Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprostowanie świadectwa pracy po terminie 7 dni

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 09.02.2017

Jestem pracodawcą. Mój pracownik się zwolnił, wystawiłem mu świadectwo pracy. Pomimo pouczenia na świadectwie, że jest 7 dni na wystąpienie o sprostowanie, dopiero po miesiącu dostarczył wniosek o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop i sprostowanie świadectwa. Czy muszę odpowiadać na ten wniosek? Czy nie jest tak, że po tych 7 dniach od wystawienia świadectwa i braku reakcji pracownika sprawa jest definitywnie zamknięta?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprostowanie świadectwa pracy po terminie 7 dni

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 97 § 2(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) – pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje – w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy – prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy.

 

W sytuacji gdy pracownik wystąpi do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy w terminie późniejszym, a więc po upływie 7 dni, pracodawca może odrzucić wniosek, ale może również przychylić się do niego i wydać sprostowane świadectwo pracy. Jednak zależy to tylko i wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.

 

Jeżeli pracownik nie wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa i 7-dniowy termin upłynął, to nie ma on już prawa dochodzenia sprostowania na drodze sądowej.

 

Jednakże zgodnie z art. 265 – jeśli pracownik bez swojej winy nie złożył wniosku o sprostowanie świadectwa w ciągu 7 dni od dnia jego otrzymania, może również wnieść do sądu pracy wniosek o przywrócenie uchybionemu terminowi. Wniosek ten pracownik wnosi do sądu w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. We wniosku należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

 

Sądzę, że wniosek, który pracownik złożył, nie jest tożsamy z wnioskiem o przywrócenie terminu. Jest to raczej pozew o wypłacenie zaległego wynagrodzenia i wydanie świadectwa pracy. W tej sytuacji powinien Pan na ten pozew odpowiedzieć, wskazując, że pracownik nie domagał się sprostowania świadectwa pracy w ustawowym terminie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus dziewięć =

»Podobne materiały

Realizacja planu naprawczego

W mojej firmie pracodawca bardzo skupia się na realizacji planów naprawczych. Pracownicy otrzymują je w formie ustnej lub pisemnej; plany takie są właściwie niemożliwe do zrealizowania – a wtedy pracodawca swobodnie rozwiązuje z pracownikiem umowę. Czy pracownik może nie przyjąć takiego planu?

 

Odmowa wykonania polecenia służbowego

Mój pracodawca zaczyna współpracę z firmą prowadzącą działalność w Brazylii. Zamierza delegować tam pracowników na dwumiesięczne delegacje. Uważam, że to miejsce niebezpieczne i nie chcę tam wyjeżdżać. Czy mogę powołać się na jakiś przepis, odmawiając wykonania polecenia służbowego? Jeżeli nie, będę

 

Podstawowe miejsce pracy

Jestem żołnierzem zawodowym w służbie stałej (muzykiem orkiestry wojskowej). Jestem także pracownikiem na uczelni (otrzymałem zgodę dowódcy na podjęcie tej pracy). W myśl nowej ustawy o szkolnictwie wyższym uczelnia wymaga ode mnie wskazania jej jako „podstawowego miejsca pracy”. Czy mog

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »