Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłata samochodu przed rozwodem

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 05.06.2019

Jestem przed rozwodem, ale jeszcze nie złożyłem pozwu. Wynajmuję mieszkanie i chcę, by żona się wyprowadziła. Żona nie ma pieniędzy na swój najem, jednak chce spłaty połowy kwoty za wspólny samochód. Czy mogę przelać kwotę równą połowie wartości samochodu na konto jej cioci? Będzie to kwota nieco niższa niż rynkowa.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż do czasu uprawomocnienia się wyroku w sprawie o rozwód istnieje pomiędzy Państwem ustawowa wspólność majątkowa małżeńska. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

 

Do majątku wspólnego należą w szczególności:

 

  1. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
  2. dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
  3. środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
  4. kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 121 z późn. zm.).

 

W mojej ocenie celem podziału majątku winien Pan zawrzeć z żoną umowę na piśmie, która to umowa po pierwsze będzie wskazywała na swój cel, następnie będzie zawierała wskazania, co wchodzi w skład majątku wspólnego, a po trzecie zawierała wskazania co do tego, co każde z Państwa zatrzyma na wyłączną własność. Przedmioty wchodzące do majątku wspólnego winne być wyceniona (dla własnych potrzeb) oraz wskazywać w miarę możliwość nazwy marek i numery seryjne przedmiotów.

 

Nadto należałoby wskazać, że każde z Państwa zatrzymuje środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego.

 

Na Pana miejscu nie ryzykowałbym podziału bez umowy. W umowie należy także wskazać, że spłata nastąpi na rachunek założony i prowadzony na rzecz cioci małżonki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII minus siedem =

»Podobne materiały

Separacja w Norwegii – ważna w Polsce?

Czy rozdzielność majątkowa oraz separacja zawarte w Norwegii są ważne w Polsce? Jak uprawomocnić taki dokument w Polsce? Obie strony mają tylko obywatelstwo polskie.

Wykończenie domu za własne pieniądze a podział majątku

Przed ślubem miałem własne mieszkanie, które w trakcie małżeństwa sprzedałem, a środki przeznaczyłem na wykończenie nowego domu. Czy mogę to traktować jako wartość wniesioną i odliczyć przy podziale majątku?

PIT-y jako dowód a brak zgłoszonego wniosku formalnego o dokonanie nierównego podziału majątku dorobkowego

Czy sąd I instancji złamał prawo, oddalając PIT-y, które chciałam przedstawić jako dowód o nierówny wkład wnioskodawcy w gospodarstwo domowe? Sąd wyjaśnił powód odmowy nie na rozprawie, lecz dopiero w uzasadnieniu postanowienia. Stwierdził, że wcześniej nie zgłosiłam wniosku formalnego o nierów
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »