Mamy 7306 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawozdanie finansowe sp. z o.o.

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 04.01.2013

Po wszczęciu czynności sprawdzających przez policję spółka z o.o. złożyła hurtowo (za cztery lata) sprawozdania finansowe w KRS. Sprawozdania były złożone w terminie do US. Fakt, iż dokumenty nie znalazły się w KRS terminowo, wynika z niedbalstwa zarządu. Czy złożenie sprawozdań finansowych sp. z o.o. przed wszczęciem postępowania karnego może stanowić podstawę do uznania znikomej szkodliwości społecznej czynu? Zaznaczam, że sąd rejestrowy nie wypełnił obowiązku nałożonego przez art. 24 ustawy o KRS i nie ponaglał spółki do spełnienia obowiązku wynikającego z art. 79 pkt 4 ustawy o rachunkowości. Sąd, idąc na skróty, od razu powiadomił organy ścigania.

 

Bogusław Nowakowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Według przekazanych informacji:

 

  • spółka z o.o. nie złożyła do KRS w terminie sprawozdań finansowych za ostatnie 4 lata,
  • sąd rejestrowy nie wzywał do złożenia sprawozdań,
  • sąd rejestrowy zawiadomił organy ścigania o tym fakcie w oparciu o ustawę o rachunkowości,
  • wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze.

 

Roczne sprawozdanie finansowe znajduje się w katalogu dokumentów, jakie są udostępniane osobom trzecim – na ich wniosek – do wglądu lub udostępniane jako odpisy (kopie). Niezłożenie sprawozdania w oczywisty sposób uniemożliwia zapoznanie się z nim jako dokumentem jawnym.

 

„Art. 24. 1. W razie stwierdzenia, że wniosek o wpis do Rejestru lub dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa obowiązanych do ich złożenia, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych. W razie niewykonania obowiązków w tym terminie, sąd rejestrowy nakłada grzywnę na obowiązanych. Przepisów art. 1052 zdanie drugie i art. 1053 Kodeksu postępowania cywilnego nie stosuje się.

 

2. Sąd rejestrowy może ponawiać grzywnę, o której mowa w ust. 1.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

3. Jeżeli środki, o których mowa w ust. 1 i 2, nie spowodują złożenia wniosku o wpis lub dokumentów, których złożenie jest obowiązkowe, a w Rejestrze jest zamieszczony wpis niezgodny z rzeczywistym stanem rzeczy, sąd rejestrowy wykreśla ten wpis z urzędu.

 

4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd rejestrowy może dokonać z urzędu wpisu danych odpowiadających rzeczywistemu stanowi rzeczy, o ile dokumenty stanowiące podstawę wpisu znajdują się w aktach rejestrowych, a dane te są istotne”.

 

Informacja o złożeniu sprawozdania jest zamieszczana w KRS, co obliguje do jego złożenia.

 

„Art. 40. W dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się następujące dane:

(…)

2) wzmiankę o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego i rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej, z oznaczeniem dat ich złożenia”.

 

W niniejszej sprawie niewątpliwie doszło do tego, że sprawozdania finansowe sp. z o.o. za określone lata nie były złożone w terminie.

 

Teoretycznie sąd wie, że spółka z o.o. ma obowiązek składania sprawozdania finansowego w KRS.

 

W praktyce odpowiedzialność z tego tytułu sprowadza się do sankcji, które grożą za niedopełnienie obowiązku złożenia sprawozdania finansowego w sądzie.

 

Powszechnie uznaje się, że gdy dokumenty nie zostały złożone, sąd może wezwać zobowiązanych i wyznaczyć im dodatkowy – jednak znacznie krótszy, bo jedynie siedmiodniowy – termin na złożenie brakujących dokumentów.

 

Skutkiem braku złożenia jest nałożenie na spółkę grzywny w wysokości przewidzianej w Kodeksie postępowania cywilnego. Sąd nie może w jednym postanowieniu wymierzyć grzywnę w wysokości przekraczającej tysiąc złotych. Sąd ma prawo obciążyć firmę karą o takiej wartości trzykrotnie. Jeśli takie postępowanie organu sprawiedliwości nie przyniesie efektu, w świetle prawa sąd zyskuje możliwość nakładania grzywny już bez ograniczenia kwotowego.

 

W ostateczności może ustanowić kuratora dla osoby prawnej.

 

W przepisach o KRS mowa o odpowiedzialności za niezłożenie w terminie sprawozdania. Natomiast ustawa o rachunkowości wskazuje na to, że chodzi w niej w ogóle o niezłożenie sprawozdania.

 

Ustawa o rachunkowości mówi:

 

„Art. 79. Kto wbrew przepisom ustawy:

(…)

4) nie składa sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym,

(…)

– podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

 

Jak wskazano, zgodnie z art. 40 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym w dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się m.in. wzmiankę o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego z oznaczeniem daty jego złożenia.

 

Natomiast art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości stanowi, że „kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, opinię biegłego rewidenta, jeżeli podlegało ono badaniu, z zastrzeżeniem ust. 1a, odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a w przypadku jednostek, o których mowa w art. 49 ust. 1 – także sprawozdanie z działalności – w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego”.

 

Kodeks spółek handlowych nie nakłada jednak na spółki obowiązku składania sprawozdania finansowego do sądu rejestrowego.

 

Obowiązek taki nakłada art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

 

Sąd nie wzywa spółki do złożenia sprawozdania finansowego w oparciu o art. 69 ustawy o rachunkowości, ale w oparciu o przepisy ustawy o KRS, a te nie kreują obowiązku składania takiego sprawozdania. Stąd sąd może, ale nie musi, wzywać do ich złożenia.

 

Ustawa określa także odpowiedzialność osoby zobowiązanej do wykonania tego obowiązku. Wynika to z art. 79.

 

W przepisach o KRS nie ma mowy o przestępstwie, a jedynie o niedopełnieniu obowiązku złożenia w terminie. Mamy do czynienia z zagrożeniem w postaci zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych.

 

W ustawie o rachunkowości niezłożenie sprawozdania stanowi czyn karalny. Jest to całkowicie odmienny stan prawny w niemalże takiej samej sytuacji.

 

Ustawa o rachunkowości (art. 79) nie wiąże odpowiedzialności wprost z zarządem spółki bądź też innym, konkretnym jej organem, lecz z „kierownikiem jednostki”. To „kierownik jednostki” obowiązany jest z mocy art. 69 ustawy do złożenia we właściwym rejestrze sądowym sprawozdania finansowego w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Co więcej, stosownie do art. 52 tejże ustawy, jego również obciąża obowiązek samego sporządzenia sprawozdania finansowego.

 

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy:

 

„Art. 3. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

(…)

6) kierowniku jednostki – rozumie się przez to członka zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy – członków tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę. (…) Za kierownika jednostki uważa się również likwidatora, a także syndyka lub zarządcę ustanowionego w postępowaniu upadłościowym”.

 

Według art. 4 ust. 5 tejże ustawy „kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości – z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury – zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą. Przyjęcie odpowiedzialności przez inną osobę powinno być stwierdzone w formie pisemnej. W przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, a nie została wskazana osoba odpowiedzialna, odpowiedzialność ponoszą wszyscy członkowie tego organu”.

 

Reasumując, w przypadku spółki z o.o. za złożenie we właściwym rejestrze sądowym sprawozdania finansowego (jak również jego uprzednie sporządzenie) odpowiedzialny jest najpewniej zarząd (a właściwie wszyscy jego członkowie), chyba że wewnętrzne przepisy (umowa spółki) stanowią inaczej.

 

Co do zasady, ustalenie, że konkretny czyn jest społecznie szkodliwy w znikomym stopniu, nie pomniejsza wartości dobra chronionego, lecz jest wyrazem oceny, iż dobro to naruszone zostało w niewielkim stopniu (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 4 października 2002 r., V KKN 199/2001).

 

W sprawie zasadniczo nie ma już sytuacji, że sprawozdanie finansowe nie zostało złożone. W rzeczywistości jest złożone, ale nie było złożone w chwili zawiadomienia o tym fakcie organów ścigania przez sąd gospodarczy.

 

Zaniechanie zarządu nie wywołało żadnych skutków ujemnych dla spółki z o.o. oraz osób trzecich. Nikt nie poniósł szkody.

 

Jednak w świetle ustawy o rachunkowości te elementy nie mają znaczenia. Istotne jest tylko zaniechanie działania i jego skutek w postaci niezłożenia sprawozdania.

 

Uznałbym, że warto powalczyć o uznanie niskiej szkodliwości społecznej i umorzenie, a nawet o umorzenie wskutek braku zaistnienia przestępstwa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + 0 =

Porady Prawne przez internet

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Roczne sprawozdanie finansowe

US wzywa mnie do złożenia w KRS sprawozdań finansowych spółki z o.o. (chodzi o lata 2009-2010). Sprawozdania były złożone w terminie do US. Spółka nigdy nie miała żadnych zadłużeń. Jakich argumentów może użyć członek zarządu spółki, aby zwolniono go z obowiązku złożenia rocznego sprawozdania finansowego do KRS?

 

Sprawozdanie finansowe spółki

Prowadzę ze wspólnikiem spółkę jawną zarejestrowaną w KRS w 2003 r. Przedtem byliśmy przez wiele lat spółką cywilną. Ze względu na dość niskie obroty prowadzimy KPiR. Książka jest prowadzona przez wykwalifikowane biuro rachunkowe od kilkunastu lat. Dziś dotarło do mnie pytanie (jestem wezwany na policję), dlaczego nie składam sprawozdań finansowych do KRS. Czy rzeczywiście muszę? Według biura rachunkowego nie mam takiego obowiązku. Ponadto – kto ma to fizycznie robić: my jako właściciele czy biuro rachunkowe, które przechowuje wszystkie nasze dokumenty?

Sprawozdanie finansowe spółki założonej pod koniec grudnia

Spółka z o.o. została utworzona aktem notarialnym 20 grudnia 2008 r., a do urzędu skarbowego zgłoszona dopiero w styczniu 2009 r. W zgłoszeniu podano 8 stycznia 2009 r. jako datę rozpoczęcia działalności. Za jaki okres sporządzić sprawozdanie finansowe oraz deklarację CIT, jeżeli: w umowie spółki podano, że rok obrachunkowy = rok kalendarzowy, ale pierwszy rok kończy się 31.12.2008 r.? Spółka w grudniu nie prowadziła działalności gospodarczej, wspólnicy wpłacili jedynie kapitał. Spółka jest w trakcie opracowywania polityki rachunkowości, więc jakie przyjąć podstawowe zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego jednostki we wprowadzeniu do sprawozdania?

Brak złożenia dokumentów do KRS a grzywna w celu przymuszenia

Niezłożenie w wymaganym terminie odpowiednich dokumentów lub wniosku o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, może zakończyć się nałożeniem grzywny przez sąd rejestrowy. Grzywna taka może być nakładana wielokrotnie, a jeżeli nie będzie ona przynosić skutku – sąd może wykreślić podmiot z rejestru, a w niektórych przypadkach ustanowić likwidatora lub kuratora.

wizytówka Szukamy prawników »