Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłata odziedziczonego domu w ratach

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 09.03.2019

Odziedziczyłam dom razem z siostrą. Ona ten dom zamieszkuje. Umówiłyśmy się na spłatę w ratach.  Przy domu jest też działka rolna. Jak spisać umowę? Może się okazać, że będą problemy ze spłatą za ten dom. Czy można tylko wpisać dom, a działkę nie, żeby mieć jakąś dodatkową gwarancję?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż każda z Pań ma prawo wnioskować o dział spadku, tj. zniesienie współwłasności powstałe na skutek stwierdzenia nabycia spadku.

 

O ile dojdziecie Panie do porozumienia co do wartości majątku spadkowego, dział spadku może nastąpić przed sądem, względnie przed notariuszem. Przeprowadzenie postępowania o dział spadku przed notariuszem jest droższe, ale szybsze. Postępowanie przed sądem jest dłuższe (istotne znaczenia ma tu czas oczekiwania na rozprawę), ale też tańsze (opłata sądowa w przypadku zgodnego działu spadku wynosi 300 zł).

 

W każdym przypadku może Pani zabezpieczyć swoje interesy, wskazując, iż spłata ma nastąpić ratalnie z uwzględnieniem prawa do odsetek w przypadku nieterminowej zapłaty którejkolwiek z rat. Nadto może się Pani umówić z siostrą, że Pani wierzytelność będzie zabezpieczania hipoteką. W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego można nieruchomość obciążyć prawem, na którego mocy wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (hipoteka). Hipoteka zabezpiecza wierzytelność pieniężną, w tym również wierzytelność przyszłą. Hipoteka zabezpiecza wierzytelność do oznaczonej sumy pieniężnej. W umowie ustanawiającej hipotekę należy określić stosunki prawne oraz wynikające z nich wierzytelności objęte zabezpieczeniem.

 

Wyraźnie jednak podkreślić należy, iż nawet najlepsza umowa sporządzona pomiędzy Paniami nie będzie miała żadnej mocy wiążącej, jeżeli nie będzie miała formy aktu notarialnego, względnie nie będzie zawarta przed sądem. Z uwagi na fakt, iż w skład majątku spadkowego wchodzi nieruchomość, konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego, względnie orzeczenia sądowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Liczne rodzeństwo a sprawy spadkowe

Tata zmarł kilka lat temu. Razem z mamą był współwłaścicielem nieruchomości. Pozostało nas aż 10 rodzeństwa, część mieszka za granicą. Nie ze wszystkimi mam kontakt. Jak załatwić sprawy spadkowe? Teraz niby nikt nie chce domu, ale przecież potem mogą upominać się o swoje.

Koszty przyjęcia spadku po ojcu

Z jakimi kosztami wiąże się przyjęcie spadku po ojcu (w skład majątku wchodzi mieszkanie), jeśli spadkobierców jest dwóch – ja i moja siostra? Jaki byłby podatek, gdyby tata dokonał darowizny?

Podział przyjętych gospodarstw

Mój mąż zmarł kilka tygodni temu, zostałam ja i nasze dzieci. Chcemy podzielić spadek tak, by w całości przypadł mnie. Do masy spadkowej należy mieszkanie, działka i udział męża w gospodarstwie po rodzicach. Niestety stan prawny gospodarstwa (a właściwie kilku) jest nieuregulowany. N
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »