Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sporządzenie testamentu wyłączającego z dziedziczenia męża

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 09.12.2010

W trakcie trwania małżeństwa nabyłam prawo do lokalu mieszkaniowego, użytkowania ogródka działkowego oraz kupiłam samochód i uczyniłam syna współwłaścicielem. Czy mogę przed notariuszem sporządzić testament i wskazać w nim, że cały mój majątek odziedziczy syn? Nie chcę, by coś dostał mąż.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, sprawa nie jest taka prosta. Wprawdzie zdolność testowania ma każda osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych, jednakże dla skuteczności testamentu niezbędne jest istnienie praw majątkowych, którymi można rozporządzać.

 

W przypadku wspólności majątkowej małżeńskiej przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków. Wspólność ta ustaje z chwilą śmierci jednego małżonka – jest to data otwarcia spadku. Oznacza to, że na wypadek śmierci może Pani rozporządzić jedynie udziałem w majątku wspólnym, który po Pani śmierci odziedziczy syn na podstawie testamentu.

 

Niestety, nie jest to jednoznaczne z pozbawieniem męża jakichkolwiek uprawnień do majątku spadkowego. Mężowi będzie przysługiwał zachowek – prawo żądania od syna zapłaty 1/2 udziału spadkowego, a gdy mąż jest trwale niezdolny do pracy – 2/3 udziału spadkowego, który by mu przypadł, gdyby testamentu nie sporządzono. W prostym rachunku, w razie braku testamentu Pani udział w majątku wspólnych wynosi 1/2 – przy dziedziczeniu ustawowym synowi przypadnie 1/4 całości Państwa majątku i mężowi także 1/4 (przy czym ciągle pozostaje właścicielem 1/2 majątku). W wypadku testamentu mąż będzie mógł dochodzić od syna 1/2 z 1/4, a więc 1/8 całości majątku.

 

Przepisanie czy dopisanie syna jako właściciela samochodu nie rozwiązuje problemu własności. Jak wspomniałem, rzeczy nabyte w trakcie trwania małżeństwa stanowią własność małżonków – wspólność ustawową.

 

Natomiast może Pani wydziedziczyć męża, co skutkować będzie pozbawieniem go prawa skorzystania z zachowku. Zgodnie bowiem z art. 1008 Kodeksu cywilnego:

 

Art. 1008 „Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

 

  1. wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
  2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
  3. uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych”.

 

Nie musi Pani udowadniać tych okoliczności wydziedziczenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + 10 =

»Podobne materiały

Jak napisać testament?

Jestem właścicielką mieszkania, które należało do mnie, zanim wyszłam drugi raz za mąż. Chciałabym, by w razie mojej śmierci mieszkanie mógł zamieszkiwać za darmo (tzn. ponosząc tylko koszty czynszu i mediów) mój mąż. Jednocześnie pełne prawo własności nabyłyby moje córki dopiero po śmierci męża. Ja

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »