Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spowodowanie wypadku komunikacyjnego przez pracownika służby celnej

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 17.02.2018

O zmierzchu, wyjeżdżając samochodem z osiedla, zauważyłam, że przez przejście dla pieszych przechodzi kobieta, zahamowałam i zatrzymałam się przed nią, ona również się zatrzymała, a po chwili osunęła się na ziemię. Okazało się, że ta kobieta cierpi na chorobę Parkinsona. Mimo jej sprzeciwów zawiozłam ją do szpitala, a lekarz wezwał policję, która zabrała mnie na komendę w celu przebadania na zawartość alkoholu we krwi. Badanie nic nie wykazało. Zostałam przesłuchana, a inny policjant wykonał oględziny mojego samochodu. Następnie pojechałam do szpitala: ta pani miała nogę w gipsie, razem z jej córką zawiozłam ją do domu. Dziś miałam telefon z policji, że jutro będzie do mnie dzwonić córka tej kobiety w sprawie zadośćuczynienia i żebym się przyznała, to wtedy dojdzie do warunkowego umorzenia. Naprawdę nie czuję się winna i nie wiem, co mam zrobić, czy iść do sądu, czy słuchać policji. Dodam, że pracującą w służbie celnej, nigdy nie byłam karana. Co mi Państwo radzą?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Warunkowe umorzenie jest środkiem poddania próbie sprawcy przestępstwa karnego i w związku z tym zostało ono uregulowane w Kodeksie karnym (K.k.).

 

Zgodnie z aktualnym Kodeksem karnym sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa (art. 66 K.k.).

 

Aby wniosek taki był rozpatrzony, konieczne jest jednak Pani przyznanie się do winy oraz wyrażenie skruchy i żalu w związku z zaistniałym zdarzeniem. Okolicznością przemawiającą za uwzględnieniem wniosku jest fakt, że nie była Pani wcześniej karana, ma stałą pracę, rodzinę na utrzymaniu i – co bardzo ważne – w chwili zdarzenie była Pani trzeźwa.

 

Warunkowe umorzenie następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat i biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia. Co oznacza, iż przez okres próby musi Pani „dobrze” się sprawować i nie wdawać się w kolejny konflikt z prawem.

 

Umarzając warunkowo postępowanie karne, sąd może w okresie próby oddać sprawcę pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym. Dodatkowo sąd zobowiązuje sprawcę do naprawienia szkody w całości albo w części, a w miarę możliwości również obowiązek zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, albo zamiast tych obowiązków orzeka nawiązkę.

 

Oprócz tego może również, według swojej oceny, nałożyć obowiązki takie jak:

 

1) informowania sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby,

2) przeproszenia pokrzywdzonego;

3) wykonywania ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby,

4) powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających,

5) poddania się leczeniu, w szczególności odwykowemu lub rehabilitacyjnemu, albo oddziaływaniom terapeutycznym,

6) uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych,

7) powstrzymania się od kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami w określony sposób lub zbliżania się do pokrzywdzonego lub innych osób,

7b) opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, oraz orzec świadczenie pieniężne lub nawiązkę.

 

W świetle prawa karnego warunkowe umorzenie postępowania nie jest skazaniem i tym samym nie jest Pani osobą karaną. Tak więc jest to bardzo dobre rozwiązanie.

 

Musi Pani jednak pamiętać, iż zgodnie z ustawą o służbie celnej warunkowe umorzenie postępowania może stanowić fakultatywną przyczynę zwolnienia z pracy. Zgodnie z art. 105 ust. 1 pkt 7 ustawy: „Funkcjonariusza można zwolnić ze służby w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego lub postępowania karnego skarbowego, jeżeli popełniony czyn stanowił przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.”. Unormowanie to przy spełnieniu przewidzianych w nim przesłanek nie nakłada na organ bezwzględnego obowiązku zwolnienia celnika ze służby, jednakże uprawnia go do podjęcia takiego rozstrzygnięcia, a tym samym przyznaje mu kompetencje do orzekania w tym zakresie w ramach tzw. uznania administracyjnego.

 

Spowodowanie wypadku komunikacyjnego, w wyniku którego dochodzi do naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia może być przestępstwem zarówno umyślnym, jak i nieumyślnym i każdorazowo okoliczność tę bada i ocenia sąd. Tak więc kalifikacja czynu może mieć istotne znaczenie dla Pani pozostania w służbie.

 

Jeżeli może więc Pani wykazać świadkami i opinią biegłego, iż do zdarzenia nie doszło z Pani winy, to warto pójść do sądu i walczyć.

 

Przed podjęciem decyzji proponuję udać się do przełożonego i zapytać, jak wygląda aktualnie „linia interpretacyjna” i czy w takich okolicznościach mogą być podjęte kroki do dokonania zwolnienia. Osobiście uważam, że nie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus 2 =

»Podobne materiały

Co grozi za zakup sfałszowanego dokumentu?

Moja siostra została poproszona przez koleżankę o załatwienie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy. Ogłoszenie o możliwości zakupienia takiego dokumentu znalazła na jednym z portali internetowych. Skontaktowała się z osobą podającą się za lekarza, który takie za

Samochód służbowy a zdjęcie z fotoradaru

W październiku 2008 roku zostało wykonane przez fotoradar zdjęcie samochodowi przypisanemu mi na stałe przez pracodawcę. Trzy miesiące później otrzymałem wezwanie z policji w celu złożenia zeznań. Na zdjęciu widoczna jest tablica rejestracyjna pojazdu, jednak nie da się rozpoznać kier

Znieważenie funkcjonariusza policji

Pod wpływem alkoholu znieważyłam funkcjonariusza policji. Dostałam zarzuty z artykułów 190 i 226 § 1 Kodeksu karnego. Nigdy wcześniej nie miałam konfliktów z prawem, chcę jakoś naprawić swój czyn. Powiedziałam funkcjonariuszom, że chcę dobrowolnie poddać się karze &n
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »