.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawy spadkowe po zmarłym

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 24.05.2018

Sprawa dotyczy spraw spadkowych po zmarłym. Mój dziadek zmarł w 1999 r. W 2006 r. mój wujek przedstawił testament, który stwierdza, że dziadek zapisał wszystko na niego. Obecnie toczy się rozprawa apelacyjna o uchylenie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku, wniesiona przez innego wujka. Podaje on, że podpis dziadka na testamencie został podrobiony. W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku uczestnikiem był mój tata, który obecnie nie żyje. Jeżeli sąd umorzy postępowanie o uchylenie postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku wniesione przez drugiego wujka, to czy ja mogę złożyć taki wniosek, jako że nie byłam uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku w 2006 r.?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wyraźnie podkreślić należy, iż uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po Pani dziadku był Pani ojciec, a syn zmarłego dziadka. W chwili obecnej z uwagi na jego śmierć, sąd, o ile zajmie się ponownie sprawą o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku, będzie zmuszony ustalić krąg spadkobierców dziadka, a w miejsce dotychczasowych uczestników postępowania, którzy aktualnie nie pozostają przy życiu, zmuszony będzie dopuścić do udziału spadkobierców po tychże. Innymi słowy jeżeli jest Pani spadkobiercą po swoim ojcu, wówczas sąd ma obowiązek Panią dopuścić do postępowania jako uczestnika postępowania. Zachodzi jednak pytanie, czy po Pani ojcu było przeprowadzone postępowanie o stwierdzeniu nabycia spadku bądź notarialne poświadczenie dziedziczenia.

 

Zgodnie z art. 510 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania, może on wziąć udział w każdym stanie sprawy aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. Jeżeli weźmie udział, staje się uczestnikiem. Na odmowę dopuszczenia do wzięcia udziału w sprawie przysługuje zażalenie.

 

Trudno nie uznać, że „nowe postępowanie” o stwierdzenie nabycia spadku nie dotyczy Pani interesów. Jeżeli bowiem uda się zakwestionować uprzednio przyjęty za podstawę orzeczenia testament, zapewne będzie Pani miała prawo do części spadku po dziadku, w miejsce swojego ojca. Osobiście uważam, że nie będzie żadnych przeciwwskazań do tego, by to Pani złożyła wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Konieczne będzie jednak wylegitymowanie się przez Panią dokumentem, na którego mocy jest Pani spadkobiercą po swoim ojcu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl