Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłata długu rodziców i wpis do hipoteki mieszkania

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 28.09.2019

Córka daje nam (rodzicom) pieniądze na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w banku oraz remont łazienki, by dostosować ją do naszej niepełnosprawności. Nie chce odsetek ani spłaty pożyczki przed śmiercią obojga nas. Chce, byśmy pożyczoną kwotę wpisali do hipoteki mieszkania, w którym mieszkamy, by odzyskać pieniądze przed podziałem spadku. Już spłaciliśmy kredyt i składamy papiery do sądu o wykreślenie hipoteki banku. Mamy dostać jeszcze pieniądze na remont. Chcemy wpisać całą kwotę do księgi wieczystej. Jak to zrobić, by nie płacić podatku do US?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece stanowi, w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości (hipoteka).

 

Jak zatem widać, hipoteka jest ustanawiana w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności. Wierzytelnością taką jest umowa pożyczki. W myśl art. 720 Kodeksu cywilnego przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

 

Choć nie ma przeszkód, aby zabezpieczyć w formie hipoteki prywatną pożyczkę, to jednak faktycznie musi wystąpić taka pożyczka. Natomiast w opisie sprawy wskazała Pani, że córka daje Państwu pieniądze i nie będzie domagać się ich zwrotu. W rezultacie w świetle prawa taka czynność nosi znamiona darowizny, a nie pożyczki.

 

Dodatkowo wskazać pragnę, że zarówno umowa pożyczki, jak i ustanowienie hipoteki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC). W przypadku pożyczki otrzymanej od członka najbliższej rodziny istnieje możliwość uniknięcia podatku, jeżeli pożyczka zostanie przekazana za pośrednictwem rachunku bankowego, a pożyczkobiorca zgłosi fakt jej otrzymania w ciągu 14 dni do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Spłata długu rodziców i wpis do hipoteki mieszkania

 

Inaczej rzecz przedstawia się w związku z ustanowieniem hipoteki. Tutaj nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku, który wynosi 0,1% od kwoty pożyczki, która zostanie zabezpieczona hipoteką. Również w tym zakresie należy złożyć zeznanie podatkowe w ciągu 14 dni do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Ponadto ustanowienie hipoteki musi nastąpić w formie aktu notarialnego, co generuje następne koszty.

 

W rezultacie powinni Państwo podpisać z córką umowę prywatnej pożyczki wraz ze wskazaniem wysokości kwoty, a następnie u notariusza zabezpieczyć tę wierzytelność w postaci ustanowienia hipoteki. Na tej podstawie można dokonać wpisu w księdze wieczystej. Choć jak wskazałem mam wątpliwości co do samej umowy pożyczki ponieważ wskazała Pani, że córka nie będzie domagała się zwrotu pożyczki.

 

Co do zasady ustanowienie hipoteki ma zabezpieczyć spłatę wierzytelności w relacjach osób żyjących. Jeżeli chcą Państwo zabezpieczyć interesy córki po swojej śmierci i niejako zrekompensować jej wkład który przeznacza na mieszkanie może lepiej dokonać czynności rozdysponowania majątkiem w ramach spadku (w formie testamentu czy też zapisu windykacyjnego). Córka nie zapłaci podatku od spadku po Państwie jako członek najbliższej rodziny (z zastrzeżeniem dopełnienia warunków ustawowych). Natomiast pieniądze, które teraz otrzymujecie od córki, można potraktować jako darowiznę. Darowizny od córki podlegają zwolnieniu od podatku, jeżeli zostały przekazane w formie przelewu bankowego a obdarowany w ciągu 6 miesięcy zgłosi fakt otrzymania pieniędzy do urzędu skarbowego na druku SD-Z2. Darowizny mają charakter bezzwrotny. Różnica jest jednak taka, że darowizna nie może zostać zabezpieczona hipoteką.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od spadku z 1994 r.

Moja małżonka wraz z bratem odziedziczyli po rodzicach dom o wartości 120 000 zł i chcieliby go przepisać na siebie. Mama zmarła w 1994 r., a tata w 2001. Jaki podatek od spadku małżonka z bratem będą musieli zapłacić urzędowi skarbowemu? Nie wszczęto jeszcze sprawy spadkowej.

Czynność przekazania nieruchomości

Rodzice chcieliby przekazać darowiznę dla mnie (syna) i mojej żony. Chodzi o nieruchomość o wartości 300 tys. zł (działka + dom). Dom został wybudowany przeze mnie i żonę, wszystkie pozwolenia na budowę posiadamy na nasze nazwiska. Jak wykonać czynność przekazania nieruchomości, czy

Kupno mieszkania za środki pochodzące z zagranicy

Jestem obywatelką polską zamieszkującą na stałe w USA. Chcę kupić w Polsce mieszkanie. 1) Czy mieszkanie będzie wchodzić w skład majątku wspólnego? 2) Czy mogę kupić mieszkanie za środki pochodzące z mojego majątku osobistego (darowizna ze strony męża na rzecz mojego majątku odr
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »