Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawdzenie przez ZUS uprawnień do zasiłku chorobowego w czasie choroby

Autor: Filip Syrkiewicz • Opublikowane: 15.11.2018

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony w firmie A. Równocześnie posiadam podpisaną umowę-zlecenie na opracowywanie dokumentów w firmie B. Pracę dla firmy B wykonuję w domu przez 5 godzin w ciągu 2 dni (1 x 2godz. i 1 x 3godz.) i poświadczam jej wykonanie na sporządzanym przeze mnie dokumencie ewidencyjnym. Wynagrodzenie w firmie B mam płacone miesięcznie. W 2017 roku byłam za zwolnieniu chorobowym w firmie A od 8 kwietnia do 31 maja (operacja). Dla firmy B wykonałam w czasie zwolnienia wymagane dokumenty i otrzymałam wynagrodzenie (nieświadoma działania niezgodnego z przepisami). Obecnie ZUS dokonuje sprawdzenia moich uprawnień do zasiłku chorobowego w czasie mojej choroby. Czy mogę z tego jakoś wybrnąć, aby ZUS nie obciążył mnie karami?

Filip Syrkiewicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Całokształt uprawnień do wypłaty świadczeń z tytułu niezdolności do pracy określają przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r., poz. 1368). Z ustaleń poczynionych na podstawie Pani wyjaśnień wynika, iż jest Pani równocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, w ramach którego odprowadzana jest składka na ubezpieczenie społeczne oraz w ramach innej umowy, co do której brak jest obowiązku składkowego.

 

Okoliczność, w której osoba zatrudniona w ramach stosunku pracy pozostaje na zwolnieniu z tytułu niezdolności do jej świadczenia, jest przedmiotem regulacji zawartej w art. 17 ust. 1 powołanej na wstępie ustawy. Zgodnie z powołanym wyżej przepisem osoba wykonująca pracę zarobkową w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystująca zwolnienie niezgodnie z jego celem traci prawo do zasiłku za cały okres tego zwolnienia.

 

Norma ta ma charakter bezwzględnie obowiązujący, co prowadzi w konsekwencji do wniosku, iż rzeczywista możliwość wykonywania działalności zarobkowej w okresie zwolnienia, wiąże się z definitywną utratą prawa do zasiłku, a w przypadku, gdy został on uiszczony za część okresu niezdolności do pracy może aktualizować po stronie ubezpieczonego obowiązek zwrotu świadczenia. Bez znaczenia pozostaje zatem obiektywna możliwość pogodzenia świadczenia pracy zarobkowej ze stanem zdrowia ubezpieczonego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Sprawdzenie przez ZUS uprawnień do zasiłku chorobowego w czasie choroby

 

Pojęcie pracy zarobkowej posiada szeroki zakres normatywny. Należy przez nie rozumieć wykonywanie wszelkich czynności na podstawie różnych tytułów prawnych, w tym stosunku pracy, umów cywilnoprawnych, prowadzenia własnej działalności gospodarczej, samozatrudnienia oraz stosunków korporacyjnych. Taki pogląd wyrażony został m. in. w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 stycznia 2005 r., sygn. akt II UK 154/04, oraz w wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 16 maja 1996 r., sygn. akt III AUr 388/96.

 

Chociaż w judykaturze toczył się spór co do okresu, za jaki prawo do świadczenia wygasa w razie stwierdzenia, że ubezpieczony wykonuje pracę zarobkową, o tyle aktualnie dominuje stanowisko, zgodnie z którym podjęcie jej choćby w ostatnim dniu zwolnienia w każdym przypadku prowadzić będzie do utraty prawa do zasiłku za cały okres, w którym orzeczona została niezdolność do pracy.

Konsekwencją takiego poglądu jest obowiązująca praktyka orzecznicza, uprawniająca organ rentowy do wydania decyzji stwierdzającej wygaśnięcie prawa do zasiłku za cały okres niezdolności do pracy w przypadku stwierdzenia wykonywania odpłatnych czynności na rzecz zleceniodawcy w okresie zwolnienia lekarskiego. W rozstrzygnięciu może również zobligować Panią do zwrotu części świadczenia, które zostało już Pani wypłacone.

 

Opisane powyżej rygory nie znajdują zastosowania w sytuacji, gdy ubezpieczony dobrowolnie powróci ze zwolnienia, uzyskując od lekarza zaświadczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy oraz zawiadamiając o tym fakcie organ rentowy. W takim wypadku prawo do zasiłku przysługiwać będzie proporcjonalnie do okresu rzeczywistej niezdolności do pracy.

 

Podsumowując, w razie podjęcia lub kontynuowania pracy zarobkowej w ramach innego stosunku prawnego w okresie zwolnienia lekarskiego utraci Pani prawo do zasiłku za cały okres orzeczonej przez lekarza niezdolności do pracy. Organ rentowy może również zobowiązać Panią do zwrotu uiszczonej części świadczenia. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nowe zaświadczenie i skomplikowane procedury w ZUS-ie

Moja mama korzystała ze zwolnień w opłatach na leki (IB). Mama jest wdową po inwalidzie wojennym i posiada legitymację ZIW RP wydaną w 1996 r., legitymację emeryta–rencisty wydaną przez ZUS oraz zaświadczenie wydane przez ten sam oddział ZUS z 2006 r. stwierdzające, że jest uprawni

Dziedziczenie składek z ZUS-u i OFE

Mój tata zmarł 3 lata temu, mając 60 lat, i nie pobierał świadczeń emerytalnych – miał rentę chorobową. Czy przysługuje mi prawo dziedziczenia składek z ZUS-u i OFE? Mama zmarła 10 lat temu.

Orzeczenie o zdolności do pracy wbrew opinii lekarza specjalisty

Jestem na chorobowym już 3 miesiące. Dostałem wezwanie do orzecznika ZUS. Orzecznik ZUS wydał oświadczenie, że jestem zdolny do pracy, a lekarz neurolog nie zgadza się z jego opinią i chce mi wystawić zwolnienie. Czy lekarz może mi wystawić zwolnienie lekarskie, jeśli tak, to jakie ja ma
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »