.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawa spadkowa po latach od śmierci ojca

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 28.11.2019

Ponad 20 lat temu zmarł mój ojciec. Mieszkał w domu, który po wojnie zajmowała babcia. Po śmierci ojca nie mogliśmy nic zabrać z domu, wszystko przejęła ciotka, a my z siostrą nie walczyłyśmy o spadek. Teraz jednak zastanawiamy się, czy coś się nam należało? Nie jestem pewna, czy dom należał do babci, ale płaciła podatki. Jak się zabrać za sprawę spadkową po tylu latach? Od czego zacząć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawa spadkowa po latach od śmierci ojca

Fot. Fotolia

Stwierdzenie nabycia spadku po ojcu

Przed Panią niełatwa droga. Powinna Pani zacząć od uzyskania stwierdzenia nabycia spadku po ojcu – w sądzie. Bez tego zasadniczo Pani nie ruszy.

 

O stwierdzeniu nabycia spadku (art. 1025 i nast. Kodeksu cywilnego) orzeka sąd po przeprowadzeniu postępowania unormowanego w art. 669 i nast. Kodeksu postępowania cywilnego. Sąd wszczyna postępowanie na wniosek osoby mającej interes w stwierdzeniu nabycia spadku (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego) lub na wniosek prokuratora (art. 7 Kodeksu postępowania cywilnego). Uczestnikami postępowania powinny być osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi (art. 669 Kodeksu postępowania cywilnego).

 

We wniosku należy wskazać, po kim ma być stwierdzone nabycie spadku. Nie jest natomiast konieczne, żeby wskazywać, kto, na jakiej podstawie i w jakiej części spadek dziedziczy. Sąd bowiem nie jest związany granicami żądania i powinien stwierdzić nabycie spadku przez spadkobierców, choćby były nimi inne osoby niż te, które wskazali uczestnicy (art. 677 Kodeksu postępowania cywilnego). Celowe jednak jest skonkretyzowanie we wniosku żądania, poprzez wskazanie spadkobierców i udziałów, w jakich im spadek przypadł.

Sąd właściwy do złożenia wniosku o nabycie spadku

Właściwy do rozpoznania wniosku jest sąd spadku, tj. sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy (taty). Opłata sądowa to 50 zł, do wniosku należy dołączyć akta stanu cywilnego – akt zgonu taty, Pani akt urodzenia i małżeństwa, jeśli takowy jest i siostry (urodzenia i małżeństwa).

Ustalenie właściciela nieruchomości w której mieszkał spadkobierca

Potem należy namierzyć działkę, nr księgi wieczystej (KW), nr działki. W starostwie należy sprawdzić stan posiadania, własności, a jeśli jest nr KW, to w sądzie rejonowym, wydział ksiąg wieczystych.

 

Jeśli działka figuruje na babcię, to należy także złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po babci. Jako spadkobierca po ojcu – ma Pani prawo złożyć wniosek o spadek po babci.

 

O ile nieruchomość być może Pani odzyska (jeśli gdzieś w międzyczasie nie było jakichś przesunięć własności, ale wszystko jest w KW), to z ruchomościami obawiam się, że będzie gorzej. Nie udowodni Pani zasadniczo stanu posiadania ich przez ojca.

 

Niemniej jednak powinna Pani szybko zacząć. Tata zmarł 20 lat temu, aby nie dopuścić do zasiedzenia przez ciotki, warto zawalczyć o nieruchomość.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »