Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawdzenie stanu prawnego działki budowlanej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.09.2014

Chciałbym sprawdzić stan prawny działki budowlanej (czy nie jest zadłużona, do kogo należy i czy mogę ją zakupić bez niespodzianek) na podstawie księgi wieczystej nr XYZ, nr działki X (treści w księdze wieczystej są dla mnie niezrozumiałe). Proszę o pomoc.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.

 

Z treści Pana pytania wynika, iż jest Pan zainteresowany stanem prawnym działki budowlanej nr X opisanej w księdze wieczystej prowadzonej pod Nr KW XYZ.

 

Z działu II księgi wieczystej wynika, iż właścicielem dziełek opisanych w księdze wieczystej nr KW ZXYZ, w tym m.in. działki nr X, jest Jan Kowalski.

 

Działka, która znajduje się w zakresie Pana zainteresowania, jest opisane w dziale I-O oznaczenie nieruchomości pod nr 23. Z treści tegoż działu wynika, iż działka ma nadany identyfikator, położona jest w miejscowości AB  i stanowi grunty orne. Z treści księgi wieczystej wynika, jakoby prowadza księga była na tej działki pierwszą. Nie wynika bowiem, żeby jakakolwiek księga zaginęła lub została zniszczona.

 

Księga wieczysta nie podaje powierzchni poszczególnych działek lecz w Dziale I-O Rubryce 1.5 wskazuje, iż powierzchnia wszystkich działek, dla których prowadzona jest księga wieczysta pod nr KW XYZ, wynosi 25,331 ha.

 

Celem uzyskania informacji o powierzchni działki może Pan wystąpić do starostwa powiatowego właściwego ze względu na jej położenie z wnioskiem o wydanie wypisu i wyrysu działki. Konieczne będzie jednak wskazanie interesu prawnego w uzyskaniu tego rodzaju informacji.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Dział III – prawa, roszczenia i ograniczenia nie wskazuje na działkę, którą jest Pan zainteresowany, co świadczy o braku obciążenia działki ograniczeniem prawa rzeczowego w postaci służebności lub ustanowienia dla tejże działki służebności.

 

Działka nr X nie jest również obciążona hipoteką.

 

Opinia sporządzona na podstawie wydruku on-line z dnia odpowiedzi na pytanie.

 

Jeżeli miałby Pan jeszcze jakieś wątpliwości, może Pani skorzystać z prawa przeglądnięcia akt księgi wieczystej. Księgi wieczyste i akta ksiąg wieczystych przechowuje się w sądzie. Księgi wieczyste nie mogą być wydawane poza budynek sądu rejonowego. Każdy może przeglądać księgi wieczyste w obecności pracownika sądu. Warunkiem koniecznym udostępnienia akt księgi wieczystej jest wskazanie na interes prawny. Obawiam się jednak, iż sama wola zakupu nieruchomości nie stanowi wystarczającego interesu w dostępie do akt księgi wieczystej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nieuregulowany stan prawny działki a przekształcenie prawa własności lokalu

Jaka jest możliwość przekształcenia prawa własności do lokalu spółdzielczego w prawo odrębnej własności w budynku, który jest posadowiony na działce o nieuregulowanym prawie do niej?

Hipoteka mieszkania niezgodna z rzeczywistym stanem prawnym – konsekwencje dla spadkobierców

W trakcie trwania małżeństwa mój ojciec otrzymał przydział na mieszkanie zakładowe. Później mieszkanie to zostało wykupione na własność (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu). Kilka lat temu zmarła mama, a niedawno również ojciec, rodzice żyli razem, nigdy nie rozstali się

Numer księgi wieczystej

Mój ojciec nie utrzymywał kontaktu ze swoją matką, ojczymem oraz przyrodnią siostrą. Jakiś czas temu matka mojego ojca umarła. Mieszkanie nadal zajmuje ojczym. Wiemy, jaki jest adres mieszkania, ale nie znamy numeru księgi wieczystej. Jak sprawdzić numer księgi wieczystej? Czy mój ojciec
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »