Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spółka cywilna – wykaz składników majątku na dzień likwidacji

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 15.12.2016

Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą (usługi transportowe), ponadto jestem wspólnikiem w spółce cywilnej (to również firma transportowa), która ma ulec w nowym roku likwidacji. Co z majątkiem tej spółki? Jak przekazać pojazdy, jak rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Od 1 stycznia 2011 roku nie obowiązuje już zryczałtowany 10% podatek dochodowy, który do tej pory miał zastosowanie w takich sytuacjach (jeśli nie kontynuowano działalności). W spółce cywilnej majątek spółki jest de facto majątkiem wspólników, nabyte towary (i środki trwałe) po likwidacji niezmiennie pozostają wspólną własnością wspólników (współwłasność łączna przekształci się we współwłasność udziałową).

 

Obecnie, zgodnie z art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu od 1 stycznia 2015 r. – Dz.U.2012.361 j.t. ze zm.) w razie likwidacji działalności gospodarczej, w tym także prowadzonej w formie spółki cywilnej, sporządzić trzeba tzw. wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji.

 

Jak już wspomniałem, elementy ujęte w wykazie, ze względu na samą likwidację, nie są objęte podatkiem dochodowym (tzn. nie przewidziano w takiej sytuacji powstawania obowiązku podatkowego). Ewentualny podatek ze źródła: działalność gospodarcza może powstać w przypadku sprzedaży przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja. Jak wskazuje się w doktrynie:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

„Należy jednak pamiętać, iż dochodu tego nie ustala się na dzień likwidacji, lecz powstanie on dopiero w chwili zbycia (i to odpłatnego) pozostałych na dzień likwidacji składników majątkowych. Konsekwencje podatkowe, stosownie do poczynionych już uwag, nie powstaną jednak w razie zbycia tych składników majątkowych po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja. Ważne jest przy tym, czy zbycie następuje w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Jeśli w ramach działalności, skutki podatkowe powstaną i dochód ustalony według zasad określonych powyżej będzie opodatkowany. Podlega on rozliczeniu w zeznaniu rocznym” [Strzelec Dariusz, Rozwiązanie spółki cywilnej – skutki podatkowe, ABC nr 70884].

 

Zgodnie z art. 24 ust. 3d ww. ustawy: Dochodem z odpłatnego zbycia innych niż środki pieniężne składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki cywilnej z tytułu jej likwidacji jest różnica między przychodem uzyskanym z ich odpłatnego zbycia a wydatkami poniesionymi na ich nabycie lub wytworzenie, niezaliczonymi w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika lub spółkę; przepisy art. 22 ust. 8a stosuje się odpowiednio. Dodać tu należy, że przychodem z działalności gospodarczej są także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku: pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, prowadzonych samodzielnie, otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki. Wyjątkowo, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ww. ustawy, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się m.in. środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wycofanie faktury kosztowej

Jak należy wycofać fakturę kosztową sprzed trzech lat przy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów?

Opodatkowanie dochodu z wykładu na uczelni zagranicznej

Jaki podatek powinienem zapłacić od dochodu 2600 euro z wykładu na uczelni w Hiszpanii? Jest to mój jedyny dochód do opodatkowania w 2009 r. Na uniwersytecie w Hiszpanii przedstawiłem certyfikat rezydencji podatkowej w Polsce, w związku z tym nie pobrano ode mnie tam podatku, tylko wypłacono mi całą sumę brutto. Według umowy, którą podpisałem, nie jestem zatrudniony, lecz wykonuję usługę, która polega na przygotowaniu treści wykładu i nauczaniu 8 godzin lekcyjnych oraz wystawieniu ocen. Jeśli mam zapłacić podatek w Polsce, to jak policzyć koszt uzyskania przychodu?

Umowa wydawnicza i jej konsekwencje podatkowe dla autora

Jestem obywatelem niemieckim i polskim, ale obowiązek podatkowy – ze względu na miejsce pobytu – mam w Niemczech. W najbliższych dniach mam podpisać umowę wydawniczą z wydawnictwem polskim na wydanie utworu w języku polskim rozpowszechnianym na terenie Polski. Co jest dla mnie bardziej korzystne: podpisanie umowy wydawniczej jako obywatel niemiecki, czy jako obywatel polski, mający siedzibę w Polsce, ale rezydujący w Niemczech i tu płacący podatek dochodowy? Jak sytuacja ta wygląda, jeśli weźmie się pod uwagę publikację dzieła w Polsce i uwzględniając, prócz podatku dochodowego, podatek VAT, PCC lub inne? Jako podatnik polski nie istnieję, czy w takim wypadku wydawca, podpisując ze mną umowę wydawniczą, odprowadza od niej zaliczkę na podatek dochodowy?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »