.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawdzenie stanu prawnego działki budowlanej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.09.2014

Chciałbym sprawdzić stan prawny działki budowlanej (czy nie jest zadłużona, do kogo należy i czy mogę ją zakupić bez niespodzianek) na podstawie księgi wieczystej nr XYZ, nr działki X (treści w księdze wieczystej są dla mnie niezrozumiałe). Proszę o pomoc.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.

 

Z treści Pana pytania wynika, iż jest Pan zainteresowany stanem prawnym działki budowlanej nr X opisanej w księdze wieczystej prowadzonej pod Nr KW XYZ.

 

Z działu II księgi wieczystej wynika, iż właścicielem dziełek opisanych w księdze wieczystej nr KW ZXYZ, w tym m.in. działki nr X, jest Jan Kowalski.

 

Działka, która znajduje się w zakresie Pana zainteresowania, jest opisane w dziale I-O oznaczenie nieruchomości pod nr 23. Z treści tegoż działu wynika, iż działka ma nadany identyfikator, położona jest w miejscowości AB  i stanowi grunty orne. Z treści księgi wieczystej wynika, jakoby prowadza księga była na tej działki pierwszą. Nie wynika bowiem, żeby jakakolwiek księga zaginęła lub została zniszczona.

 

Księga wieczysta nie podaje powierzchni poszczególnych działek lecz w Dziale I-O Rubryce 1.5 wskazuje, iż powierzchnia wszystkich działek, dla których prowadzona jest księga wieczysta pod nr KW XYZ, wynosi 25,331 ha.

 

Celem uzyskania informacji o powierzchni działki może Pan wystąpić do starostwa powiatowego właściwego ze względu na jej położenie z wnioskiem o wydanie wypisu i wyrysu działki. Konieczne będzie jednak wskazanie interesu prawnego w uzyskaniu tego rodzaju informacji.

 

Dział III – prawa, roszczenia i ograniczenia nie wskazuje na działkę, którą jest Pan zainteresowany, co świadczy o braku obciążenia działki ograniczeniem prawa rzeczowego w postaci służebności lub ustanowienia dla tejże działki służebności.

 

Działka nr X nie jest również obciążona hipoteką.

 

Opinia sporządzona na podstawie wydruku on-line z dnia odpowiedzi na pytanie.

 

Jeżeli miałby Pan jeszcze jakieś wątpliwości, może Pani skorzystać z prawa przeglądnięcia akt księgi wieczystej. Księgi wieczyste i akta ksiąg wieczystych przechowuje się w sądzie. Księgi wieczyste nie mogą być wydawane poza budynek sądu rejonowego. Każdy może przeglądać księgi wieczyste w obecności pracownika sądu. Warunkiem koniecznym udostępnienia akt księgi wieczystej jest wskazanie na interes prawny. Obawiam się jednak, iż sama wola zakupu nieruchomości nie stanowi wystarczającego interesu w dostępie do akt księgi wieczystej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl