.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Sprawdzenie stanu majątku i zobowiązań zmarłego

Autor: Marek Gola

Kilka miesięcy temu w wieku 82 lat zmarł brat mojej mamy, mój wujek. Był osobą samotną, bezdzietną i jako osoba od dziecka głęboko upośledzona umysłowo przebywał w Domu Pomocy Społecznej. Zmarły miał dwie siostry, które od dawna nie żyją. Otrzymałam informację z DPS-u, że po zmarłym pozostał depozyt pieniężny, do którego uprawnieni są spadkobiercy po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania. Wygląda na to, że spadkobiercą jestem ja i pozostałe dwie siostrzenice zmarłego, ponieważ siostry miały 3 dzieci. Chciałabym załatwić stwierdzenie nabycia spadku u notariusza, ale mam następujące wątpliwości i pytania: Czy w przypadku podjęcia ww. depozytu odpowiadam za ewentualne długi zmarłego? Czy są jakieś możliwości sprawdzenia ewentualnych zobowiązań zmarłego? Jest mało prawdopodobne, że zmarły wuj popadł w długi, ale na przykład czy ktoś nieuczciwy nie wziął za niego kredytu? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawdzenie stanu majątku i zobowiązań zmarłego

Odpowiedzialność za długi zmarłego

Podjęcie depozytu będzie możliwe dopiero z chwilą przeprowadzenia postępowania spadkowego, a to z kolei prowadzi do ustalenia, czy, a jeżeli tak to kto, odpowiada za długi zmarłego. Zgodnie z art. 1015 Kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym powyżej jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. W przedmiotowej sprawie dobrze byłoby przyjść spadek z dobrodziejstwem inwentarza, wówczas odpowiedzialność występuje do wysokości aktywów, a zatem „czystego zysku ze spadku”. 

Informacje o zadłużeniu

Nie ma Pani możliwości sprawdzenia ewentualnych zadłużeń zmarłego, albowiem nie są prowadzone żadne rejestry państwowe. Jedyne, co Pani może próbować ustalić, to w DPS-ie, względnie rozpytać opiekuna prawnego (mniemam, że wujek był ubezwłasnowolniony), czy na nazwisko wujka przychodziły jakieś wezwania do zapłaty. 

 

Pani powołanie do spadku wynika z art. 932 § 3 i 4, zgodnie z którym w braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl