilnego – naruszenia norm cywilistycznych także między współwłaścicielami.

 

Stanowisko organów ścigania jest błędne w dwóch płaszczyznach. Małżonek (współwłaściciel) może dokonać przywłaszczenia mienia małżonkowi (współwłaścicielowi) nawet w trakcie wspólności ustawowej. Stanowisko to jest potwierdzone przebogatym orzecznictwem Sądu Najwyższego.

 

W Pańskiej sprawie stan faktyczny jest jednoznaczny – samochód został nabyty ze środków pochodzących z majątku osobistego. Tym bardziej zastosowanie ma reguła wskazana przeze mnie powyżej.

 

Sugeruję więc wniesienie zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia do sądu rejonowego za pośrednictwem prokuratora wydającego postanowienie.

 

Zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia trzeba uzasadnić – należy w nim wskazać, że samochód był składnikiem Pańskiego majątku osobistego. Pomijając nawet to stwierdzenie, prawo w żaden sposób nie wprowadza wyłączeń podmiotowych w stosunku do współwłaściciela.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 - dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »