Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sporządzenie wykazu wierzytelności

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 19.11.2014

Czy wierzyciel na wezwanie dłużnika jest zobowiązany do przedstawienia szczegółowego wykazu wierzytelności, które zaspokaja z wierzytelnością dłużnika? Wierzyciel wskazuje tylko ogólnie, że istnieje zadłużenie X, więc wierzytelność dłużnika przeksięgowuje na poczet zadłużenia.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z treści Pana pytania wynika, iż wierzyciel dokonał potrącenia swojej wierzytelności z wierzytelnością, która przysługiwała wobec niego dłużnikowi.

 

Istotna z punktu widzenia zadanego przez Pana pytania jest treść art. 498 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym”.

 

Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. Potrącenia dokonuje się przez oświadczenie złożone drugiej stronie. Oświadczenie ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe. Jeżeli przedmiotem potrącenia są wierzytelności, których miejsca spełnienia świadczeń są różne, strona korzystająca z możności potrącenia obowiązana jest uiścić drugiej stronie sumę potrzebną do pokrycia wynikającego dla niej uszczerbku.

 

Wyraźnie wskazać należy na treść art. 503 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „przepisy o zaliczeniu zapłaty stosuje się odpowiednio do potrącenia”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jak wskazuje Michał Berek, „zwrot »dług najdawniej wymagalny« w rozumieniu art. 451 § 3 w związku z art. 503 k.c. nie powinien być zasadniczo odnoszony do takich jedynie długów, które uległy przedawnieniu jeszcze przed nadejściem stanu potrącalności. (…) Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy nie da się dokonać zarachowania z pominięciem takiego długu. Gdy jest to możliwe częściowo, wówczas zaliczenie na poczet takiego długu powinno następować dopiero w ostatniej kolejności. Zwrot »dług najdawniej wymagalny« zawsze natomiast będzie mógł zostać odniesiony do takich długów, których przedawnienie nastąpiło już po tym, jak potrącenie stało się możliwe” (M. Berek, artykuł KPP.2010.3.791 Potrącenie ustawowe w kodeksie cywilnym i w Zasadach Europejskiego Prawa Umów).

 

Wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia częściowego, chociażby cała wierzytelność była już wymagalna, chyba że przyjęcie takiego świadczenia narusza jego uzasadniony interes. Dłużnik mający względem tego samego wierzyciela kilka długów tego samego rodzaju może przy spełnieniu świadczenia wskazać, który dług chce zaspokoić. Jednakże to, co przypada na poczet danego długu, wierzyciel może przede wszystkim zaliczyć na związane z tym długiem zaległe należności uboczne oraz na zalegające świadczenia główne. Jeżeli dłużnik nie wskazał, który z kilku długów chce zaspokoić, a przyjął pokwitowanie, w którym wierzyciel zaliczył otrzymane świadczenie na poczet jednego z tych długów, dłużnik nie może już żądać zaliczenia na poczet innego długu. W braku oświadczenia dłużnika lub wierzyciela spełnione świadczenie zalicza się przede wszystkim na poczet długu wymagalnego, a jeżeli jest kilka długów wymagalnych – na poczet najdawniej wymagalnego.

 

Dłużnik winien w sposób należyty dbać o swoje interesu i wierzyciel nie ma obowiązku wskazywać, jakiego rodzaju i jakiej wysokości są to długi. Powyższe ma zastosowanie w sytuacji, kiedy wierzyciel wystawia rachunki dłużnikowi, a ten rachunki przyjmuje. W takiej sytuacji to w interesie dłużnika jest, aby w sposób należyty prowadzić księgowość ze wskazaniem wymagalności roszczenia i dnia od którego liczone są odsetki. Jako że z potrącenia może skorzystać każda ze stron, w sytuacji kiedy wierzyciel składa takie oświadczenie o potrąceniu, może w sposób dowolny w mojej ocenie, stosownie do treści art. 451 Kodeksu cywilnego, wybrać, z którą wierzytelnością dłużnika potrącą przysługującą jemu wierzytelność. W takiej sytuacji wierzyciel dokonujący potrącenia, będący jednocześnie dłużnikiem, dokonuje wybory, który swój dług chce zaspokoić. Oświadczenie nie musi wskazywać wszystkich długów, a jedynie ten, który ulega potrąceniu.

 

Potrącenie w trybie art. 498 i następnych kodeksu następuje w drodze jednostronnej czynności prawnej. Zgoda drugiej strony na potrącenie nie jest potrzebna. Oświadczenie ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe (art. 499 zdanie 2). Ze względu na swe właściwości oświadczenie o potrąceniu nie może być złożone pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.

 

Z treści oświadczenia winno natomiast wynikać, które roszczenie jest zaspokajane. W sytuacji braku takiego wskazania spełnione świadczenie zalicza się przede wszystkim na poczet długu wymagalnego, a jeżeli jest kilka długów wymagalnych – na poczet najdawniej wymagalnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Spłata długu wobec banku poprzez firmę windykacyjną – pokwitowanie, potwierdzenie przelewu

Przestałem spłacać kredyt zaciągnięty w banku za granicą. Bank zwrócił się do firmy detektywistyczno- windykacyjnej w Polsce, by ta wyegzekwowała ode mnie należność. Chciałbym zakończyć tę sprawę i spłacić dług, przesyłając całą kwotę. Dlatego zwróciłem się z zapyta

Egzekucja wcześniej spłaconego długu a odzyskanie pieniędzy

Komornik dokonał egzekucji długu z faktury, która została opłacona. W jaki sposób odzyskać pieniądze? Czy można skarżyć się na postępowanie komornika lub złożyć zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa? Nie ma możliwości kontaktu i wyjaśnienia tej sprawy z&nb

Uznanie długu

Spółka X jest mi winna pieniądze. Ma ona kłopoty finansowe, ale słownie zostałem zapewniony, że zostanę spłacony. Problem w tym, że nie mam żadnej umowy. Jak rozwiązać tę sytuację? Podpisać umowę z datą wsteczną czy wystarczy oświadczenie, w którym zostaną uznane długi?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »