Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłata odziedziczonego domu w ratach

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 09.03.2019

Odziedziczyłam dom razem z siostrą. Ona ten dom zamieszkuje. Umówiłyśmy się na spłatę w ratach.  Przy domu jest też działka rolna. Jak spisać umowę? Może się okazać, że będą problemy ze spłatą za ten dom. Czy można tylko wpisać dom, a działkę nie, żeby mieć jakąś dodatkową gwarancję?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Spłata odziedziczonego domu w ratach

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż każda z Pań ma prawo wnioskować o dział spadku, tj. zniesienie współwłasności powstałe na skutek stwierdzenia nabycia spadku.

 

O ile dojdziecie Panie do porozumienia co do wartości majątku spadkowego, dział spadku może nastąpić przed sądem, względnie przed notariuszem. Przeprowadzenie postępowania o dział spadku przed notariuszem jest droższe, ale szybsze. Postępowanie przed sądem jest dłuższe (istotne znaczenia ma tu czas oczekiwania na rozprawę), ale też tańsze (opłata sądowa w przypadku zgodnego działu spadku wynosi 300 zł).

 

W każdym przypadku może Pani zabezpieczyć swoje interesy, wskazując, iż spłata ma nastąpić ratalnie z uwzględnieniem prawa do odsetek w przypadku nieterminowej zapłaty którejkolwiek z rat. Nadto może się Pani umówić z siostrą, że Pani wierzytelność będzie zabezpieczania hipoteką. W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego można nieruchomość obciążyć prawem, na którego mocy wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (hipoteka). Hipoteka zabezpiecza wierzytelność pieniężną, w tym również wierzytelność przyszłą. Hipoteka zabezpiecza wierzytelność do oznaczonej sumy pieniężnej. W umowie ustanawiającej hipotekę należy określić stosunki prawne oraz wynikające z nich wierzytelności objęte zabezpieczeniem.

 

Wyraźnie jednak podkreślić należy, iż nawet najlepsza umowa sporządzona pomiędzy Paniami nie będzie miała żadnej mocy wiążącej, jeżeli nie będzie miała formy aktu notarialnego, względnie nie będzie zawarta przed sądem. Z uwagi na fakt, iż w skład majątku spadkowego wchodzi nieruchomość, konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego, względnie orzeczenia sądowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + osiem =

»Podobne materiały

Liczne rodzeństwo a sprawy spadkowe

Tata zmarł kilka lat temu. Razem z mamą był współwłaścicielem nieruchomości. Pozostało nas aż 10 rodzeństwa, część mieszka za granicą. Nie ze wszystkimi mam kontakt. Jak załatwić sprawy spadkowe? Teraz niby nikt nie chce domu, ale przecież potem mogą upominać się o swoje.

Koszty przyjęcia spadku po ojcu

Z jakimi kosztami wiąże się przyjęcie spadku po ojcu (w skład majątku wchodzi mieszkanie), jeśli spadkobierców jest dwóch – ja i moja siostra? Jaki byłby podatek, gdyby tata dokonał darowizny?

Podział przyjętych gospodarstw

Mój mąż zmarł kilka tygodni temu, zostałam ja i nasze dzieci. Chcemy podzielić spadek tak, by w całości przypadł mnie. Do masy spadkowej należy mieszkanie, działka i udział męża w gospodarstwie po rodzicach. Niestety stan prawny gospodarstwa (a właściwie kilku) jest nieuregulowany. Nie zostało przep
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »