Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spożycie alkoholu po wypadku i zabrane prawo jazdy

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 23.04.2017

Kilka dni temu miałem niefortunny wypadek na wąskiej drodze – wpadłem do rowu z powodu oblodzenia nawierzchni. Z powodu braku telefonu udałem się pieszo po pomoc do kolegi. Niestety okropnie zmokłem (droga zajęłam mi 2 godziny), więc bez zastanowienia spożyłem 2 kieliszki alkoholu. Po przyjeździe po samochód na miejscu była już policja, która zbadała mnie alkomatem (miałem 1,5%). Zatrzymano mi prawo jazdy. Co mnie czeka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Spożycie alkoholu po wypadku i zabrane prawo jazdy

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, czy został Panu postawiony jakikolwiek zarzut, czy też nie. Stroną w postępowaniu karnym jest pokrzywdzony i podejrzany. Zgodnie z art. 49 § 1 Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.) pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Pokrzywdzony jest stroną postępowania karnego ale tylko na etapie postępowania przygotowawczego.

 

Brak przymiotu strony w toku postępowania powoduje, że nie może Pan realizować prawa do składania wniosków dowodowych. Z chwilą postawienia zarzutu stanie się Pan stroną postępowania przygotowawczego. Powyższe rodzi po Pana stronie szereg uprawnień, jak m.in. prawo do zapoznania się z aktami postępowania karnego, prawo zgłaszania wniosków dowodowych.

 

Jeżeli zarzut nie został Panu postawiony nie będzie miał Pan żadnego prawa by wnosić o przesłuchanie w charakterze świadka pracownika przyjaciela, z którym spożywał Pan alkohol. Na pewno jego zeznania będą miały istotne znaczenie dla sprawy. Ponadto zasadnym jest (po przedstawieniu Panu zarzutów) wnioskowanie o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z biegłego toksykologa na okoliczność ustalenia, czy wykazany przez alkomat poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, przy założeniu spożycia określonego rodzaju i określonej ilości alkoholu po zdarzeniu.

 

Ciężar udowodnienia Panu prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości spoczywa na Prokuraturze. Z treści Pana opisu wynika, iż sporo jest wątpliwości. Na podstawie art. 6 K.p.k. „nie dające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego”. Biegły toksykolog jest bowiem w stanie wyliczyć, czy w okresie od przybycia do przyjaciela i spożycia z jego pracownikiem alkoholu, do chwili zatrzymania osiągnięcie stanu poziomu alkoholu, w którym znajdowała się Pan w chwili sprawdzenia alkomatem, jest możliwe, czy też nastąpiło ono wcześniej. W mojej ocenie wersja, którą Pan przedstawia, będzie musiała zostać sprawdzona przez biegłego. Zachodzi nadto pytanie, czy w czasie kolejnych badań alkomatem tendencja był malejąca, czy rosnąca. Rosnąca wskazuje na spożycie alkoholu „na świeżo” przed zatrzymanie, a malejąca na spożycie w dalszej przeszłości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus IX =

»Podobne materiały

Okres próby, ekstradycja i jaki wyrok

W 2005 r. zostałem zatrzymany za posiadanie narkotyków. Dostałem wyrok 2 lat więzienia zawieszony na 3 lata. Po 2,5 roku niestety znów zrobiłem to samo. Kolejny wyrok to 1,5 roku. Mimo odwołań dostałem wezwanie do wykonania kary, wtedy wyjechałem za granicę. Teraz oczekuję na ekstradycj

Jak mogę zachować prawo jazdy?

Podczas kontroli rutynowej okazało się, że miałem 0,8 promila alkoholu we krwi, prowadziłem samochód osobowy. Jestem rolnikiem i utrzymuję rodzinę. Czy mam szansę zachować kategorię T, która jest mi konieczna do pracy? Nigdy wcześniej nie byłem karany, mam 0 punktów karnych.

Jazda z promilami

Wieczorem piłem alkohol na imprezie ze znajomymi. Rano jechałem samochodem, czułem się dobrze. Badanie wykazało jednak 1,5 promila. Nigdy wcześniej nie byłem karany. Dodam, że przyjmuję leki na chorobę przewlekłą – może one zawyżyły wynik? Jak się teraz bronić i czego się spo
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »