.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Sprawdzenie stanu majątku i zobowiązań zmarłego

Opis Problemu:

Kilka miesięcy temu w wieku 82 lat zmarł brat mojej mamy, mój wujek. Był osobą samotną, bezdzietną i jako osoba od dziecka głęboko upośledzona umysłowo przebywał w Domu Pomocy Społecznej. Zmarły miał dwie siostry, które od dawna nie żyją. Otrzymałam informację z DPS-u, że po zmarłym pozostał depozyt pieniężny, do którego uprawnieni są spadkobiercy po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania. Wygląda na to, że spadkobiercą jestem ja i pozostałe dwie siostrzenice zmarłego, ponieważ siostry miały 3 dzieci. Chciałabym załatwić stwierdzenie nabycia spadku u notariusza, ale mam następujące wątpliwości i pytania: Czy w przypadku podjęcia ww. depozytu odpowiadam za ewentualne długi zmarłego? Czy są jakieś możliwości sprawdzenia ewentualnych zobowiązań zmarłego? Jest mało prawdopodobne, że zmarły wuj popadł w długi, ale na przykład czy ktoś nieuczciwy nie wziął za niego kredytu? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Sprawdzenie stanu majątku i zobowiązań zmarłego

Odpowiedzialność za długi zmarłego

Podjęcie depozytu będzie możliwe dopiero z chwilą przeprowadzenia postępowania spadkowego, a to z kolei prowadzi do ustalenia, czy, a jeżeli tak to kto, odpowiada za długi zmarłego. Zgodnie z art. 1015 Kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym powyżej jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. W przedmiotowej sprawie dobrze byłoby przyjść spadek z dobrodziejstwem inwentarza, wówczas odpowiedzialność występuje do wysokości aktywów, a zatem „czystego zysku ze spadku”. 

Informacje o zadłużeniu

Nie ma Pani możliwości sprawdzenia ewentualnych zadłużeń zmarłego, albowiem nie są prowadzone żadne rejestry państwowe. Jedyne, co Pani może próbować ustalić, to w DPS-ie, względnie rozpytać opiekuna prawnego (mniemam, że wujek był ubezwłasnowolniony), czy na nazwisko wujka przychodziły jakieś wezwania do zapłaty. 

 

Pani powołanie do spadku wynika z art. 932 § 3 i 4, zgodnie z którym w braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl