Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spółka komandytowo-akcyjna

Czym jest spółka komandytowo-akcyjna i dla jakich przedsiębiorców ta forma działalności może okazać się atrakcyjna? Zacząć można od tego, że spółka komandytowo-akcyjna łączy w sobie zarówno cechy spółki akcyjnej jak i spółki komandytowej. Do zalet takiej działalności z pewnością należy możliwość pozyskiwania kapitału poprzez emisję akcji, a i nie bez znaczenia dla jej akcjonariuszy jest fakt wyłączenia wobec nich odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Wadą, a raczej cezurą, jest wysoki kapitał zakładowy i koszty prowadzenia pełnej księgowości.

 Akcja to ucieleśnienie praw (np. prawa do uczestnictwa i głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, żądania wypłaty dywidendy itp.) i obowiązków (np. obowiązku dopłaty powtarzających się świadczeń niepieniężnych) w spółce akcyjnej jej wspólnika; cząstka kapitału zakładowego spółki, udział danego wspólnika w kapitale spółki. Akcja to także papier wartościowy emitowany przez spółki akcyjne.
(...) Statut spółki akcyjnej może przewidywać dodatkowe wymogi co do treści i formy akcji. Akcje uzyskuje się za wniesione wkłady pieniężne lub niepieniężne do spółki.
Akcje mogą być przedmiotem współwłasności. Wówczas współuprawnieni z takiej akcji wykonują swoje prawa w spółce przez przedstawiciela, a za świadczenia wynikające z tej akcji odpowiadają solidarnie. Akcje odwiedzione w spadku przez kilka osób są objęte współwłasnością. W spółce akcyjnej – w przeciwieństwie do spółki z o.o. – nie można ograniczyć dziedziczenia akcji.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Zgodnie z art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej – K.s.h) – spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (czyli spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą). Co więcej, również spółka cywilna może być przekształcona w spółkę handlową, inną jednakże niż spółka jawna.
(...) Sama zasada kontynuacji wyrażona w art. 553 § 1 K.s.h. nie mogłaby jednak – z punktu widzenia wierzycieli – być uznana za wystarczającą dla ochrony ich praw w przypadku przekształcenia spółki osobowej (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa oraz spółka komandytowa-akcyjna) w spółkę kapitałową (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna), gdy zachodzi ryzyko „ucieczki” od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przekształcanej.    Przeczytaj pełną treść

 

 Ze względu na zasady ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania w spółce komandytowej nazwisko komandytariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki. W przypadku zamieszczenia nazwiska lub firmy (nazwy) komandytariusza w firmie spółki, komandytariusz ten odpowiada wobec osób trzecich tak jak komplementariusz.

Podobne zasady obowiązują spółkę komandytowo-akcyjną. Firma spółki komandytowo-akcyjnej powinna zawierać nazwiska jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczeniespółka komandytowo-akcyjna. Nazwisko albo firma (nazwa) akcjonariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki. W przypadku zamieszczenia nazwiska albo firmy (nazwy) akcjonariusza w firmie spółki akcjonariusz ten odpowiada wobec osób trzecich tak jak komplementariusz. Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowo-akcyjnej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem spółka komandytowo-akcyjna. Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną. W obrocie może być używany skrót S.K.A.

Firmy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych mogą być obrane dowolnie; powinny jednak zawierać dodatkowe oznaczenie stosownie do rodzaju spółki – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, albo spółka akcyjna. Dopuszczalne jest posługiwanie się skrótem, w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: spółka z o.o. lub sp. z o.o.; w przypadku spółki akcyjnej – S.A.   Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Odpowiedzialność wspólników w spółce komandytowej
Zgodnie z treścią przepisu art. 102 Kodeksu spółek handlowych: „Spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona”.

Wystąpienie komandytariusza ze spółki a przeniesienie praw i obowiązków na inną osobę
Reprezentuję spółkę komandytową. W chwili obecnej wspólnikami są jeden komplementariusz i jeden komandytariusz. Komandytariusz niestety chciałby opuścić spółkę. Co zrobić, żeby spółka nadal mogła istnieć jako spółka komandytowa? Czy przeniesienie praw i obowiązków na inną osobę coś da? Czy takie przeniesienie praw i obowiązków na inną osobę jest możliwe, jeśli nie zastrzeżono takiej możliwości w umowie spółki? Czy jest inne rozwiązanie?

Ustalenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości przez spółkę komandytowo-akcyjną

Spółka z o.o. wraz z trzema osobami fizycznymi założyła spółkę komandytowo-akcyjną. Spółka z o.o. wniosła na kapitał rezerwowy nowej spółki nieruchomość, którą wcześniej zakupiła. Wartość nieruchomości określono na 1,5 mln zł (a zakupiona była za 250 tys. zł), a jej własność przeniesiono aktem notarialnym. Nowa spółka wynajmowała nieruchomość, uzyskując z tego tytułu przychody, ale teraz planuje jej sprzedaż za 1 mln zł. Czy w momencie sprzedaży nieruchomości spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania nieumorzoną wartość tej nieruchomości (tzn. 1,5 mln zł minus dotychczasowa amortyzacja)?Spółka komandytowa i opodatkowanie jej wspólników

Dwaj wspólnicy (A + B) są komandytariuszami w spółce komandytowej, a jednocześnie jedynymi udziałowcami w spółce z o.o. – będącej komplementariuszem spółki komandytowej. Wspólnicy jako osoby fizyczne korzystają z opodatkowania liniowym podatkiem dochodowym. Główna działalność prowadzona jest przez spółkę komandytową, natomiast część zadań jest podzlecana spółce z o.o. Zakładamy, że cena usług jest ceną rynkową. Czy występowanie powyżej opisanych transakcji pomiędzy spółkami może spowodować utratę prawa wspólników do korzystania z dochodowego podatku liniowego? Jak przekształcić spółkę jawną w akcyjną – opis przekształcenia spółki

Jak przekształcić spółkę jawną w akcyjną? Ile to może trwać? Wszyscy wspólnicy zgadzają się na przekształcenie spółki i wszyscy są uprawnieni do prowadzenia spraw spółki (o ile to istotne).Wybrane opinie naszych klientów:

Jestem w 100% zadowolony! Rzetelne, profesjonalne podejście do sprawy, gruntowne jej wyjaśnienie – będę Was polecał każdemu. Dziękuję i pozdrawiam.

Mateusz

Szczerze mówiąc nie spodziewałam się takiej odpowiedzi - obawiałam się trochę, że otrzymam tonę paragrafów i prawniczy żargon - a tu - proszę: wyczerpująca, dokładna, napisana zrozumiałym językiem analiza sytuacji. Bardzo, bardzo dziękuję i polecam Państwa usługi gorąco :)

Pozdrawiam

Beata

Jesteście dobrzy. Wasze porady są zrozumiałe, tak że dziękuję, że jesteście i można waszą wiedzą się posiłkować i nie stracić fortuny.

Teresa

Szybko, sprawnie, czytelnie – nic dodać, nic ująć.

Wiktor

Super, jak zawsze jasno, rzeczowo i na temat!!!!

Tomasz

Państwa odpowiedź bardzo mi pomogła w ocenie mojej sytuacji prawnej. Udało mi się dzięki niej zaoszczędzić dużo czaaaasu i pieniędzy.

Pozdrawiam,

Jarek

Jestem również prawnikiem, czynnym policjantem, wasza odpowiedź utwierdziła mnie w tym, co już wiedziałam, dzięki. Serdecznie pozdrawiam.

Helena

Jestem pozytywnie zaskoczona profesjonalizmem. Zastanawia mnie fakt, dlaczego ani notariusze, ani nawet sędziowie nie znają prawa lub nie chcą wnikać w sprawę. Wszędzie trzeba się bronić samemu. Dzięki Waszej pomocy uzyskałam wsparcie. Logika prawnicza na najwyższym poziomie – jestem zachwycona.

Polecam wszystkim,

Dorota

Bardzo szybka i staranna odpowiedz! Wątpię, czy tyle wyjaśnień uzyskałabym w czasie bezpośredniej wizyty u prawnika, i za tak rozsądną cenę! Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Teresa

Wszystkim, którzy szukają fachowej porady prawniczej szczerze polecam serwis ePorady24. Nie bójcie się, nie zawiedziecie się na pewno! Ja jestem bardzo zadowolona z obsługi, chociaż na początku miałam opory przed skorzystaniem z tej formy porady. A tu proszę: szybko, fachowo, rzetelnie, bez wychodzenia z domu i bez stresu.
Dziękuję mojemu prawnikowi za cierpliwość. Mogłam się zastanowić, przeanalizować odpowiedź i w razie wątpliwości zadać kolejne dodatkowe pytanie. Korzystałam wcześniej z porad w kancelariach prawnych i wychodziłam niedoinformowana i niezadowolona. Jeżeli będę jeszcze kiedyś potrzebowała porady prawnej, na pewno skorzystam z tego serwisu.

Grażyna

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »