Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spółka przekroczyła obroty i nie zarejestrowała się do podatku VAT, jak to uzupełnić?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 07.10.2018

Spółka przekroczyła obroty jeszcze w 2016 r., ale mimo tego nie zarejestrowała się do podatku VAT do dzisiaj. Co zrobić, jak to uzupełnić?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zwolnienie podmiotowe w zakresie podatku VAT uregulowane jest w art. 113 ustawy VAT i dotyczy tych podatników, którzy nie przekroczyli określonego limitu obrotów. W art. 113 ust. 5 ustawy wskazano, że jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku przekroczy kwotę limitu, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

 

W takim przypadku powstaje obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny. Stanowi o tym art. 96 ust. 5 ustawy VAT. Przepis wskazuje, że jeżeli podatnik utraci zwolnienie od podatku, obowiązany jest do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113, w przypadku utraty tego prawa.

 

Jak zatem widać, podatnik korzystający ze zwolnienia ma obowiązek monitorowania na bieżąco wysokości obrotu i w sytuacji, gdy obserwuje, że kolejna czynność opodatkowana spowoduje utratę prawa do zwolnienia, powinien jeszcze przed tą czynnością złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R.

 

Czynny podatnik VAT ma obowiązek opodatkowywać każdą transakcję podatku VAT zgodnie z odpowiednią stawką podatkową, wystawiać faktury VAT, składać miesięczne deklaracje VAT-7 oraz prowadzić ewidencję podatkową.

 

W pierwszej kolejności wskazać należy, że niedopełnienie powyższych obowiązku może wiązać się z konsekwencjami karoskarbowymi. Zgodnie z art. 54 Kodeksu karnego skarbowego „podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Spółka przekroczyła obroty i nie zarejestrowała się do podatku VAT, jak to uzupełnić?

 

Art. 56 wskazuje, że „podatnik, który składając organowi podatkowemu, innemu uprawnionemu organowi lub płatnikowi deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nimi danych, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie”.

 

Natomiast art. 60 podaje, że „kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi księgi podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych”. Art. 62 określa, że „kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych”. Z kolei art. 80 stanowi, żekto wbrew obowiązkowi nie składa w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych”.

 

Jak zatem widać, zakres odpowiedzialności może być bardzo szeroki.

 

Odpowiedzialności tej można jednak uniknąć, korzystając z instytucji czynnego żalu. Art. 16 wskazuje, że „nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu”. Przepis stosuje się tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym. Ponadto czynny żal jest bezskuteczny, gdy został złożony:

 

  1. w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;
  2. po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

 

W rezultacie, aby uniknąć konsekwencji karnoskarbowych, należy złożyć zaległe zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, złożyć zaległe deklaracje VAT-7, wpłacić zaległy podatek wraz z wyliczonymi odsetkami za zwłokę oraz wystawić zaległe faktury. Działanie to, w ramach instytucji czynnego żalu, pozwali uniknąć odpowiedzialności karnoskarbowej. Co istotne, aby w ogóle skorzystać z czynnego żalu, należy tego dokonać, zanim organ podatkowy zorientuje się, że powyższe obowiązki nie zostały dopełnione. W toku wszczętych czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej podatnicy nie mają już możliwości skorzystania z czynnego żalu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Oskarżenie o uporczywe niepłacenie podatków

Dostałem z sądu wezwanie na rozprawę ze względu na uporczywe niepłacenie podatków. Mój czyn wiąże się z problemami finansowymi firmy, którą prowadzę. Jak powinienem się zachować? Czy dobrze byłoby, gdybym wynajął prawnika? Co mi grozi? Czy mogę pójść do więzienia?

Brak kasy fiskalnej i sankcja 30% z ustawy o VAT

Prowadząc działalność gospodarczą, przegapiłem termin instalacji kasy fiskalnej. Sam się zorientowałem po kilku miesiącach, kupiłem kasę i złożyłem w urzędzie skarbowym czynny żal. Po roku urząd zrobił kontrolę, nie ukarał mnie, ale naliczył sankcje z art. 111 ustawy o

Niewpłacanie podatku w terminie

Dostałam wezwanie do urzędu skarbowego. Chodzi o czyn z art. 57 § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Nie wpłaciłam w terminie podatku od towarów i usług za okres od marca do sierpnia 2012 r. Zaległości są już uregulowane wraz z odsetkami. Nie zapłaciłam w terminie, ponieważ nie mia
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »