Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sposób rozliczenia honorarium autorskiego i podróży służbowej przez wydawnictwo

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 02.03.2010

Prowadzę małą firmę wydawniczą. Mam podpisaną z autorem książki, którą wydałem, umowę na przeniesienie praw autorskich na wydawnictwo z określeniem stawki honorarium autorskiego. Czy mogę wypłacić to honorarium na podstawie wspomnianej umowy, czy też autor powinien mi wystawić np. fakturę, bądź w ramach umowy o dzieło? Jak to powinno wyglądać?

Ponadto autor będzie promował książkę na terenie kraju, wydawnictwo chce pokryć koszty podróży, czy może to zrobić na zasadach przewidzianych dla pracowników?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zacząć należałoby od tego, że za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, na gruncie ustawy o VAT, nie uznaje się czynności:

 

„1) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm. 3));

 

2) (66) (uchylony);

 

3) (67) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.”

 

Powyższe unormowanie znajduje odpowiednie zastosowanie do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.

 

Zatem honoraria wypłacane autorom – mimo że przeniesienie praw stanowi usługę; gdy autorem jest osoba fizyczna niemająca statusu podatnika VAT – nie podlegają opodatkowaniu VAT.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W takim przypadku nie zostaną udokumentowane fakturą VAT.

 

Szczegóły przeniesienia i sposób opodatkowania wynika z zawartej przez Pana umowy, która zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych winna mieć formę pisemną, gdyż wymieniony artykuł stanowi, iż: „Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności”.

 

Z treści tej umowy będzie wynikać, czy dla autora jest to przychód ze źródła:

 

  1. działalność wykonywana osobiście – art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy
  2. prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c), – art. 10 ust. 1 pkt 7 wyżej wymienionej ustawy.

 

Oczywiście należy pamiętać, iż zgodnie z art. 41 wymienionej ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu, o którym mowa (tj. działalności wymienionej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1), są obowiązane jako płatnicy pobierać (z pewnymi zastrzeżeniami) zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali – tj. 18%.

 

Artykuł 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że koszty uzyskania z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – wynoszą 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

 

Generalnie honorarium zostanie wypłacone na podstawie umowy.

 

Pyta Pani, czy wydawnictwo może pokryć koszty podróży autora promującego swą książkę na zasadach przewidzianych dla pracowników – otóż nie, jeżeli autor nie jest pracownikiem. Zwrot kosztów będzie wtedy dla autora przychodem do opodatkowania i to przychodem innym niż honorarium. Analogiczne stanowisko znajdziemy w piśmie z dnia 22 grudnia 2008 r. (Izba skarbowa w Warszawie, sygn. IPPB1/415-1012/08-10/AŻ).

 

Moim zdaniem, jeżeli w umowie zawarto klauzulę przewidującą zwrot kosztów podróży autora związanych z promocją, zwrot ten będzie stanowił koszt uzyskania przychodu, gdyż jest ściśle powiązany z uzyskaniem przychodu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII minus jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zagraniczna podróż służbowa

Odbyłem zagraniczną podróż służbową. W cenie hotelu było śniadanie (niewykazane na rachunku). Czy w związku z tym muszę zwrócić 15% wypłaconej mi diety?

 

Sprzedaż za zaliczeniem pocztowym - obowiązek podatkowy VAT

Firma świadczy usługi w sprzedaży internetowej, gdzie jedną z form sprzedaży. Jest zakup za zaliczeniem pocztowym, tzw. za pobraniem. Po zamówieniu towar wysyłany jest do klienta firmą spedycyjną, z którą mamy podpisaną umowę na dostarczanie właśnie takich przesyłek. Kurier odbiera zakupiony przez klienta towar z naszego magazynu i ma obowiązek go dostarczyć na adres wskazany przez klienta. W przypadku, gdy towar ulegnie zniszczeniu, możemy dochodzić roszczeń z tytułu odszkodowania za zniszczenie towaru w transporcie. Czy obowiązek podatkowy VAT powstaje w momencie wydania rzeczy kurierowi, czy w momencie dostarczenia jej klienta? Jak to wygląda, gdy towar kupowany jest bezpośrednio u naszego dostawcy, a bezpośrednio od niego zabiera go kurier, z którym mamy podpisaną umowę na dostarczanie takich przesyłek, i dostarcza do klienta? A gdy towar swoim transportem dostawca wysyła do naszego klienta?

Import maszyn rolniczych

Zajmuję się handlem używanymi ciągnikami rolniczymi głównie na terenie Polski, ale chcę zacząć sprowadzać maszyny rolnicze z zagranicy. Jak jest z VAT-em, np. kiedy kupuję ciągnik rolniczy w Niemczech, Francji, na Litwie i dany ciągnik jest z VAT-em – to jak kupię go po cenie netto (cena exportowa), to czy w Polsce muszę zapłacić podatek VAT 23%? A gdy maszyna jest zwolniona z VAT (marża lub na umowę kupna), to jaki podatek zapłacę w Polsce?

Przekazanie sklepów byłej żonie

Syn ma 3 sklepy (działalność gospodarcza jest zarejestrowana na niego). Rozszedł się z żoną (są po rozwodzie) i chciałby jej przekazać 2 z tych sklepów, nie likwidując działalności, ponieważ sobie zostawia 3. sklep. Była żona chce otworzyć działalność gospodarczą na te 2 sklepy. Problem jest taki, że nie wiemy, jak jej to przekazać – jakimi dokumentami i żeby uniknąć zwrotu podatku VAT (przekazanie dotyczy tylko towaru -– lokale nie są jego własnością).

Przeróbka samochodu przed zawarciem umowy leasingowej

Syn wyleasingował samochód ciężarowy, ale przed zawarciem umowy leasingowej w samochodzie dokonano przeróbki, dodając trzymiejscowy fotel. Obecnie samochód ma 6 miejsc siedzących. Samochód jest używany tylko w firmie. Służy do przewozu narzędzi i materiałów oraz zatrudnionych pracowników w czasie wyjazdów na montaże. Czy można odliczyć 100% podatku VAT z faktury czynszu inicjalnego i pozostałych faktur leasingowych miesięcznych (leasing operacyjny) i innych wydatków związanych z samochodem, m.in. paliw?

Sprzedaż monet bez dodatku złota i srebra a podatek VAT

Czy sprzedaż monet bez dodatku srebra lub złota jest opodatkowana podatkiem VAT?

Problem z wyborem PKD działalności lombardowych

Poproszę o poradę w sprawie podatku dotyczącą umów zawieranych w mojej firmie. Prowadzę m.in. działalność lombardową, gdzie umowa pożyczki zostały zastąpiona przedwstępną umową sprzedaży z możliwością odstępnego. Zmiana ta została spowodowana nowymi przepisami dotyczącymi prowadzenia usług finansowych. Problem mój polega na tym, że nie jestem przekonany do końca, czy od ww. umowy należy odprowadzić podatek VAT. Zalecany jest tu PKD 64.92.z. Zgodnie z powyższym nr PKD działalność gospodarcza według klasyfikacji nie podlega podatkowi VAT, jednak w umowie zawarta jest czynność „odstępnego”, która chyba podlega VAT-owi i powinna być rejestrowana w kasie fiskalnej. Proszę o rozstrzygnięcie.

Jak najdogodniej przekazać sklep córce?

Żona prowadzi w ramach działalności gospodarczej sklep. Jednak z powodu choroby zaszła potrzeba przepisania tego sklepu na pełnoletnią córkę. W jaki sposób można to zrobić, aby nie powstało natychmiastowe zobowiązanie z tytułu podatku VAT? Jaka byłaby najdogodniejsza forma „przejęcia” tej działalności gospodarczej przez córkę, czyli najbliższego członka rodziny?

Najem garażu na ryczałcie przez płatnika VAT-u

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem czynnym płatnikiem VAT-u. Od kilku miesięcy wynajmuję prywatny garaż (w PKD nie mam działalności związanej z najmem). Mam podpisaną umowę z najemcą i płacę ryczałt 8,5% do US. Ponieważ jest to najem prywatny, założyłem, że nie mam obowiązku naliczania VAT-u, jednak ostatnio mam coraz większe wątpliwości. Czy faktycznie muszę wystawiać fakturę VAT i go rozliczać. a jeśli tak to. jak uregulować VAT za zaległe miesiące? I jak wtedy rozwiązać sprawę z najemcą. który ma umowę na rok i raczej nie zgodzi się na podniesienie czynszu o podatek VAT? Czy mogę samemu go płacić do końca umowy najmu?

Kontrahent z Ukrainy a podatek VAT

Mamy kontrakt polegający na dostawie i montażu urządzeń w fabryce. Kontrahent jest z Ukrainy. Jak będzie opodatkowana dostawa i montaż? Co muszę zrobić, jeżeli będę wywozić produkty z Polski? Czy osobno muszę fakturować usługę, a osobno materiały? Jaką fakturę wystawię ukraińskiemu kontrahentowi, z jakim VAT-em? Czy jeśli będę kupował produkty na Ukrainie, to muszę zarejestrować się jako podatnik VAT na Ukrainie?

Prawidłowa stawka podatku VAT w ofercie przetargowej na budowę boiska piłkarskiego

Gmina przeprowadziła postępowanie przetargowe na realizację dwóch podobnych zadań – na budowę boisk piłkarskich przy szkole 1 i szkole 2. Pokrótce rzecz ujmując, przedmiot zamówienia obejmował budowę boiska piłkarskiego oraz całość prac związanych z niwelację terenu, wykonaniem podłoża, nawierzchni, instalacji systemu nawadniania płyty boiska itd. W trakcie przeprowadzonego postępowania przetargowego na budowę boiska przy szkole 1 wpłynęło zapytanie: „Czy Zamawiający dopuszcza zastosowanie dwóch stawek VAT (22% na wykonanie systemu nawadniającego, 7% na prace związane z wykonaniem nawierzchni trawiastej)?” Zamawiający złożył wyjaśnienie: „Zamawiający dopuszcza zastosowanie dwóch stawek VAT. O stawce VAT decyduje wystawiający fakturę (na podstawie ustawy o podatku VAT i klasyfikacji usług)”.

Na przeprowadzone postępowanie przetargowe wpłynęło 5 ofert, z czego w dwóch ofertach wystąpiła 22% stawka podatku VAT; jedna zawierała w całości 7% stawkę VAT; dwie zastosowały podwójną stawkę podatku tj. 7% i 22%.

Natomiast w postępowaniu przetargowym na boisko dla szkoły 2, jako że nie wpłynęło podobne zapytanie, zamawiający nie określił w SIWZ, jaka stawka powinna obowiązywać (pojawił się tylko zapis, że cena powinna zawierać właściwą stawkę podatku VAT). Wpłynęło również 5 ofert z takimi samymi stawkami podatku VAT jak w pierwszym przetargu.

Przyjmując orzecznictwo ustawy Pzp, gdzie błędne podanie stawki podatku VAT stanowi błąd w obliczeniu ceny, który nie podlega poprawie i skutkuje koniecznością odrzucenia oferty w oparciu o art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp, zachodzi konieczność wyeliminowania z postępowania ofert z błędnie przyjętą stawką podatku VAT. Jaka zatem powinna być prawidłowa stawka podatku VAT?

Projektowanie i sprzedaż biżuterii - forma opodatkowania działalności

Potrzebuję porady na temat działalności gospodarczej zajmującej się projektowaniem oraz sprzedażą biżuterii (srebro, złoto, diamenty, kamienie naturalne) głownie za granicę. Jaka jest najlepsza forma opodatkowania (obecnie jest na zasadach ogólnych)? Czy potrzebna jest kasa fiskalna (sprzedaż dla firm oraz osób prywatnych)? VAT w Europie i poza nią – kiedy 0% i jakie są wymogi? Jak wygląda sytuacja co do projektu 3D, a jak co do gotowego produktu? Sprzedaż jest prowadzona przez sklep on-line. Chcę pozwolić firmie z USA sprzedawać produkty w moim sklepie, czy jest to możliwe i jakie będą wymogi co do VAT-u i podatku?

Podatek od sprzedaży budynku wczasowego

Jakie będą zobowiązania podatkowe po sprzedaży działki zabudowanej budynkiem kolonijnym-wczasowym? W budynku prowadziłem od 2003 r. usługi sprzedaży noclegów i gastronomię na podstawie wpisu do ewidencji. Żona pozostaje we wspólności majątkowej i posiada 50% udziałów w nieruchomości. Współpracuje ze mną nie będąc na etacie. Działka jest dzierżawą wieczystą od Skarbu Państwa.

Zakupy na Aliexpress bez opłacenia VAT-u i cła od przesyłek do pewnej wartości

Robiłam zakupy na Aliexpress, bazowałam na informacjach, że nie płaci się VAT-u i cła od przesyłek do pewnej wartości, ostatnio z prasy dowiedziałam się, że nieprawda. Nie wiem, co robić, nie chcę ponieść konsekwencji swojej niewiedzy, zamierzam pójść do urzędu skarbowego, złożyć czynny żal, podsumować wartość zakupów i samej obliczyć VAT i odsetki (czy do 25. następnego miesiąca?). Czy tak mogłoby być? Nigdy moje zakupy nie zostały zatrzymane do oclenia, kupowałam od 2017 do 2018, przestałam, bo czuję się winna.

Likwidacja spółki cywilnej i rozliczenie zamortyzowanego budynku z urzędem skarbowym

Planujemy zlikwidować działalność w formie spółki cywilnej. W spółce jest dwóch wspólników, z czego jeden nie będzie prowadził żadnej innej działalności, a drugi wspólnik prowadzi działalność jako osoba fizyczna. W spółce jest budynek zakupiony przed kilkunastu laty, od którego odliczony był podatek VAT, a sam budynek jest zamortyzowany w całości. Zostaje też kasa fiskalna, a pozostałe środki zostały sprzedane lub zlikwidowane. Towar handlowy został zbyty taniej niż wartości zakupu. Remanent likwidacyjny towarów handlowych wynosi zero. W jaki sposób rozliczyć z urzędem skarbowym budynek i jakie dokumenty złożyć w urzędzie skarbowym? Spółka jest płatnikiem podatku VAT.

Wynajem pracowników z branży budowlanej a podatek VAT

Obecnie przy montażu naszych urządzeń korzystamy z firm montażowych, którzy są naszymi podwykonawcami. Firmy montażowe wystawiają nam faktury z odwrotnym obciążeniem za usługi zawarte w załączniku nr 14 ustawy VAT. Chcielibyśmy od jednego naszego dostawcy usług „wynająć pracowników” i zawrzeć z nim umowę na wynajem pracowników jako usługa ze stawką VAT 23%. Nasze zapytanie dotyczy samego wynajmu pracowników. 1. Czy taki wynajem możemy zawrzeć jako w pełni legalna forma umowy – pomimo iż dostawca usług nie jest zarejestrowany jako Agencja Pracy Tymczasowej? Czy nie będziemy z tego faktu ponosić jakiś konsekwencji? Jakie warunki formalne muszą być spełnione by taka umowa została zawarta? Jakie PKD musi posiadać firma dostawcy usług? 2. Czy jeżeli zawarlibyśmy umowę nie na sam wynajem pracowników, ale na świadczenie prac montażowych pod naszym kierownictwem – byłaby to stawka VAT 23%, czy nadal odwrotne obciążenie? Pracownicy, którzy mają zostać wynajęci naszej firmie, są u swojego pracodawcy zatrudnieni na umowę o pracę w pełnym wymiarze. Pracownicy posiadają kwalifikacje i certyfikaty do wykonywania prac montażowych. Są przeszkolenie z pierwszej pomocy itp. Firma naszego dostawcy działa w podobnej branży.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »