Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłata kredytu hipotecznego pieniędzmi ze sprzedaży darowanego mieszkania

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 11.08.2018

Dwa lata temu otrzymałem w ramach darowizny mieszkanie od mamy. Zgodnie z ustawą zostałem zwolniony z podatku od darowizny. W zeszłym roku kupiliśmy z żoną nowe mieszkanie finansowane z kredytu hipotecznego. Aktualnie chcielibyśmy sprzedać darowane mieszkanie i kwotę ze sprzedaży przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego. Proszę o poradę odnośnie dalszego zwolnienia z podatku od darowizn.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spłata kredytu hipotecznego pieniędzmi ze sprzedaży darowanego mieszkania

Fot. Fotolia

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w darowiźnie nic nie zmieni w kwestii zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie od podatku czynności darowizny będzie wciąż ważne i aktualne.

 

Trzeba jednak zauważyć, że sprzedaż nieruchomości może powodować obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Jak bowiem stanowi art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nastąpi w ciągu pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

 

Obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości nie zawsze wystąpi. Otóż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT można uzyskać zwolnienie od podatku, jeżeli cały uzyskany przychód zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe.

 

Poprzez wspomniane cele mieszkaniowe uważa się m.in. wydatki na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na inne mieszkanie. Ważne jest, aby kwotę uzyskaną ze sprzedaży przeznaczyć na własny cel mieszkaniowy w ciągu dwóch lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

 

Trzeba również pamiętać, że nawet w przypadku całkowitego zwolnienia od podatku należy w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym złożyć zeznanie PIT-39 i wykazać kwotę zwolnienia.

 

Podsumowując, jeżeli sprzeda Pan mieszkanie nabyte w darowiźnie w tym roku, cały przychód ze sprzedaży przeznaczy Pan na spłatę kredytu hipotecznego i złoży Pan zeznanie PIT-39 to sprzedaż takiego mieszkania będzie zwolniona od podatku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + dwa =

»Podobne materiały

Rozłożenie na raty zapłaty podatku

Z powodu mojego niedopatrzenia nie zgłosiłem nabycia spadku po ojcu w ciągu sześciu miesięcy. Teoretycznie muszę więc zapłacić podatek. Chciałbym jednak starać się o umorzenie podatku. Taki wniosek motywowałbym ważnym interesem podatnika, którym jest przeznaczenie pieniędzy z uzyskanego spadku na bu

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »