Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprecyzowanie miejsca pracy dla serwisanta

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 25.11.2019

Chodzi o konkretne sprecyzowanie miejsca pracy dla stanowiska serwisant, praca obejmuje serwisy urządzeń napędowych na statkach na terenie stoczni – główny obszar to województwo pomorskie, ale w zależności od zlecenia możne też być zagranica. Chodzi tez związane z tym podróżne służbowe. Czy jak w umowie podam siedzibę pracodawcy, to czy będzie to błędem w stosunku do wykonywanej pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprecyzowanie miejsca pracy dla serwisanta

Fot. Fotolia

Co określa umowa o pracę?

Zgodnie z art. 29 ustawy Kodeks pracy „umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

1) rodzaj pracy;

2) miejsce wykonywania pracy;

3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia;

4) wymiar czasu pracy;

5) termin rozpoczęcia pracy”.

Miejsce wykonywania pracy a miejsce wykonywania czynności pracowniczych

Miejsce wykonywania pracy należy odróżnić od miejsca wykonywania czynności pracowniczych. Podczas gdy miejsce wykonywania pracy powinno zostać szczegółowo uregulowane w treści indywidualnej umowy o pracę, tak miejscem wykonywania czynności pracowniczych może być przykładowo obszar innego państwa podczas odbywania podróży służbowej, gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki pracownicze poza stałym miejscem pracy.

Określenie miejsca pracy

Przez miejsce pracy rozumieć należy bądź stały punkt w znaczeniu geograficznym, bądź pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki geograficznej kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym ma nastąpić dopełnienie świadczenia pracy.

 

Miejsce wykonywania pracy przez pracownika powinno się co do zasady ograniczać do takiego obszaru, aby pracownik w przeciągu 24 godzin wykonał zarówno obowiązki pracownicze, jak i wrócił w tym czasie do miejsca zamieszkania lub czasowego pobytu.

Miejsce pracy pracowników mobilnych

W przypadku pracowników mobilnych, których istota codziennej pracy polega na permanentnym przemieszczaniu się w terenie (na przykład przedstawicieli handlowych, serwisantów), miejscem pracy jest oznaczony obszar, w obrębie którego wykonują oni swoje zwykłe obowiązki służbowe. Obszarowo określone miejsce pracy może odnosić się m.in. do:

 

  • jednostki podziału administracyjnego kraju (np. gminy, powiatu, województwa);
  • regionu geograficznego (np. Pojezierze pomorskie, Wielkopolska);
  • obszaru o umownie wyznaczonych granicach, np. północnej Polski.

 

Oczywiście nie jest niezgodne z prawem wskazanie w umowie pracownika, będącego serwisantem, jedynie siedziby pracodawcy jako miejsca pracy, jednak w takim przypadku każdy wyjazd poza to konkretne miejsce będzie już podróżą służbową. Wobec tego najlepiej w takim przypadku jako miejsce pracy wskazać na przykład dane województwo – nie narazi to pracodawcy na dodatkowe koszty.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + I =

»Podobne materiały

Różnica między delegacją a oddelegowaniem

Jesteśmy polską firmą; nasza główna siedziba znajduje się w Polsce, ale prowadzimy także działalność w Niemczech. Pracownicy, których zatrudniamy, wyjeżdżają tam w delegację (mają opłaconą podróż i zakwaterowanie, dostają diety). Dowiedzieliśmy się, że po 3 miesiącach albo 90 dniach delegacja m

 

Przeprowadzenie inwentaryzacji

Miałam podpisaną umowę o odpowiedzialności materialnej. Umowę wypowiedziałam 5.07.2012 r. W jakim terminie powinna zostać przeprowadzona inwentaryzacja?  

 

Darowizna działki dla żony

Otrzymałem w darowiźnie od matki dom z działką. W jaki sposób mogę uczynić moją żonę współwłaścicielem domu? Gdzie mam się zgłosić i ile to będzie kosztowało?

 

Podział majątku po rozwodzie – eksmałżonka chce sprzedać nasze wspólne mieszkanie

Mam pytanie o podział majątku po rozwodzie. Od około roku jestem po rozwodzie, mam 61 lat. W wyroku rozwodowym jest zapisane, że mamy wspólne zamieszkanie: ja jeden pokój, a eksmałżonka pozostałe dwa. Pomieszczenia takie jak WC, łazienka są wspólne. Mieszkanie jest wykupione na własność na nas

 

Procentowe ustalenie alimentów – czy to możliwe?

Aktualnie jestem przed pierwszą rozprawą rozwodową. Chciałabym starać się o procentowe przydzielenie alimentów, np. w wysokości 35% od każdego dochodu męża. On jednak twierdzi, że sąd nie zasądza już alimentów ustalanych procentowo. Czy to prawda?

 

Żywopłot sąsiada a przycinanie

Sąsiad od strony południowej posadził cisy w odległości 60 cm od mojej siatki i nie przycina w ogóle drzewek. Sięgają 2 m i wrastają gałęziami w siatkę. Przyciąłem więc je za niego. Wezwał policję i zostałem wezwany na przesłuchanie z zarzutem z art. 288 § 1 K.k. Nadmieniam, że n

 

Przejście z umowy o pracę na działalność a ciąża

Obecnie pracuje na umowę o pracę w firmie X. Umowa trwa od ponad roku. Chciałabym jednak przejść w tym roku na działalność gospodarczą. Jak będzie wyglądała moja sytuacja w momencie zajścia w ciążę? Jak, jeżeli będę świadczyć usługi w działalności w dalszym ciągu dla firmy X (czyli przejście z umowy

 

Najem mieszkania komunalnego a wysokie zarobki

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym, którego najemcą była moja mama, która zmarła dwa miesiące temu. Chciałabym wejść w prawa najemcy. Dodam, że według ustawy spełniam wszystkie warunki (jestem zameldowana i mieszkam w tym mieszkaniu i od urodzenia, czyli 35 lat, nie mam innych nieruchomości). Mam jedn

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »