Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawozdanie finansowe spółki założonej pod koniec grudnia

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 13.07.2009

Spółka z o.o. została utworzona aktem notarialnym 20 grudnia 2008 r., a do urzędu skarbowego zgłoszona dopiero w styczniu 2009 r. W zgłoszeniu podano 8 stycznia 2009 r. jako datę rozpoczęcia działalności. Za jaki okres sporządzić sprawozdanie finansowe oraz deklarację CIT, jeżeli: w umowie spółki podano, że rok obrachunkowy = rok kalendarzowy, ale pierwszy rok kończy się 31.12.2008 r.? Spółka w grudniu nie prowadziła działalności gospodarczej, wspólnicy wpłacili jedynie kapitał. Spółka jest w trakcie opracowywania polityki rachunkowości, więc jakie przyjąć podstawowe zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego jednostki we wprowadzeniu do sprawozdania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawozdanie finansowe spółki założonej pod koniec grudnia

Kiedy spółka powinna złożyć sprawozdanie finansowe?

Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

 

Zatem jeśli przyjąć, że rozpoczęli Państwo działalność 20 grudnia 2008 r., pierwszy rok podatkowy potrwa od 20 grudnia 2008 r. do 31 grudnia 2009 r.

 

Nie znam Państwa umowy spółki, lecz proszę dokładnie ją sprawdzić punkt po punkcie, jeśli bowiem umowę podpisuje się w drugiej części roku kalendarzowego, to notariusze dodają odpowiedni zapis – wynika z niego brak obowiązku sporządzania sprawozdania za końcówkę roku, w którym spółkę zawiązano. W opisanej sytuacji księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za 2008 r. połączyć można z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za 2009 r. W tej sytuacji pierwszy rok obrotowy i podatkowy będzie trwał ponad rok i skończy się 31 grudnia 2009 r.

 

Zatem spółka obowiązana byłaby dopiero do zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień 31 grudnia 2009 r. oraz sporządzenia sprawozdania finansowego na ten dzień. Nie ma w tym wypadku obowiązku zamknięcia ksiąg rachunkowych ani sporządzania sprawozdania finansowego na koniec 2008 r. Nie będzie zatem problemu z opracowywaniem polityki rachunkowości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - III =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki