.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Spór o zbyt wysokie ogrodzenie domu

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 11.09.2008

W odległości 4 metrów od naszego domu szwagier (brat męża) posadził świerki, które służą jako ogrodzenie i na chwilę obecną mają ok. 15 m wysokości. Jestem chora i większość czasu muszę spędzać w domu, szczególnie zimą. Brak światła jest dla mnie problemem. Szwagier sądzi, że może sadzić świerki, ponieważ jest właścicielem domu. Nadmieniam, że mąż mieszka w tym domu od urodzenia, czyli 60 lat, ja natomiast – 25 lat. Szwagier mieszka w swoim domu, zbudowanym w latach 80. Czy mamy jakieś prawa jako zwykły obywatel czy też inne? Co możemy zrobić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli nie uda się Państwu dojść do porozumienia w sprawie drzew, wówczas może wystąpić Pani na drogę postępowania sądowego, powołując się na art. 144 Kodeksu cywilnego i posiłkowo na art. 140 K.c., a także na zasady współżycia społecznego. Stosownie do art. 144 K.c. właściciel nieruchomości powinien powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Przepis ten reguluje bowiem stosunki sąsiedzkie – ma on zapobiegać konfliktom rodzącym się na tle sąsiedztwa nieruchomości.

 

W Pani sytuacji owo zakłócanie będzie immisją pośrednią. Immisje pośrednie są ubocznym i kłopotliwym dla sąsiadów skutkiem działania właściciela, nie stanowią zaś rodzaju zamierzonego oddziaływania na nieruchomości sąsiednie. Tutaj właściciel koncentruje się na wykonywaniu swego prawa własności, lecz jego działanie zakłóca sąsiadom korzystanie z ich nieruchomości. Należy podnieść, iż utrzymywanie tych drzew i dopuszczenie do ich nadmiernego rozrostu są dla Pani ponad przeciętną miarę z uwagi na brak światła i pyły. Na Pani nieruchomość przenikają z nich pyły, a nadto brak światła wpływa niekorzystnie na Pani zdrowie psychiczne. Przepis ten chroni również użytkowników, a nie tylko właścicieli.

 

Właściwym środkiem ochronnym przeciwko niedopuszczalnym immisjom – przysługującym właścicielom nieruchomości sąsiednich w ramach prawa rzeczowego – jest roszczenie negatoryjne, na mocy którego może Pani żądać zaniechania naruszeń i przycięcia lub usunięcia tych drzew.

 

Uzupełniająco należy powołać się na art. 140 K.c., który stanowi, że każdy może korzystać ze swojego prawa własności z wyłączeniem innych osób, jednakże w granicach przewidzianych przez ustawę i zasady współżycia społecznego. Można też podnieść, że nikt nie może czynić ze swojego prawa podmiotowego użytku sprzecznego z zasadami współżycia społecznego, takie działanie bowiem nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony prawnej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl