.
Mamy 13 789 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Sprawa o znęcanie - oskarżyciel posiłkowy

Autor: Marek Gola

Odbędzie się rozprawa sądowa w sprawie znęcania się męża nade mną. Otrzymałam informację z sądu, że mogę być oskarżycielem posiłkowym. Na czym to polega? Kiedy mam to zgłosić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawa o znęcanie - oskarżyciel posiłkowy

Fot. Fotolia

Z treści Pani pytania wynika, że akt oskarżenia wniosła prokuratura. Z uwagi na powyższe, jeżeli akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny, pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Przewód sądowy rozpoczyna się od zwięzłego przedstawienia przez oskarżyciela zarzutów oskarżenia. Innymi słowy do czasu odczytania aktu oskarżenia winna Pani złożyć oświadczenie o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

 

Osobiście jednak uważam, że takie oświadczenie winno być złożone przez Panią na piśmie jeszcze przed rozprawą, by po pierwsze gdyby cokolwiek się stało w trakcie dojazdu do sądu, nie było to przeszkodą w nadaniu Pani takiego statusu, a po drugie by sąd już przed rozprawą wiedział, w jaki sposób ma Panią traktować. Pragnę bowiem zauważyć, iż jeżeli w tym czasie nie skieruje Pani oświadczenia, wówczas traci Pani prawo bycia oskarżycielem posiłkowym. Termin ten jest bowiem terminem zawitym.

 

Wyraźnie podkreślić przy tym należy, że pokrzywdzony jest stroną postępowania karnego ale tylko na etapie postępowania przygotowawczego. Jeżeli pokrzywdzony chce występować w roli strony w postępowaniu sądowym, może to uczynić, występując w roli oskarżyciela posiłkowego albo powoda cywilnego. Tylko przymiot strony postępowania sadowego umożliwia Pani wypowiadania się w sądzie, a także składanie jakichkolwiek wniosków dowodowych, uczestniczenie na rozprawach.

 

Jeżeli nie zdecyduje się Pani być oskarżycielem posiłkowym, wówczas sąd co najwyżej może Panią przesłuchać. Traci Pani jednak przymiot strony postępowania, a co za tym idzie – nie może samodzielnie składać żadnych wniosków dowodowych. Może Pani jedynie w charakterze publiczności uczestniczyć w rozprawach – bez prawa głosu.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl