.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłata mieszkania po rozwodzie na podstawie pisemnej umowy

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 12.04.2011

Jestem po rozwodzie. W małżeństwie jako majątek wspólny posiadaliśmy mieszkanie. Mąż chciał je zatrzymać, a ja zgodziłam się na spłatę. Umówiliśmy się na 100 tys. zł – umowę spisaliśmy w obecności świadka (ale nie u notariusza). Niestety, mąż oddał mi tylko 60 tys. zł. Czy i jak mogę wyegzekwować resztę pieniędzy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na wstępie informuję, iż przedmiotowa umowa jest nieważna z mocy prawa z powodu niezachowania wymaganej prawem formy, tj. formy aktu notarialnego. Podstawę prawną dla przedstawionego stanowiska stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie bowiem z treścią art. 47 „małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa”.

 

W związku z powyższym brak formy aktu notarialnego czyni umowę bezskuteczną oraz nieważną. Oznacza to, że między Państwem nadal funkcjonuje ustrój wspólności ustawowej z wszelkimi tego konsekwencjami. Wszelkie prawa majątkowe nabyte w trakcie małżeństwa wchodzą w skład majątku wspólnego, jednakże odpowiadacie Państwo wspólnie za zobowiązania jednego z małżonków zawarte w trakcie trwania ustroju wspólności ustawowej.

 

Rozumiem, że mężowi zależało na podpisaniu umowy, stąd też może to stanowić kartę przetargową w finalizacji rozliczeń między Państwem.

 

Informuję, iż świadczymy usługi reprezentacji sądowej, jak też w toku postępowania polubownego.

 

Dodam też, że darowizny między małżonkami (część kwoty oddanej przez męża) zwolnione są od podatku. Podział majątku można zgłosić w toku postępowania rozwodowego, jednakże w praktyce sądy ze względu na przewlekłość postępowania odmawiają rozpoznawania takich wniosków, stąd konieczne jest założenie drugiej sprawy w przedmiocie podziału majtku wspólnego. Koszty są zawsze jednakowe – opłata sądowa wynosi 1000 zł. Jeżeli chciałby Pani skorzystać z pomocy radcy prawnego, wówczas wysokość honorarium uzależniona jest od wartości przedmiotu sporu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »