Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawa o zaprzeczenie ojcostwa a więź z dzieckiem

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 22.09.2019

W trakcie małżeństwa urodziłam dziecko, którego ojcem nie jest mąż. Wiedział o tym od początku, zajmował się córką, ma ona jego nazwisko. Od 5 lat jednak nie jesteśmy razem (córka ma 8 lat). Teraz chciałam większych alimentów na nasze starsze dziecko, a mąż w odwecie z prokuratorem wytoczyli sprawę o zaprzeczenie ojcostwa. Jak mogę udowodnić więź męża z dzieckiem, które go przecież kocha?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Sprawa o zaprzeczenie ojcostwa a więź z dzieckiem

Istotne znaczenie w sprawie ma przepis art. 86 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym „powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego; wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka. Jeżeli uznanie ojcostwa nastąpiło po śmierci dziecka, prokurator może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania”.

 

Tak naprawdę w chwili obecnej nie może Pani uczynić nic, bowiem prokurator działa niemalże w imieniu małoletniego dziecka. Jedyne, co może Pani próbować czynić w sprawie, to próba wykazywania, że interes społeczny nie przemawia za dalszym prowadzeniem postępowania, gdyż przez lata pomimo wiedzy Pani męża o fakcie niebycia ojcem dziecka, nie czynił z tego tytułu żadnych przeszkód, wychowywał dziecko w sposób należyty, łożył na jego utrzymanie, brał czynny udział w jego wychowaniu. Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, o ile w sprawach o zaprzeczenie pochodzenia dziecka i unieważnienie uznania (art. 86), jeżeli powództwo wytoczył prokurator, to może on samodzielnie rozporządzać przedmiotem sporu w tym sensie, że może dokonać cofnięcia powództwa, jak i cofnąć powództwo ze zrzeczeniem się „roszczenia” (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 grudnia 1973 r., sygn. akt II CR 211/73)

 

Innymi słowy skoro prokurator wniósł powództwo, to może je teraz cofnąć. Konieczne jest jednak wnioskowanie o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków na okoliczność relacji Pani męża z dzieckiem, jego czynnego udziału w wychowaniu dziecka, łożenia na jego utrzymanie. Musi Pani bowiem próbować zmierzać do tego, by wykazać, że interes dziecka oraz interes społeczny przemawiają za tym, by, o ile prokurator nie cofnie powództwa, doszło do jego oddalenia z przyczyn natury formalnej z uwagi na interes społeczny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 plus sześć =

»Podobne materiały

Narażenie dziecka na niebezpieczeństwo

Były mąż „wsadził” naszego 13-letniego syna do pociągu relacji Katowice–Poznań bez mojej wiedzy i zgody. Do domu z dworca dziecko przywiózł kolega męża. Czy było to narażenie dziecka na niebezpieczeństwo?

Ograniczenie praw rodzicielskich i uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Moja córka ma 3 lata, z jej ojcem nie mamy ślubu. Gdy miała miesiąc, ojciec przestał się nią interesować. Zaraz po tym zachorowałam, co uniemożliwiało mi wykonywanie czynności przy dziecku, wbrew zaleceniom lekarzy nie zgodziłam się jednak na leczenie szpitalne, bo on nie zamierzał mi pomóc. W

Przepisanie gospodarstwa rolnego na niepełnoletnie dziecko

Chciałbym zapisać mojemu synowi z nieformalnego związku gospodarstwo rolne. Czy jest to możliwe, jeśli dziecko ma 5 lat? Czy należy wskazać, kto tymczasowo rozporządza jego nieruchomością? Czy zabezpieczeniem mojego kredytu mogę uczynić gospodarstwo dziecka (możliwe jest takie zastrzeżenie w akcie d
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »