.
Mamy 11 890 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawdzenie opłacenia akcyzy za samochód

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 27.10.2019

Chcę kupić samochód osobowy sprowadzony z Niemiec i zarejestrowany w Polsce w 2014 roku też jako samochód osobowy. Od tamtej pory auto miało 2 właścicieli (2 razy była rejestracja w Polsce). Czy powinienem sprawdzać, czy od tego samochodu była zapłacona akcyza? Pojemność silnika jest powyżej 2 litrów.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawdzenie opłacenia akcyzy za samochód

Fot. Fotolia

Przedmiotem opodatkowania akcyzą, zgodnie z art. 100 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym jest w przypadku samochodu osobowego:

 

„1) import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;

2) nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;

3) pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:

a) wyprodukowanego na terytorium kraju,

b) od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2.

4) przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju następująca po sprzedaży, o której mowa w pkt 3, jeżeli wcześniej akcyza nie została zapłacona w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony”.

 

Podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności, o których mowa powyżej z zastrzeżeniami z art. 102 ww ustawy, które czynią podatnikiem m.in. osobę fizyczną, która nabyła prawo rozporządzania niezarejestrowanym w kraju samochodem osobowym jak właściciel. Zgodnie z powyższym krajowy nabywca samochodu zarejestrowanego nie jest podatnikiem podatku akcyzowego. Koresponduje to z koniecznością dowiedzenia przy pierwszej rejestracji, że uiszczono podatek akcyzowy (warunek dokonania rejestracji). W tym kontekście jeżeli pojazd już został zarejestrowany w kraju, to jego zakup nie czyni nabywcy podatnikiem podatku akcyzowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton