.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sporządzenie testamentu

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 04.09.2013

Mój ojciec zmarł 17 lat temu. Na sprawie spadkowej ja i mój brat zrzekliśmy się spadku na rzecz mamy, aby dom pozostał w całości jej własnością. Jakieś 11 lat temu mama ponownie wyszła za mąż. Ojczym ma dziecko z pierwszego małżeństwa. Jak będzie wyglądało dziedziczenie po śmierci mojej mamy? Czy jeśli mama sporządzi testament, to ojczym nie będzie dziedziczył majątku, który pozostał po moim tacie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W przypadku sporządzenia testamentu, o ile oczywiście będzie on ważny, wola mamy zadecyduje, kto i w jakiej części odziedziczy cały jej majątek.

 

Może ona powołać do spadku tylko dzieci po 1/2 części, jedno dziecko, tylko męża albo wszystkich Państwa po 1/3, albo jeszcze kogoś innego, np. dziecko obecnego męża.

 

Jednakże gdy obecny mąż nie zostanie powołany do spadku w testamencie, wówczas będzie miał prawo do zachowku. Jak bowiem mówi art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.):

 

„Art. 991. § 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”.

 

Wspomnę też, że istnieje możliwość tzw. wydziedziczenia, ale możliwość ta ograniczona jest do określonych przypadków. Otóż art. 1008 K.c. stanowi:

 

„Art. 1008. Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

 

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

 

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

 

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych”.

 

Nawet i w takiej sytuacji, zgodnie z art. 1011 K.c., zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę.

 

Natomiast gdyby mama nie sporządziła testamentu, to zgodnie z art. 931 K.c. powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W Państwa przypadku będzie to po 1/3, bo jak rozumiem, mama nie adoptowała dziecka drugiego męża.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »