.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Spóźnienie się z wnioskiem o odrzucenie spadku

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 23.08.2017

Po śmierci krewnego wszyscy odrzucali po nim spadek z powodu długów. Niestety spóźniłam się z wnioskiem o odrzucenie spadku w imieniu mojego małoletniego dziecka. Czy syn będzie odpowiadał za długi spadkowe? Masa spadkowa jest zerowa.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spóźnienie się z wnioskiem o odrzucenie spadku

Fot. Fotolia

Obecne brzmienie art. 1015 Kodeksu cywilnego stanowi, że brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jednak Pani pytanie dotyczy okresu sprzed nowelizacji tego przepisu, a więc należy zapoznać się z jego poprzednią treścią.

 

Zgodnie z ówczesnym brzmieniem tego przepisu brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

 

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza (czyli tak, jak zgodnie z literą prawa przyjął spadek Pani syn) oznacza, że spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko do wysokości masy spadkowej. Oznacza to, że wierzyciele zmarłego mogą żądać od Pani syna – jako spadkobiercy – spłaty długów krewnego do wysokości majątku, jaki krewny pozostawił.

 

Tak więc Pani syn nie jest odpowiedzialny za wszystkie możliwe długi, a jedynie za te, które da się spłacić z masy spadkowej. Jeżeli tak jak Pani napisała, masa spadkowa jest zerowa, czyli zmarły nie pozostawił nic wartościowego w spadku, to Pani syn nie będzie odpowiadał za żadne długi, ponieważ nie ma z czego – spadek nie zawiera żadnych aktywów. Wymaga to jednak podjęcia pewnych kroków.

 

Po pierwsze należy w imieniu syna złożyć do sądu wniosek o dokonanie spisu inwentarza. Spisu inwentarza dokonuje komornik sądowy. Szacuje on wartość przedmiotów i praw wchodzących do spadku oraz określa wartość zobowiązań go obciążających. Gdy komornik ostatecznie policzy aktywa i pasywa spadku, prześle akta z dokumentacją do sądu, który zlecił mu dokonanie spisu inwentarza. Wówczas będzie wiadomo jaki (czy w ogóle jakikolwiek) majątek pozostawił zmarły i ewentualnie, ile długów z tego majątku może zostać pokryte.

 

 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl