Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawa o znęcanie - oskarżyciel posiłkowy

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 07.12.2018

Odbędzie się rozprawa sądowa w sprawie znęcania się męża nade mną. Otrzymałam informację z sądu, że mogę być oskarżycielem posiłkowym. Na czym to polega? Kiedy mam to zgłosić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawa o znęcanie - oskarżyciel posiłkowy

Fot. Fotolia

Z treści Pani pytania wynika, że akt oskarżenia wniosła prokuratura. Z uwagi na powyższe, jeżeli akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny, pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Przewód sądowy rozpoczyna się od zwięzłego przedstawienia przez oskarżyciela zarzutów oskarżenia. Innymi słowy do czasu odczytania aktu oskarżenia winna Pani złożyć oświadczenie o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

 

Osobiście jednak uważam, że takie oświadczenie winno być złożone przez Panią na piśmie jeszcze przed rozprawą, by po pierwsze gdyby cokolwiek się stało w trakcie dojazdu do sądu, nie było to przeszkodą w nadaniu Pani takiego statusu, a po drugie by sąd już przed rozprawą wiedział, w jaki sposób ma Panią traktować. Pragnę bowiem zauważyć, iż jeżeli w tym czasie nie skieruje Pani oświadczenia, wówczas traci Pani prawo bycia oskarżycielem posiłkowym. Termin ten jest bowiem terminem zawitym.

 

Wyraźnie podkreślić przy tym należy, że pokrzywdzony jest stroną postępowania karnego ale tylko na etapie postępowania przygotowawczego. Jeżeli pokrzywdzony chce występować w roli strony w postępowaniu sądowym, może to uczynić, występując w roli oskarżyciela posiłkowego albo powoda cywilnego. Tylko przymiot strony postępowania sadowego umożliwia Pani wypowiadania się w sądzie, a także składanie jakichkolwiek wniosków dowodowych, uczestniczenie na rozprawach.

 

Jeżeli nie zdecyduje się Pani być oskarżycielem posiłkowym, wówczas sąd co najwyżej może Panią przesłuchać. Traci Pani jednak przymiot strony postępowania, a co za tym idzie – nie może samodzielnie składać żadnych wniosków dowodowych. Może Pani jedynie w charakterze publiczności uczestniczyć w rozprawach – bez prawa głosu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + 10 =

»Podobne materiały

Syn znęca się nad chorą matką, jak pomóc?

Piszę z prośbą o radę, jak pomóc mojej babci. Otóż zameldowała u siebie swojego syna z żoną i dziećmi. Od roku poważnie choruje, a przez niego nie ma warunków do spokojnego przebywania w domu, gdyż syn z rodziną uprzykrzają jej życie: wyzywają, naśmiewają się z niej, kłócą się, a nawet grożą śmierci

 

Szykanowanie przez męża i teściów w trakcie rozwodu

Jestem w trakcie rozwodu. Z dziećmi i mężem mieszkamy w jego domu. Od jakiegoś czasu jestem szykanowana przez teściów i mojego męża. Wszelkie zajścia pomiędzy nami nagrywam. Wiedzą o tym, a kilka dni temu wykręcili mi ręce przy dzieciach (6, 4 lata) i zabrali telefon. Dzieci były przerażone. Sąsiedz

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »