Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłata kredytu hipotecznego z dochodu ze sprzedaży działki a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.10.2018

Jeżeli otrzymałam dochód ze sprzedaży działki 15 000 zł (sprzedaż przed upływem 5lat od daty nabycia) i chcę tę kwotę przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na obecne mieszkanie przed uzyskaniem ww. dochodu, to czy muszę kwotę na spłatę kredytu wpłacić jednorazowo, czy też mogę dalej spłacać raty, a po dwóch latach zsumować je i uznać, że suma do kwoty 15 000 została przeznaczona na własne cele mieszkaniowe i tym samym nie płacić podatku 19%?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Spłata kredytu hipotecznego z dochodu ze sprzedaży działki a podatek

Można sumować wpłaty rat czy nawet raty i inne wydatki na cele mieszkaniowe, dokonane w okresie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. dokonane począwszy od dnia odpłatnego zbycia do końca okresu dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Będzie to skutkować skutecznym skorzystaniem ze zwolnienia, jeśli dochowane zostaną jego warunki, również te odnośnie spłacanego kredytu.

 

Trzeba więc pamiętać, iż zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uznaje się również wydatki poniesione na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c, na cele określone w art. 21 ust. 25 pkt 1 – w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej (z zastrzeżeniem art. 21 ust. 29 i 30).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - pięć =

»Podobne materiały

Podatek od emerytury za pracę w Niemczech

Otrzymuję emeryturę z trzech źródeł: emeryturę za pracę w Polsce, emeryturę za pracę w Niemczech oraz emeryturę po zmarłym mężu. Czy świadczenie z Niemiec też muszę w Polsce opodatkować?

Kredyt na osobę fizyczną a działalność gospodarcza

Prowadzę działalność gospodarczą – ośrodek szkolenia kierowców. Chcę wziąć kredyt jako osoba fizyczna na zakup samochodu, który będę wykorzystywać w firmie. Czy odsetki od tego kredytu mogę wliczyć w koszty działalności gospodarczej?

Abolicja podatkowa – Anglia

W 2004 r. wyjechałem z dziewczyną do Anglii, gdzie podjęliśmy legalną pracę. W 2004 r. nie pracowaliśmy i nie mieliśmy dochodów z innych źródeł w Polsce. Od tamtej pory do chwili obecnej przebywamy i pracujemy w Anglii. W 2005 r. za zarobione w Anglii pieniądze kupiliśmy mieszkanie w Polsce –
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »