Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sposób opodatkowania usług sportowych i turystycznych

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 20.05.2010

Rozpoczynam działalność, w której ramach mam zamiar organizować turnieje sportowe dla dużych firm (z Polski, Słowacji, Czech i Niemiec), połączone z noclegami, wyżywieniem i zajęciami sportowymi na wynajętej hali. Za organizację tych elementów wystawiałbym jedną fakturę VAT. Problem w tym, że większość ceny stanowią hotele i wyżywienie, za które nie mogę odliczyć podatków. Czy mogę je fakturować fakturą VAT – marża, a resztę usług na zasadach ogólnych? Ale czy wtedy nie będzie to działalność turystyczna, na którą potrzebne jest osobne zezwolenie? Jakie faktury wystawiać członkom UE?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Postępowanie przez Pana opisane możliwe jest jedynie w ramach wykonywaniu usług turystyki, gdzie zgodnie z art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku z zastrzeżeniem, że w przypadku gdy przy świadczeniu usługi turystyki podatnik oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje we własnym zakresie („usługi własne″), odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu dla usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

 

W celu określenia podstawy opodatkowania dla usług własnych stosuje się odpowiednio przepisy art. 29 – czyli zasady ogólne.

 

W omawianym przypadku marżę stanowi różnica między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Ustawodawca wskazuje, że przez „usługi dla bezpośredniej korzyści turysty” rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.

 

Słusznie wskazuje Małgorzata Niedźwiedzka (Vademecum Doradcy Podatkowego, Wolters Kluwer Polska, 39/2009, „Czy usługa organizacji konferencji jest usługą turystyczną?”):


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

„Przepisy u.p.t.u. nie definiują zakresu usług «turystyki». Przyjmuje się, że usługa turystyczna składa się z szeregu usług składowych, np. usługi transportowej, usługi zakwaterowania, wyżywienia itp. Przepisu unijne – art. 2 dyrektywy Rady 90/314/EWG z dnia 13 czerwca 1990 r. w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek – Dz. U. L 158 str. 59 – imprezę turystyczną definiują jako kombinację nie mniej niż dwóch z następujących usług sprzedawanych lub oferowanych do sprzedaży w łącznej cenie, o okresie ich świadczenia dłuższym niż 24 godziny lub obejmującym nocleg:

 

– transport,

– zakwaterowanie,

– inne usługi turystyczne niezwiązane z transportem lub zakwaterowaniem stanowiące znaczącą część imprezy turystycznej.

 

Jeśli zorganizowanie konferencji obejmowało zorganizowanie noclegów dla uczestników i ich dowóz na miejsce imprezy, wówczas spełniona byłaby powyższa definicja imprezy turystycznej; przyjmując tę definicję za obowiązującą, wystawienie faktury VAT marża byłoby prawidłowe”.

 

Analogicznie w Pana przypadku – transport i zakwaterowanie oraz wyżywienie to już usługa turystyczna.

 

Moim zdaniem opisany przez Pana „proceder” winien zostać rozliczany tak jak usługi turystyczne.

 

Podmioty prowadzące działalność w zakresie, który Pan przywołuje – moim zdaniem nieprawidłowo – omijają „podatkowe niedogodności”, które wskazuje Pan w pytaniu, na dwa sposoby: faktury dotyczące wyżywienia i noclegu „biorą” bezpośrednio na własnego klienta i to klient je otrzymuje, a na swojej fakturze za np. „organizację turnieju” wykazują jedynie własną kwotę zysku lub (równie nieprawidłowo) nabywają na własną działalność noclegi i wyżywienie, a następnie refakturują je na rzecz własnych kontrahentów oraz wystawiają fakturę własną.

 

Odnośnie „podziału” na dwie usługi, proszę zauważyć, że w skład usługi turystycznej wchodzą „inne usługi turystyczne niezwiązane z transportem lub zakwaterowaniem stanowiące znaczącą część imprezy turystycznej” – moim zdanie właśnie w tym zakresie mieści się omawiana organizacja turnieju. Jest to usługa własna.

 

Trudno zatem odpowiedzieć na Pana pytanie o korzystniejszy sposób opodatkowania, nie narażając Pana na balansowanie na granicy legalności.

 

Odnośnie fakturowania, przedstawione w odpowiedzi zasady stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik:

 

  1. ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju;
  2. działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;
  3. przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

 

Warto pamiętać, że usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0%, jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone poza terytorium Wspólnoty, natomiast jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone zarówno na terytorium Wspólnoty, jak i poza nim, to usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% tylko w części, która dotyczy usług świadczonych poza terytorium Wspólnoty.

 

Myślę, że dobrym wyjściem dla Pana będzie skierowanie pytania na druku ORD–IN do Ministra Finansów, kosztuje to 40 złotych i odpowiedź zabezpiecza Pana przed dowolna interpretacją przepisów przez urzędników.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wynajem pokojów studentom

Mieszkam sam w domu jednorodzinnym. Chciałbym wynająć 2 pokoje studentom. W jaki sposób odliczyć sobie koszty ogrzewania, tak aby po latach US nie naliczył mi kary z odsetkami?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »