Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spółka jako właściciel portalu

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 17.04.2014

Zastanawiam się nad otwarciem spółki jako właściciela portalu kojarzącego ludzi z całego świata. Jak rozliczać VAT, gdy usługobiorcą jest klient prywatny – w sytuacji, gdy jest z UE i spoza UE? Czy klient, np. z USA, musi odprowadzać VAT za usługi w Polsce? Proszę też o informację, czy Państwa zdaniem mogłabym założyć spółkę komandytową, gdzie komplementariuszem będzie sp. z o.o.? Czy taka forma działalności byłaby dla mnie korzystna?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W przypadku świadczenia usług elektronicznych (gdy np. spółka jest właścicielem portalu) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zasadą ogólną jest opodatkowanie w miejscu, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej (w tym przypadku byłaby to zatem Polska i zastosowanie polskiej stawki VAT właściwej dla danej usługi).

 

Wynika to z brzmienia art. 28c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym „miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej” (z pewnymi zastrzeżeniami).

 

W przypadku, gdy usługi są świadczone ze stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy znajdującego się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, w przypadku natomiast gdy usługodawca nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli świadczone przez Pani portal usługi zaliczałyby się do tzw. usług elektronicznych – miałaby tu zastosowanie zasada szczególna z art. 28l.

 

Zgodnie z tym przepisem „w przypadku świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu poza terytorium Unii Europejskiej, usług:

 

1) sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw,

2) reklamy,

3) doradczych, inżynierskich, prawniczych, księgowych oraz usług podobnych do tych usług,

4) przetwarzania danych, dostarczania informacji oraz usług tłumaczeń,

5) bankowych, finansowych, ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki,

6) dostarczania (oddelegowania) personelu,

7) wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu, za które uznaje się również przyczepy i naczepy oraz wagony kolejowe,

8) telekomunikacyjnych,

9) nadawczych radiowych i telewizyjnych,

10) elektronicznych,

11) polegających na zapewnieniu dostępu do systemów gazowych, systemów elektroenergetycznych lub do sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej,

12) przesyłowych:

 

  1. gazu w systemie gazowym,
  2. energii elektrycznej w systemie elektroenergetym energii cieplnej lub chłodniczej przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodnice,

 

13) bezpośrednio związanych z usługami, o których mowa w pkt 11 i 12,

14) polegających na zobowiązaniu się do powstrzymania się od dokonania czynności lub posługiwania się prawem, o których mowa w pkt 1–13


– miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu”.


W uproszczeniu oznacza to, że musiałaby Pani identyfikować klientów pod względem ich miejsca zamieszkania w zależności od tego, czy znajduje się ono na terytorium Unii Europejskiej, czy też na terytorium państwa trzeciego. W przypadku klientów z UE – podatek od towarów i usług byłby należny według stawki krajowej; w przypadku klientów z krajów trzecich – byłoby to tzw. świadczenie usług poza terytorium kraju, a zatem w Polsce nie byłoby to opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Nie wyklucza to obowiązku zarejestrowania się dla celów podatku od towarów i usług lub podobnego obowiązującego w kraju nabywcy – taka właśnie zasada ma zastosowanie w przypadku, o którym Pani wspomina (nabywanie usług elektronicznych przez osoby fizyczne z Polski od dostawców spoza UE, np. ze Stanów Zjednoczonych). Aby móc legalnie dokonywać takich transakcji, dostawca z USA ma obowiązek zarejestrować się dla potrzeb VAT w Polsce i rozliczać podatek (nie rozlicza go nabywca – osoba fizyczna nieprowadząca działalności, tylko sprzedawca – podmiot gospodarczy z kraju trzeciego, zarejestrowany w tym celu w Polsce, tu spółka jako właściciel portalu).

 

W odniesieniu do tzw. spółki z o.o. sp. k. - w uproszczeniu taka konstrukcja posiada dwie główne zalety:

 

  1. rozliczanie podatku dochodowego – w przypadku spółki komandytowej podatnikami są wspólnicy, nie zaś spółka – unika się zatem podwójnego opodatkowania obowiązującego w przypadku spółki z o.o. (raz na poziomie spółki, drugi raz na poziomie wspólnika przy wypłacie dywidendy),
  2. jednocześnie spółka pozwala na wyeliminowanie ryzyka majątkiem osobistym w razie ewentualnego niepowodzenia w biznesie (wspólnikiem odpowiadającym całym swym majątkiem jest w tym przypadku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, o niewielkim majątku).

 

Głównym minusem takiej formy prawnej jest stosunkowo wysoki koszt jej obsługi – w praktyce wymagane będzie prowadzenie księgowości dwóch spółek – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowej, przy czym obie spółki mają obowiązek prowadzenia tzw. pełnej księgowości (zgodnie z ustawą o rachunkowości) – nie wchodzi tu w grę dużo mniej kosztowna księgowość uproszczona jak w przypadku np. spółki cywilnej, jawnej lub jednoosobowej działalności gospodarczej. Dodatkowo wchodzi tu obowiązek zawierania umowy spółki w formie aktu notarialnego, obowiązek rejestracji i publikacji sprawozdań w Krajowym Rejestrze Sądowym.


Ponieważ temat jest dość szeroki – proponuję, aby zapoznała się Pani ze wstępnymi informacjami i ewentualnie nakierowała mnie pytaniami dodatkowymi na te aspekty, które najbardziej Panią interesują.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć minus IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Sprzedaż internetowa – założenie działalności gospodarczej

Mam 20 lat i chciałbym założyć firmę, bo trafiła mi się dobra okazja, a zależy mi na zarabianiu w 100% legalnym. Przyznam, że nie mam pojęcia, jak się do tego zabrać. Może pokrótce wyjaśnię, co zamierzam: zdobyłem kontakt do dostawcy kont premium płatnego serwisu hostującego pliki, jego użytkownicy mogą na ten serwis wgrywać pliki i ściągać, cieszy się on dużą popularnością w Polce, jak i na świecie, dlatego też ma wprowadzone konta premium, dzięki którym można pobierać szybciej pliki itp. No i zamierzam owe konta kupować taniej i sprzedawać drożej w serwisie aukcyjnym. Spodziewam się, że miesięcznie można byłoby osiągnąć rezultat sprzedaży – nawet do 500 kont, czyli miałbym zarobek w granicach 5000 zł. Proszę o wprowadzenie mnie w temat: czy do tego jest mi potrzebne założenie działalności gospodarczej, jeśli tak, to jaki miałby to być typ działalności i jak miałbym się rozliczać z podatków? Czy będę musiał zakupić kasę fiskalną, czy też wystawiać jakieś faktury? Gdzie powinienem się udać? Czy mógłbym sprzedawać te konta już w trakcie zakładania owej działalności gospodarczej powiedzmy do jakiejś kwoty? Jeśli nie, to kiedy mogę zacząć? A może taki biznes prowadzić można bez zakładania firmy? Niektórzy twierdzą, że rozliczać z podatku trzeba się dopiero po przekroczeniu kwoty ok. 45 tys. zł rocznie. Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Podatki portalu będącego pośrednikiem między wydawcą a kupującym reklamę

Jestem ciekawy, na jakiej zasadzie rozlicza się z przychodów portal typu adtaily.pl, który jest platformą sprzedaży reklam w internecie. Portal ten jest pośrednikiem między wydawcą a kupującym reklamę.

 

Jak sprzedać portal internetowy?

W ramach prowadzonej działalności prowadzę m.in. portal internetowy. Jak powinienem się rozliczyć z jego sprzedaży?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »