Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłata długu po teściu

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 19.01.2009

Mój mąż odziedziczył w spadku po ojcu spory dług związany z prowadzoną wcześniej wraz z ojcem działalnością gospodarczą. Prezesem firmy był teść. Krótko przed jego śmiercią firmę sprzedano. Od ponad roku jesteśmy z mężem w nieformalnej separacji (nie mieszkamy razem i prowadzimy oddzielne gospodarstwa) i nie mamy jeszcze rozdzielności majątkowej. Mąż domaga się, bym w połowie pokryła zadłużenie. Czy muszę to zrobić, czy może zadłużenie jest odrębną sprawą męża, tak jak odziedziczenie majątku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spłata długu po teściu

Odziedziczenie długu przez jednego z małżonków

Prawa i obowiązki zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. Zgodnie z art. 33 pkt. 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, chyba że spadkodawca inaczej postanowił.
Spadkobiercą teścia jest Pani mąż. Jeżeli spadkodawca (teść) nie postanowił inaczej (np. w testamencie), to spadku nie objęto wspólnością ustawową. 

Czy dług spadkowy obciąża współmałżonka?

Dług spadkowy obciąża więc wyłącznie Pani męża. Wynika to z tego, że tylko on jest spadkobiercą swojego ojca. Pani nie odpowiada za osobiste długi męża. 

Pani mąż odpowiada za długi spadkowe całym swoim majątkiem osobistym, a w razie gdyby pokrył długi spadkowe ze wspólnego majątku małżeńskiego, to podczas podziału majątku małżeńskiego (po zniesieniu wspólności ustawowej małżeńskiej) będzie Pani mogła żądać rozliczenia tych wydatków z majątku wspólnego, stosownie do art. 45 K.r.io. 

Żądanie zwrotu wydatków poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty małżonka

Zgodnie z art. 45 K.r.io. każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Współmałżonek może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie może natomiast żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. 

Pani mąż nie ma zatem racji, domagając się, aby pokryła Pani w połowie jego długi spadkowe. 

Czy wierzyciel może żądać spłaty długu spadkowego od współmałżonka?

W razie gdyby wierzyciele męża wystąpili przeciwko niemu o zapłatę na drodze postępowania sądowego, to istotne znaczenie będzie miał art. 41 § 2 K.r.io., wedle którego „jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9” (prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + jeden =

»Podobne materiały

Dzień wolny za niedzielę w systemie zmianowym

Pracuje w systemie zmianowym, czasem się zdarzy, że zaczynam pracę w niedzielę o 22 do 6 rano w poniedziałek, następna zmiana poniedziałek 22 do 6 rano we wtorek, a następnie pracodawca chce mnie na rano w środę. Z racji pracy w niedzielę należy mi się dzień wolny od pracy i pracodawca, tłumacząc, ż

 

Nie stać mnie na alimenty - jak je obniżyć?

Jak starać się o obniżenie alimentów? Sąd przyznał je w wysokości 800 zł, na co mnie nie stać. Wcześniej płaciłem 450 zł. Sąd uwzględnił, że mieszkam za granicą, ale moje wydatki są wyższe, niż uznał. Jak obniżyć alimenty gdy mnie na nie nie stać?

 

Czy pasierb musi odrzucić spadek?

Zmarł mój mąż. W związku z tym, że miał długi, ja i nasz wspólny syn odrzuciliśmy spadek. Czy drugi syn (męża pasierb) również musi odrzucić spadek? Jeżeli tak, to w którym momencie syn musi odrzucić spadek w sytuacji, jeżeli żyje męża matka i bracia?

 

Śmierć ojca z którym nie było kontaktu od lat a odpowiedzialność za długi

Marł mój ojciec, który miał kryminalną przeszłość – więzienia i alkoholizm. Nie widziałem go od 30 lat i nie miałem żadnego kontaktu. Nie wiem, czy miał długi, ale mógł je mieć. Co mam zrobić, żebym nie musiał spłacać ewentualnych długów (ja i moja żona lub dzieci) i odpowiadać za te długi. Dz

 

Czy należy się zachowek po ojczymie?

Ojczym mojego męża podarował mieszkanie wnuczce (córce siostry męża) ponad 10 lat temu, był to jedyny jego majątek. Ojczym nie miał innych krewnych. Po jego śmierci mąż nie starał się o zachowek. W tym roku zmarła mama męża, która mieszkała w mieszkaniu podarowanym wnuczce. Nie pozostawiła żadnego m

 

Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych za pośrednictwem Amazon.com

Zamierzam założyć firmę jednoosobową w Polsce (rozliczanie ryczałtowe). Chcę sprzedawać fizyczne produkty w Stanach Zjednoczonych za pośrednictwem Amazon.com. Towar będzie wysyłany z Chin bezpośrednio do magazynów Amazona i Amazon będzie wysyłać przedmioty do amerykańskich kupujących. Czy obowiązują

 

Śmierć męża – czy żona zapłaci podatek od spadku?

Mój zmarły mąż nie sporządził testamentu. Mam niepełnoletnie dzieci (dwie córki i syna). Czy trzeba będzie zapłacić podatek od masy spadkowej?

 

Wygaśnięcie umowy najmu lokalu użytkowego a brak nowej umowy

Upłynął niedawno 3-letni okres najmu lokalu użytkowego, który wynajmuję od gminy, ale nie została podpisana nowa umowa najmu z powodu obiekcji co do wysokości wymaganej kaucji. Czynsz płacimy więc według starej umowy na podstawie otrzymywanych faktur VAT (w umowie nie było zapisu o żadnej wyższej st

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »