Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawiedliwe ustalenia dotyczące spadku

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 03.06.2016

Tata zmarł 4 lata temu, mama 3 miesiące temu. Mam jedną siostrę – bardzo konfliktową. Jak załatwić sprawiedliwe ustalenia dotyczące spadku? Jaki czas mam na załatwienie tych spraw? Ile mi się należy ze spadku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż konieczne będzie ustalenie, czy Pani rodzice sporządzili testament, czy też nie.

 

W zależności od tego, czy testament zostałby sporządzony, mielibyśmy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym lub testamentowym.

 

W przypadku dziedziczenia ustawowego, biorąc pod uwagę, że do spadku po ojcu powołana byłaby Pani oraz siostra i matka, każda z Pań dziedziczyłaby w 1/3 części. Po matce natomiast spadek przypada Pani i siostrze w 1/2 części. Sumując, każda z Pań ma prawo do spadku po rodzicach w 1/2 części.

 

Drugim krokiem jest założenie w sądzie sprawy o stwierdzenie nabycia spadku po rodzicach. Opłata sądowa wynosi 50 zł od każdego żądania, tj. 100 zł łącznie, bowiem w jednym wniosku będzie Pani wnosiła o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu i matce.

 

Trzecim krokiem winno być ustalenie numeru księgi wieczystej nieruchomości na które się Pani powołuje w treści pytania. O ile takiej wiedzy Pani nie posiada, o tyle jako córka, dysponując odpisem skróconym aktu urodzenia, może Pani udać się do starostwa powiatowego do wydziału geodezji i kartografii właściwego dla położenia nieruchomości celem ustalenia numeru księgi wieczystej dla takiej nieruchomości.

 

Mając numer KW, może Pani wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie odpisu księgi wieczystej. Opłata sądowa 30 zł lub zapoznać się z treścią księgi wieczystej na stronie internetowej https://ekw.ms.gov.pl/eukw/pdcbdkw.html.

 

Mniemam, że wie Pani, jaki jest numer KW działki, na której stoi Pani dom. Z treści KW dowie się Pani, kto figuruje w księdze wieczystej. Jeżeli jest Pani w KW ujęta, wówczas w przypadku zmiany wpisu winna Pani otrzymać z sądu zawiadomienie o zmianie wpisu.

 

Przeprowadzenie sprawy spadkowej nie jest ograniczone czasowo. Nie ulega jednak wątpliwości, że im szybciej Pani, tym zrobi tym lepiej.

 

Dysponując odpisem skróconym aktu zgonu po matce i ojcu, należy złożyć wniosek o stwierdzenie spadku po rodzicach, a następnie wniosek o dział spadku, tj. podzielenie spadku.

 

Zasadne jest zatem uzyskanie odpisu aktu zgonu, a następnie skierowanie sprawy do Sądu o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu i matce. Na sprawie dowie się Pani, czy był testament, czy testamentu nie był. Kolejne kroki będą uzależnione od tego, czy testament będzie, czy też nie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus III =

»Podobne materiały

Śmierć ojczyma a prawa do spadku

Dziadek, czyli ojczym mojej matki, zmarł w 1990 r., nie pozostawiając spadku. Po jego śmierci babcia mieszkała w ich domu. Kilka miesięcy temu zmarła. Jakie prawo do działki i domu ma moja mama, skoro jej ojczym miała czworo dzieci z poprzedniego małżeństwa? Za jego życia toczył się proces o podział

 

Wydziedziczenie jednego ze spadkobierców przez drugiego

Czy jeden ze spadkobierców może wydziedziczyć drugiego, który nigdy nie interesował się ani nie zajmował się zmarłym? Brat wyjechał bowiem 30 lat temu do Kanady i nawet nie przyjechał na pogrzeb taty, a teraz liczy na połowę jego domu.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »