Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spółka cywilna małżonków

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 10.12.2013

Ja i mój mąż prowadzimy razem spółkę cywilną. Wiem, że jeśli ktoś z nas umrze, to spółka przestanie istnieć. Jednak podobno można zawrzeć w umowie spółki zapis stanowiący, iż spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce (na podstawie art. 872 Kodeksu cywilnego). W umowie naszej spółki nie ma takiego zapisu. Firma została założona w 2000 r. Wówczas wspólnikami byli mój ojciec i mąż. W 2005 r. dołączyłam do spółki. Dwa miesiące później ojciec wystąpił ze spółki. Oczywiście te zdarzenia zostały ujęte w aneksach do umowy spółki. Czy w opisanej sytuacji małżonkowie (czyli my) mogą zabezpieczyć swoją spółkę cywilną poprzez wyżej wymieniony zapis? Mamy dwóch małoletnich synów (10 i 8 lat). Czy musielibyśmy zgłosić gdzieś zmiany w umowie spółki? Chodzi mi o urząd skarbowy, CEIDG itd.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Prawdą jest, iż spadkobiercy wspólnika mogą wejść do spółki cywilnej. Możliwość taką przewiduje Kodeks cywilny wprost w art. 872. Przepis ten wymaga, by zastrzeżenie o możliwości wstąpienia spadkobierców do spółki w miejsce zmarłego wspólnika było w umowie spółki.

 

Gdy umowa spółki cywilnej dopuszcza wstąpienie spadkobierców do spółki, to powinni oni wskazać spółce jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa. Dopóki to nie nastąpi, pozostali wspólnicy mogą sami podejmować wszelkie czynności w zakresie prowadzenia spraw spółki. Dzięki temu pozostali wspólnicy nie muszą niezwłocznie rozliczać się ze spadkobiercami zmarłego.

 

Spółka cywilna to umowa o określonej treści. Zmiany w składzie osobowym nie powodują jej wygaśnięcia.

 

Pierwotnie miała ona brzmienie ustalone przez ojca i małżonka. Potem była w niej Pani i małżonek. Tak jest do chwili obecnej.

 

Wspólnik, który wystąpił ze spółki cywilnej, traci prawa do wpływu na nią, a tym bardziej do modyfikowania umowy spółki. Nie ma także praw wyłącznych do treści umowy. Treść umowy spółki regulująca stosunki między wspólnikami może być w każdej chwili zmieniona wg uznania wspólników.

 

W chwili obecnej Pani oraz małżonek mogą zmienić umowę spółki cywilnej, dodając do niej zapisy o wejściu spadkobierców do spółki. Może to mieć formę aneksu do umowy spółki.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Dla wejścia spadkobierców do spółki nie jest istotny ich wiek. Gdy są dorośli, samodzielnie podejmują decyzje. Jeżeli są małoletni, w ich imieniu działają rodzice jako ich ustawowi przedstawiciele (do czasu osiągnięcia przez nich pełnoletności).

 

Zapis w aneksie w tym zakresie może brzmieć:

 

  1. W razie śmierci wspólnika jego spadkobiercy wstępują do spółki.
  2. Wskazanie przedstawiciela spadkobierców powinno nastąpić w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi wraz z odpisem postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub wypisem z aktu poświadczenia dziedziczenia.

 

Dla celów dowodowych proponuję tylko zadbać o to, by podpisy na aneksie zostały złożone w obecności notariusza i by potwierdził on ich własnoręczne złożenie.

 

Zmiany umowy spółki cywilnej podlegają obowiązkowi zgłaszania do odpowiednich urzędów, zależnie od danej sytuacji (przypadku). Zgłasza się te dane, które są rejestrowane – mowa o np. zmianie nazwy, przedmiotu działalności, adresu, wspólników, zasad reprezentacji, udziału w zyskach i stratach.

 

W wyniku zawarcia aneksu nie dojdzie do zmiany składu osobowego wspólników, nie dojdzie do zmiany wysokości wkładów wspólników, nie zmieniają się udziały wspólników w zyskach i stratach, nie zmienią się zasady reprezentacji, nie zmieni się nazwa spółki.

 

Informacja o możliwości wstąpienia do spółki cywilnej spadkobierców wspólników nie jest informacją rejestrowaną w CEIDG, GUS, ZUS, US, a zatem jej wprowadzenie lub zniesienie nie wymaga zgłoszenia aktualizacyjnego.

 

W związku z tym nie zgłasza się tego w ramach aktualizacji do CEIDG (a tym samym nie zgłasza się tego do GUS, nie zgłasza się tego do ZUS, nie zgłasza się tego do US). Ponadto nie zgłasza się tego jako aktualizacji podatnika VAT.

 

Kiedyś z mocy art. 5 ust. 4b w związku z art. 9 ust. 6 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników podatnik zobowiązany był dołączyć do zgłoszenia aktualizacyjnego uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających informacje objęte zgłoszeniem (w tym aneks do umowy spółki cywilnej).


Na koniec zauważę, iż spadkobiercami po Pani będą dzieci oraz małżonek, a spadkobiercami po mężu będą dzieci oraz Pani.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + 7 =

»Podobne materiały

Małżeńska spółka cywilna – możliwości dalszego funkcjonowania spółki cywilnej po śmierci jednego z małżonków

Kilka dni temu zmarł mój mąż. Prowadziliśmy razem firmę, która posiada status małżeńskiej spółki cywilnej – czyli jej jedynymi wspólnikami jestem ja i zmarły mąż. Spółka nie posiada umowy spółki, działa w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, posiadamy (jak

Kontynuowanie działalności spółki przez spadkobierców

Razem z żoną prowadzimy spółkę cywilną. Jakie zapisy w umowie należy umieścić, aby w przypadku śmierci jednego ze wspólników mogli kontynuować działalność nasi spadkobiercy (dzieci)?

Kontynuacja działalności

Od wielu lat prowadzę ze starszym bratem spółkę cywilną (sklep). Teraz brat chce przejść na emeryturę, a ja planuję kontynuację działalności jako firma jednoosobowa. Jak dokonać tej zmiany, by było jak najszybciej i jak najtaniej?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »